Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Instalacja wschod- zachód

PreviousPage 2 of 5Next

Witam

Zgodnie z wcześniejszymi wpisami prawidłowy dobór instalacji zalecam sprawdzić tutaj : https://fronius.solarconfigurator.de/solar.configurator/quick

Myślę iż to rozwieje wszystkie wątpliwości

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359

Tak też uczyniłem tylko że Solar.Configurator przy IR=142% wskazuje PV1: 1x16, PV2: 1x12, i tu moje pytanie do doświadczonych kolegów czy takie połączenie PV1: 2x8(równolegle), PV2: 1x12 jest poprawne czy nie będzie tu za duży prąd wejściowy?

pozdrawiam.

Szanowny Panie Piotrze,

 

  1. Jeżeli Pana zapotrzebowanie jest na poziomie 6-7 MWh to tak ma to sens. Jeżeli natomiast ma je Pan mniejsze to dobrał bym instalację do zużycia budynku. Dodatkowo jeżeli nie będzie chciał Pan rozbudować instalacji w przyszłości to falownik 6 kWp w tym przypadku to dużo za dużo.
  2. Aby sprawdzić czy falownik jest odpowiednio dobrany najlepiej użyć programów do projektowania instalacji PV np. PVSOL lub BlueSol.
  3. Jeżeli nie przekroczy Pan max prądu zwarciowego MPPT to nic się nie stanie.

Pozdrawiam
TSN

Mam pytanie podłączania instalacji zachód

wschód do 1 mppt spowoduje duże straty

 

Cześć

W brew pozorom, instalacje wsch/zach w stosunku do południowych nie przynoszą zbyt wielkich strat. W zasobach forum jest artykuł mówiący o stratach rzędu 1 do 2%.

Korzystając z okazji mam prośbę do wszystkich użytkowników forum o zwracanie uwagi na poprawność pisowni np. wpis wyżej. Czasami jest problem z normalnym czytaniem (w sensie prędkości w czytaniu) Niejednokrotnie istnieje potrzeba do zawracania i weryfikacji przeczytanych fragmentów, bo zatracany jest sens całości poszczególnych zdań. W dobie korzystania z edytorów i weryfikacji ortografii pisanych tekstów, zastanawiająca jest mnogość takich wpisów nie tylko na TYM FORUM!!!!

Cytat z Michał Skibiński data 7 stycznia 2020, 13:06

Mam pytanie podłączania instalacji zachód

wschód do 1 mppt spowoduje duże straty

 

Tak to bez sensu! O wschodzie cała inastalacja będzie działała jakby była skierowana na  zachód, a o zachodzie będzie działała jakby była na wschód. To zdecydowanie zły pomysł...

Miałbym parę pytań do pana mozna prosić o jakiś kontakt

 

Szanowny Panie  Mariuszu Majmurek dziękuję za odpowiedzi tu precyzję:

Ad.1. W chwili obecnej zapotrzebowanie budynku wynosi 3100kwh, w ciągu 1-2 lat planowane jest dołożenie powietrznej pompy ciepła do ogrzewania domu w okresach przejściowych, szansa realizacji to 90%

Ad.2. Mam nadzieję iż w najbliższym czasie nastąpi taka możliwość

Ad.3.  Dziękuję takiej odpowiedzi oczekiwałem.

Pozdrawiam

 

Mam pytanie odnośnie porównania instalacji wsch-zach gdzie realna różnica jak piszecie powinna wynosić około 1%
Moja instalacja to 7,44kW (na Symo 7.0-3-M) równo rozbite po 12 paneli na wschód i 12 na zachód - działa dopiero od niecałego miesiąca - najlepszym dnie okazał się 2 kwietnia gdzie wyprodukowała 34,25kWh.

Mam porównanie do innej instalacji skierowanej na południe o łącznej mocy  9,28kW (dwie instalacje 4,64 na Symo 4.5-3-S)  i tutaj w ten sam dzień wyprodukowała łącznie 55,43kWh

czy wykresy wyglądają prawidłowo bo mam przypuszczenia że moja 7,44kWh produkuje stosunkowo mniej. Widać na wykresie że zachód pracuje trochę krócej (Słońce akurat jeszcze zachodzi wcześniej). Czy jest szansa że instalacja nadrobi straty przy dłuższym dniu? Czy za wcześniej  na wnioski?
Z góry dziękuje za pomoc

Dodane pliki:
  • max.jpg
  • max-g.jpg

Dzien dobry

JB roznica 1-2 % to roznica w uzyciu falownika z 1 lub 2 wejsciami przu ukladzie W-E a nie w instalacjach o tej samej mocy w orientacji W-E porownywanej do S.

Na pierwszy rzut oka osiagane wyniki miedzy instalacjami sa ok. Aby dokladnie przeliczyc nalezy wziac pod uwage wiele czynikow. To, ze masz malo wyprodukowanych kWh nie znaczy, ze finansowo gorzej na tym wychodzisz. Wszystko zalezy co jest dla Ciebie wazne. Zalozyles instalacje dla redukcji CO2 czy kierowal Toba aspekt finansowy?

Moim zdaniem korzystaj i ocenisz po roku, czy jest wszystko tak jak myslales. Wszystko zalezy od tego jak rzeczowo zostala przedstawiona Tobie oferta. Osobiscie spotkalem juz "magikow" opowiadajacych, ze instalacja 50 kWp zbilansuje na 0 pobor roczny 120 MWh.

Pozdrawiam

PreviousPage 2 of 5Next