Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Pomiary po montażu

Page 1 of 2Next

Witam,

Nie znalazłem nigdzie konkretnego wątku w tym temacie. Jestem na etapie wykonywania u siebie instalacji PV i na zakończenie, aby być pewnym bezpiecznego użytkowania, jakie pomiary powinny być wykonane? O ile się dobrze orientuję to z pomiarów elektrycznych:

  • pomiar rezystancji izolacji strony DC i AC - Falownik też to sprawdza, czy można ten pomiar uznać za właściwy i wystarczający?
  • pomiar ciągłości przewodów ochronnych i wyrównawczych DC i AC

Czy potrzebne są pomiar impedancji pętli zwarcia strony AC i test wyłącznika nadmiarowo-prądowego po stronie AC (skoro wyłącznik znajduje się już w falowniku?)

Pozdrawiam

W falowniku znajduje się wyłącznik strony DC

pomiar impedancji pętli zwarcia to robi się aby sprawdzić czy wyłącnzik nadmiarowoprądowy zadziła w należytym czasie a test wyłącznika to się robi ale RCD.

Witam Panów,

 

Każdy instalator powinien wykonać protokół pomiarowy. Protokół ten powinien zawierać bardzo dużo pomiarów strony DC, AC(pomiary AC zgodnie z IEC 60364-6)   itp itd. W tym przypadku należy odnieść się do normy PN-EN 62446-1 "Systemu fotowoltaiczne (PV) Wymagania dotyczące badań, dokumentacji i utrzymania systemu Część 1: Systemy podłączone do sieci Dokumentacja, odbiory i nadzór"

Poniżej kilka pomiarów z tej normy (niestety norma jest w języku angielskim):

  • Test polaryzacji
  • Test Combiner box ( jeżeli jest)
  • Pomiar napięcia obwodu otwartego
  • Pomiar prądu pracy łańcucha (jeżeli jest to możliwe to pomiar prądu zwarciowego) oczywiście te pomiary należy skorelować z pomiarami nasłonecznienia
  • Test pracy falownika
  • Pomiar rezystancji izolacji DC (wykonuje falownik przed każdorazowym uruchomieniem)

Pozdrawiam
TSN

 

Na czym dokładnie polega "Test pracy falownika"?

Test pracy falownika obejmuje chyba sytuacje typu włączenie/wyłączenie, odcięcie zasilania (tryb anty-wyspowy). Pytania do kolegów z Fronius, czy coś jeszcze należy sprawdzić w ich falowniku?

Mam kilka dodatkowych pytań, ponieważ ciągle spotykam się z różnymi praktykami:

  1. Czy w związku z tym, co napisał Pan Mariusz nie jest wymagane przeprowadzenie osobnego testu rezystancji izolacji DC? A jeżeli jednak jest to wymagane, czy wystarczy że zrobi się rezystancję izolacji przewodów DC (nie podłączonych do paneli), czy trzeba robić pomiar rezystancji izolacji całego układu, co niestety wymaga testów pod napięciem.
  2. Czy po stronie DC nie powinno być też sprawdzenia ciągłości przewodu wyrównawczego, którym konstrukcja DC jest połączona z uziomem (osobnym lub w GSW)? Czy to w praktyce wykonuje się mierząc rezystancję przewodu, czy po prostu multimetrem na metodę "jest przejście"
  3. Czy po stronie AC wykonuje się pełne testy wg IEC 60364-6 tzn.
    1. Pomiar rezystancji przewodu AC
    2. Pomiar ciągłość przewodu PE
    3. Test zgodności faz (czy tego nie wykryje falownik?)
    4. Pomiar impedancji pętli zwarcia (o ile dobrze kojarzę wyłącznik RCD falownika monitoruje stronę DC, nie AC)
    5. Pomiar rezystancji uziomu. Czy ten test wykonuje się także wtedy, gdy uziemienie konstrukcji DC jest wpięte w GSW? Czy testy też wymagana jest rezystancji < 10 Ohm?

