Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Optymalizator

Page 1 of 2Next

Witam

Pojawia się coraz więcej pytań dotyczących optymalizatorów. Sytuacja jest na tyle ciekawa że co piąta instalacja jest wybierana z optymalizatorami, czy ktoś ma więcej doświadczenia z tymi urządzeniami.  Rynek został zalany informacjami na zbawcze działanie tych urządzeń nawet na dobrze wyeksponowane instalacje.

Z poważaniem

Andrzej Długosz

Też jestem ciekaw jak to się ma do finalnych wniosków oplacalności. Słyszałem opinię że " torchę pobijają uzyski" ale nic konkretnie.  Druga wypowiedź była taka " w projekcie było ograniczenie napięcia stingu więc nie dało się tego obejść jak poprzez zastosowanie Optymalizatorów"

W telegraficznym skrócie - optymalizatory to super rozwiązanie dla dwóch przypadków:

  1. duże zacienienia występujące na kilku modułach (pytanie: czy w takim miejscu moduły powinny być w ogóle instalowane?). Tutaj prym wiedzie firma Tigo Energy, ponieważ ich rozwiązanie umożliwia montaż selektywny, tzn. tylko na tych modułach, na których występuje cień. Od strony kosztowej: zamiast 20 optymalizatorów instalujemy np. tylko 3.
  2. skomplikowane dachy (typu baszta), gdzie każdy moduł będzie skierowany pod innym azymutem i/lub nachylony pod innym kątem. Rozwiązaniem są tu moduły, które mają zintegrowane układy firmy Maxim Integrated: np. firmy Suntec czy Jinko. Ułatwia to montaż i eliminuje kłopotliwe podłączanie 20 urządzeń do modułów.

W pozostałych wypadkach wystarczy "zwykły" falownik wyposażony w układ poszukiwania Globalnego Punktu Mocy Maksymalnej, np. we Froniusie to jest Dynamic Peak Manager, a SMA: OptiTrack Global Peak, itp. Te algorytmy doskonale radzą sobie z częściowym zacienieniem modułów, a nie wymagają dodatkowych inwestycji.

Więcej na temat faktów i mitów optymalizacji w najnowszym poście:
https://www.forum-fronius.pl/optymalizacja-fakty-i-mity

Andrzej Długosz has reacted to this post.
Andrzej Długosz

Co do "ograniczenia napięcia stringów", jest to pomysł jednego z producentów na wpisywanie swoich, jedynie słusznych produktów do przetargów. Nie ma to żadnego uzasadnienia merytorycznego, ponieważ nie istnieją przepisy ani rozporządzenia, które regulowałyby te kwestie, tj. czy strażacy muszą gasić takie dachy, czy też nie?

No właśnie: na jakiej podstawie dowódca zastępu straży pożarnej miałby podjąć decyzję?

Ale zapis świetnie "kosi" konkurencję.
Tam gdzie przetarg jest już ustawiony, zawsze należy go oprotestować. Można alternatywnie zaproponować niedawno wprowadzone przez Tigo na potrzeby rynku USA moduły TS4-F ("F" od "Fire"), ale to oczywiście podniesie koszty całej inwestycji...

Proszę o informację czy jest sens instalować optymalizatory TIGO w mojej instalacji 24x310W współpracujące z FORNIUS Symo 7.0-3-M

mamy 12 paneli od wschodu i od godziny 6-8 rano 4 panele są zacienione przez pobliski budynek  -  niebieski wykres

czy taki optymalizator da mi jakieś korzyści czy pozostawić jak jest?

w godzinach od 6-8 rano to uzysk jest niewielki, a bardziej zastanawiajacy jest ten drugi przebieg od 16 do 18tej czemu taki szarpany i nie osiągajacy nawet 3kWp?

Cytat z Arkadiusz Głaz data 1 maja 2020, 12:56

a bardziej zastanawiajacy jest ten drugi przebieg od 16 do 18tej czemu taki szarpany i nie osiągajacy nawet 3kWp?

https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/instalacja-wschod-zachod/?part=2#postid-2826

zdaję sobie sprawę z faktu, że jest to instalacja wschód zachód, jednak  jeli stringi sa podzielone  na dwa równe to jednak ten drugi wykres jest słabszy

Tam właśnie poruszył temat tego problemu.

J B has reacted to this post.
J B

Wykres szarpany bo lekkie chmury wówczas się pojawiły.

niestety zachód pracuje jak pracuje i nie mam pomysłu jak go wzbudzić. Może jak słońce będzie wyżej to będzie lepiej

Chyba odpuszczę te optymalizatory - koszt 1400 zł za dokładkę na 4 panele chyba mija się z celem.

Page 1 of 2Next