Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Ochronniki DC Noark.

PreviousPage 2 of 2

Dzięki Panie Szymonie, widzę że nie tylko ja mam wątpliwości. Nikt mi nie wmówi że parametry napięciowe dwóch elementów połączonych szeregowo są takie same jak jednego :-). Po prostu taki układ zadziała dopiero przy 2000V, jak z falownika zostaną już zgliszcza....

W załączniku pierwszy z brzegu ochronnik DEHN na 1000V, widać tam dokładnie 3 szt. po 500V. W internecie niestety można znaleźć wiele ochronników na 1000V składających się z wkładek na 1000V, ale nie ma pewności że są to zdjęcia poglądowe, a nie rzeczywistych sprzedawanych przedmiotów. Konsultowałem to wczoraj z dostawcą NOARK, odniosłem wrażenie w czasie rozmowy że sami nie są pewni czy sprzedają prawidłowy osprzęt. Tłumaczyli trochę mętnie że osprzęt przechodzi badania, ma certyfikaty itd. Tyle że certyfikaty są na pojedyncze elementy, np. oddzielnie wkładki, oddzielnie podstawy, a z prawidłowych części składowych można zbudować wadliwie działający zestaw. Zobaczymy jak sprawa się potoczy.

Dodane pliki:
  • Dehn-PV-1000V.jpg
Arkadiusz Głaz has reacted to this post.
Arkadiusz Głaz

Panie Robercie,

Ja nie mialem zadnych watpliwosci co do parametrow jakie powinny miec elementy zabezpieczajace. Jedyne co mnie zastanawialo (dlatego prosilem o konkretny typ), to dwa aspekty:

- ze pisze Pan o ukladzie Y z elementem iskiernikowym;

- producent moze dziwnie oznaczac i zamiast parametrow elementu podaje oznaczenie calego systemu.

Co do Noark-a osobiscie nawet nie zagladam na ich strone, bo ich sprzet jest poza moim zainteresowaniem. Wszystko mowi odpowiedz jaka Pan uslyszal. Teksty typu - sprzet jest odpowiedni, bo ma wymagane deklaracje, certyfikaty - takie zarciki.

Arkadiusz Głaz has reacted to this post.
Arkadiusz Głaz

cyt : producent moze dziwnie oznaczac i zamiast parametrow elementu podaje oznaczenie całego systemu- i ja dałem się zwieść oznaczeniom na kartach katalogowych, bo dla projektanta i instalatora ważniejszy jest dobór elementu do instalacji a nie modułowa budowa  składająca się pojedyńczych  wkładek ...za dociekliwość  łapki  w górę dla was

Sławomir Ludwiczak has reacted to this post.
Sławomir Ludwiczak

No i właśnie tu jest problem. Same wkładki są uniwersalne, tj. pasują do innych podstaw, w tym pojedynczych. Stad moja opinia że to co sprzedają jako "ochronnik PV DC 1000/1200 V" jest w zasadzie 2000/2400 V. W poniedziałek robię awanturę i niestety trochę muszę powymieniać :-).

Pozdrawiam wszystkich i dzięki za zainteresowanie.

RJ

Witam.

Wiedziałem, ze kiedyś temat tanich SPD wypłynie. Kilka lat temu dyskutowaliśmy z szefostwem na temat montowania tańszego osprzętu. Udało mi się wybić im to z głowy. Jak na razie na kilka tysięcy zamontowanych SPD (AC i DC) uszkodzeniu uległo tylko kilka szt AC i jeden falownik (na przerwany PEN SPD nie pomoże). Więc z doświadczenia mogę powiedzieć, że w tym wypadku warto dopłacić (wcale zresztą nie tak dużo).

Pozdrawiam.

Noark wcale nie jest taki tani, ja nie używam ich z powodu ceny. I nie jest to firma-krzak. Problemem też nie jest wadliwość samych elementów, a raczej ich "konfiguracja". Noark sprzedaje taki zestaw jako ochronnik 1000V, zresztą obejrzałem dokładnie nawet ulotkę z pudełka. Typ Y, 3 wkładki po 1000V i schemat, z którego wynika że jest to ochronnik na 1000V. To mnie bardziej przeraża, a nie awaryjność elementów (ta jest mi nieznana). Jeśli ktoś sprzedaje jako 1000-woltowy ochronnik zestaw, który zadziała dopiero powyżej 2000V to nawet bez awarii jest on średnio użyteczny ;-).

Jest jeszcze jedna możliwa rzecz - po prostu ja jestem jakiś niedouczony i czepiam się :-). W sklepach internetowych duża część ochronników na 1000V typu Y składa się z wkładek 1000V. I teraz pytanie: czy to zdjęcia poglądowe, "uniwersalne", czy sprzedawcy opychają sprzęt, który nie chroni...

Pozdrawiam

dla mnie przy doborze ważne są parametry wyładowcze, parametry napięciowe bardziej do doboru do konkretnej instalacji

 

PreviousPage 2 of 2