Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Porównanie pracy Dynamic Peak Manager, a optymalizer

Page 1 of 2Next

Przeczytałem już kilka artykułów na temat zasadności stosowania optymalizerów i algorytmu Dynamic Peak Manager jednak nigdzie nie znalazłem 100% odpowiedzi na pytanie dotyczące zasady działania. W związku z tym będę bardzo wdzięczny jeżeli uda mi się uzyskać potwierdzenie moich przemyśleń lub ich skorygowanie z wyjaśnieniem.

Przykładowa, prosta instalacja:
- 1 string, 10 paneli ułożonych tak samo fizycznie ale 1 z nich narażony jest na czasowe zacienienie.

Jak wszystkie panele równo oświetlone, całość oczywiście działa poprawnie i daje maksa. Gdy ten jeden z nich zostanie zacieniony są dwie opcje działania.
Opcja z DPM:
Algorytm szuka GMPP (Globalny Punkt Mocy Maksymalnej). W tym punkcie 9 paneli daje maks moc, a jeden z uwagi na wymuszony większy prąd stringa nie daje praktycznie nic, bo napięcie na nim spada w okolice zera (tak wychodzi z charakterystyki I/U paneli). System wykorzystuje całość mocy z 9-ciu paneli.

Pozwoliłem wyedytować sobie wykres z tego forum, dotyczący wątku DPM. Skala nie jest zachowana, tylko wartości, oczywiście wyidealizowane dla paneli 270W. Czy jest to poprawne dla powyższego przykładu?

Opcja z optymalizatorem:
Falownik ma wyłączony algorytm GMPP, szuka więc pierwszy punkt mocy maksymalnej. Ten jeden panel podłączony jest przez optymalizer. Algorytm falownika znajdzie najlepszy punkt pracy dla 9-ciu paneli i nie zostanie to zakłócone tym jednym zacienionym, gdyż zamontowany w nim optymalizer niejako ciągle daje pełną moc podłączonego do niego panela, poprzez odpowiednie działanie przetwornicy DC/DC. Nie będzie efektu zagięcia charakterystyki P/U stringa, podczas "próbkowania obciążenia" falownika. Reasumując w tej konfiguracji uda się uzyskać tę samą moc z 9-ciu paneli + to co jest w stanie dać ten jeden zacieniony. Oczywiście dochodzi do tego sprawność optymalizera.

Tak więc czy jedyna różnica, pomijając kwestie finansowe to to, że GMPP tak jakby "wycina" zacienione moduły, a z optymaliztorem(ami) można coś z tych modułów jeszcze wycisnąć? W obu jednak przypadkach z tych 9-ciu nasłonecznionych modułów "brana" jest ich pełna moc - ten jeden zacieniony nie wpływa na możliwość uzysku pełnej mocy z tych 9-ciu.
Druga sprawa, bo też znaleźć nie mogę, co jaki czas falownik Froniusa szuka GMPP? Sekundy, minuty?

Jakaś szansa na odpowiedź? Nikt nie miał podobnego problemu?

Czy wsparcie techniczne Froniusa może się na ten temat wypowiedzieć?

Ja dzisiaj rano zrobiłem kilka eksperymentów (mam 5 sztuk TIGO) i doszedłem do wniosków że wyrzuciłem 1000zł kupując TIGO ponieważ nic one nie dają. Wypiąłem je na chwilę i nie było żadnej różnicy pomimo zacienienia modułów - to samo tyczy się funkcji DPM - czy włączona czy też nie ta sama produkcja. Wydaje mi się że jeśli jest różnica to rzędu max 5%.

Witam
Gdzie znajdę w falowniku fronius Symo 8.2-3-M ustawienia do włączenia lub wyłączenia Dynamic Peak Menager?

w BASIC MENU.

Mam Fronius Symo 7.0-3-M i nie bardzo mogę znaleźć w menu ustawień dla Dynamic Peak Managera! Czy on w tym modelu występuje?

Ciągle walczę z cieniem, dlatego dzisiaj z 5x wyłączałem Dynamic Peak Manager i ponownie włączałem (nawet na obydwu MPPT) i szczerze nie widzę żadnej różnicy. Jak będę mia dłuższą chwilę to odłączę TIGO i zobaczę czy będzie różnica. Moje wnioski są takie że albo TIGO jest nic nie warte albo nasze Froniusy takie doskonałe.

 

Dla tych co nie wiedzą jak wejść w BASIC MENU:

naciskamy 5x strzałkę wstecz

wpisujemy 22742 i zatwierdzamy.

Panowie, sprawa wygląda tak,na połaci zachodniej gdzieś od 17.30 zacienia mi dolny rząd paneli. Górny rząd ma 7 paneli dolny 4. Na dolnych mam założone tigo plus 3 na górnych. Jak o 17.30 zacieni dolne panele to moc spada nagle z 2400 do 200W. 2400W przez 11 paneli daje ok 220W, czylo po zacienieniu dolnym powinno jeszcze być około 1400W, a ścina moc do 200W. Dodatkowo rośnie napięcie w stringu. Pytanie czy tigo tak źle działa czy mam któreś uszkodzone. Pomysł na sprawdzenie to zakrywanie po kolei dolnych paneli i obserwowanie co się dzieje z mocą. Ma ktoś jakieś większe doświadczenia z tigo?

Dodane pliki:
  • Screenshot_2020-04-23-21-43-37-372_com.android.chrome.jpg
Cytat z Dariusz Jamka data 23 marca 2019, 09:26

Ja dzisiaj rano zrobiłem kilka eksperymentów (mam 5 sztuk TIGO) i doszedłem do wniosków że wyrzuciłem 1000zł kupując TIGO ponieważ nic one nie dają. Wypiąłem je na chwilę i nie było żadnej różnicy pomimo zacienienia modułów - to samo tyczy się funkcji DPM - czy włączona czy też nie ta sama produkcja. Wydaje mi się że jeśli jest różnica to rzędu max 5%.

Witam,

Czy ktoś z FP może się odnieść, do powyższego cytatu, również mam pewne zacienienie na MPPT2 (3 panele z 12),wiec zamontowałem 3 sztuki optymalizatorów TIGO (żółte) TS4-A-O. Wyłączyłem DPM dla MPPT2 i  nie widzę różnicy, dopóki cień na zachodniej stronie nie zejdzie z trzech ostatnich modułów to maksymalna moc stringu numer dwa wacha się w okolicach 320W. Być może jeszcze coś należy wyłączyć w opcjach falownika dla MPPT2???

Zastanawiam się czy też nie wydałem zbędnie pieniędzy, skoro nie widać różnicy.

Dzięki z góry za odpowiedź.

 

Ja u siebie wyrzuciłem wszystkie (jak już pisałem) i wszystko działa jak należy. Uważam, że to zbędny bajer, który nic nie daje.

Page 1 of 2Next