Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Podłączenie 3 stringu

W tej chwili do falownika Fronius 10kW mam podłączone 2 stringi osobno czyli mppt 1 i mppt 2 ale każde z nich ma 3 złącza. Czy mam przez to zrozumieć że pod falownik można podłączyć 6 stringów? Chce dołożyć kilka paneli na dachu i nie wiem jak je podłączyć?

Podaj więcej danych o instalacji to będzie można coś konkretnie podpowiedzieć, a tak to ogólnikowo: da się podpiąć trzy obwody ale trzeba wykonać to w zakresie nie przekraczania konkretnych parametrów.

Jeśli jest ta sama ilość tych samych paneli na poszczególnych stringach to można je podłączyć równolegle do jednego MPPT. Oczywiście ilość gałęzi podłączonych równolegle jest zależna od prądu paneli. Przy dwóch stringach nie powinno być problemu, przy trzech trzeba sprawdzić czy prąd falownika nie będzie przekroczony. Istotne jest aby równolegle podłączyć do MPPT 1, ze względu na różnicę w obciążalności (27A dla MPPT 1  i 16,5A dla MPPT 2).

Jeśli powyższy warunek jest spełniony (ta sama ilość tych samych paneli w poszczególnych stringach), to wtedy sumuje się prądy poszczególnych stringów., więc jeśli pojedynczy panel ma prąd np 13A i chcesz podłączyć 2 stringi to 2x13A = 26A czyli można. Wartość 27A można przekroczyć nawet do 40,5A jednak nie uzyska się wtedy maksymalnej mocy.