Będę wdzięczny za konkretne odpowiedzi - wiem, że praktyki są różne ale jak mam to robić u siebie, to chcę żeby to było porządnie.

Pozdrawiam

 

Witam.

Według mojej wiedzy powinno to wyglądać tak:

  1. Należy wykonać pomiar rezystancji izolacji przewodów DC bez podłączonego generatora (paneli) oraz pomiar kompletnej strony DC (panele i przewody)
  2. Sprawdzenie ciągłości połączeń wyrównawczych powinno się wykonać dedykowanym miernikiem z prądem probierczym >200mA
  3. Po stronie AC należy koniecznie wykonać pomiary w celu sprawdzenia bezpieczeństwa przeciwporażeniowego i przeciwpożarowego:

1.Pomiar rezystancji izolacji przewodu zasilającego

2.Pomiar ciągłości przewodów ochronnych (PE) wykonuje się w sytuacji kiedy w torze AC jest zainstalowany wyłącznik RCD, dodatkowo należy wtedy zmierzyć czas i prąd wyłączenia aparatu. Według obowiązującej normy takie pomiary wystarczają do stwierdzenia skuteczności SWZ.

3.Jeżeli chodzi o kolejność faz (kierunek wirowania) falownik teoretycznie zsynchronizuje się w każdym wypadku, jednak dobrą praktyką jest przyłączenie go prawidłowo.

4.Pomiar IPZ należy koniecznie wykonać w wypadku baraku w instalacji RCD, ponieważ tylko w ten sposób można sprawdzić skuteczność ochrony przeciwporażeniowej. Ja wykonuję go jednak w każdej instalacji ponieważ można wykryć na jego podstawie ewentualne usterki.

5.Pomiar rezystancji uziemienia należy wykonać jeżeli zostało ono wykonane na potrzeby instalacji lub jeżeli nie ma ważnych dokumentów stwierdzających wartość istniejącego. W wypadku przyłączania do GSW należy sprawdzić ciągłość przewodów wyrównawczych konstrukcji oraz SPD jeżeli została zainstalowane. Wymóg R<10 Ohm dotyczy właśnie SPD, są jednak obiekty gdzie wymagana wartość może być jeszcze niższa.

Dla wszystkich pomiarów i prób należy sporządzić stosowną dokumentację czyli protokoły.

Pozdrawiam.

Szanowni Państwo,

 

Przychylam się do  odpowiedzi Panów z SolekoPV. Dodatkowo falownik mierzy izolację toru DC bez obciążenia. Możecie wykonać taki pomiar za pośrednictwem miernika do instalacji PV np Seaward PV200 (pomiar przy rozwartym obwodzie.

Dzień dobry

Co do pomiaru za pomocą falownika rezystancji strony DC to nie do końca jest ona użyteczna w świetle prawa. Jak wiedza Panowie wykonujący pomiary, mierniki, którymi są one wykonywane podlegają okresowej kontroli. Z tego co wiem, nikt falownika do kontroli nie wysyłał toteż pomiar można uznać jako coś ekstra, jednak nijak to ma się do protokołu z pomiarów.

Należy tez zwrócić uwagę, że cześć pomiarów dotyczących strony DC jest informacyjnych tzn. nie wymaganych bezwzględnie. Służą one pomocą gdy pojawi się jakiś problem i chcemy odnieść się do sytuacji kiedy instalacja działała prawidłowo.

Pozdrawiam

Cytat z solekopv data 29 grudnia 2019, 12:59

Witam.

Według mojej wiedzy powinno to wyglądać tak:

  1. Należy wykonać pomiar rezystancji izolacji przewodów DC bez podłączonego generatora (paneli) oraz pomiar kompletnej strony DC (panele i przewody)

Witam.

Mam do cytowanej odpowiedzi pytanie: jakim napięciem robicie pomiar: kompletnej strony DC moduły PV wraz z przewodami ?

Pozdrawiam

Page 1 of 2Next