Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Praca równoległa dwóch falowników na jednym zasilaniu.

Page 1 of 2Next

Witam,
Właśnie sporządzam wycenę i obecnie jestem na etapie doboru komponentów do instalacji ok 33kWp naziemnej ale to nie ma znaczenia w przedmiocie zapytania. Wstępnie planowałem zainstalować falownik Eco 27,0-3-S ale po pierwsze jeden tracker i w przypadku jakiejkolwiek usterki na panelach wywali mi wszystko a po drugie nie za bardzo mogłem go dopasować do takiej ilości paneli napięciowo by wyszło ale prądowo… w sumie zabrakło by ok 20szt paneli. Postanowiłem wykonać to na dwóch SYMO 12,5-3-M wyjdzie mi w sumie 6 łańcuchów na 4 trackery, prądowo i napięciowo wychodzi bezpiecznie. Pytanie jak ustawić dwa falowniki na jednym zasilaniu tak aby działały prawidłowo, czy ustawia się w ustawieniach który jest priorytetowy a który zależny, widziałem gdzieś taki rysunek gdzie falowniki są połączone kablem UTP i tylko jeden ma datamenagera ale tu załatwiamy podgląd zdalny a mi chodzi to aby jeden drugiego nie chciał „przeskoczyć” z wartością napięcia.
Czy któryś z Panow specjalistów z Franiusa może mi jakoś podpowiedzieć jak to zaplanować żeby było poprawie od strony technicznej i działało jak należy.
Jeśli cos niejasno napisałem to dopowiem jak będą jakieś pytania.

Z góry dzięki i pozdrawiam Krzysiek.

Panie Krzysztofie.. pytanie Pana jest troche nie logiczne. Dwa falowniki pracujace na jedna siec albo dzialaja albo nie i zadne zabiegi im nie pomoga (moze oprocz ograniczenia mocy generowanej). Prosze sobie wyobrazic sytuacja dwoch przylegajacych dzialkami domow i w kazdej polowa Pana instalacji. To Pana przyklad w wystarczajaco bliskim uproszczeniu. Jak sie Pan dogada ze swoim sasiadem, zeby cos zrobil ze swoim falownikiem? Najzwyczajniej albo siec jest odpowiednia i to pracuje albo nie. Zeby uprawdopodobnic sukces trzeba przeanalizowac warunki w miejscu instalacji a nie isc do szamana zeby zlozyc ofiare z kury i jagniecia... :). Tutaj czarow nie potrzeba tylko analizy.

Pozdrawiam

Nie ma żadnego problemu z wieloma falownikami na jednej instalacji, pod warunkiem dobrej instalacji po stronie AC

Panowie, ja nie pytam czy jest możliwa taka instalacja bo wiem ze tak, pytam w jaki sposób skonfigurować inwertery, czy wystarczy przełączyć switch na slave i połączyć falowniki kablem UTP, czy w sofcie trzeba również wprowadzić ustawienia, a przede wszystkim prosiłem co na pewno było zauważalne o merytoryczna poradę specjalisty najlepiej z Froniusa a nie bezcelowe i nie wnoszące zupełnie nic w dyskusje komentarze, które ani mi ani osoba zainteresowanym tematem w przyszłości nie pomogą. Nie chce podważać kompetencji przedmówców ale gdy czytam takie odpowiedzi to mam mocne wątpliwości czy wypowiadający się wie cos na ten temat czy tylko chce zabrać glos dla licznika wypowiedzi pod profilem.  Koledzy bądźmy merytoryczni w swoich wypowiedziach.

Panie Krzysztofie

Prosze sprecyzowac pytanie. Pyta Pan o konfiguracje systemu pod odpowiednie zobrazowanie calosci na solarweb, czy pyta Pan o mozliwosc wspolpracy dwoch urzadzen na wspolnej impedancji?

Rozumie Pan jak dziala falownik pradu wg algorytmu ograniczania go wedlug Nc Rfg? Wie Pan co to jest? Kiedy czytam tego typu pytania o porade to mam przed oczami kogos kto na sile montuje falownik tam gdzie nie ma on mozliwosci juz pracowac lub juz zainstalowal i teraz pyta co zrobic, bo klient dobiera mu sie do gardla.

Co do mojej wiedzy na ten temat - mam tylko srubokret, mlotek i wiertarke. Wiedzy zero (jestem cukiernikiem z zawodu) i "przykrecilem" bezrozumnie jeden falownik. Oczywiscie znam sie tylko teoretycznie (i to na wypiekach) a jak powszechnie wiadomo teoria "nie idzie" w parze z praktyka. Mam nadzieje, ze Pan Adam zna sie bardziej, bo ja przy tej masie argumentow "wymieklem".

Merytorycznie i nie merytorycznie nic juz nie dodam w tej dyskusji - nie chce nabijac licznikow. Ide instalowac drugi falownik w moim zyciu i to nie solarny. Prosze trzymac za mnie kciuki zeby mi sie udalo.

Oczywiscie nie podwazam kompetencji przedmowcy... zeby to bylo jasne.

Pozdrawiam

I kolega pokazał pełen profesjonalizm, zwróciłem uwagę na to ze wypowiedz nic nie wnosi do dyskusji i foch oraz wylewanie żalu... takie to Polskie. Widzę, ze fora internetowe są tylko dla laików i ludzi którzy chcą sami cos zrobić ale nie maja o tym pojęcia i proszą o pomoc innych laików. Nie napisałem zapytania gdzieś tam tylko na forum Froniusa ale widzę ze to był błąd. Koszt niewielki kilka minut stracone na pisanie i czytanie. Skieruje maila do techników i od tego trzeba była zacząć, co się dowiem to zostanie u mnie i jak ktoś będzie chciał kiedyś dowiedzieć się czegoś podobnego to będzie musiał przejść podobna drogę przez mękę.

Myślę ze temat jest do zamknięcia bo jak widać prowadzi do nikąd, no chyba ze ktoś jeszcze ma cos mądrego do powiedzenia.

mam nadzieję, że znajdzie Pan odpowiedzi na swoje zapytanie w tym linku  https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/podlaczenie-drugiego-falownika-do-instalacji/  ps może jednak warto zastosować 3x symo 10 ps jak pomogłem , to łapka w górę

Krzysztof Boryczka and Krystian Heczko have reacted to this post.
Krzysztof BoryczkaKrystian Heczko

Panie Arkadiuszu a czemu pomysł z trzema Symo 10, jak to usprawni układ? Chciałbym to rozważyć co prawda dojdzie kilka tysięcy ale jeśli ma to być znacznie lepsze rozwiązanie to czemu nie.

 

W linku jest wszystko co trzeba wielkie dzięki.

Właśnie otrzymałem odpowiedz z Wsparcia Technicznego, złączam poniżej dla potomnych i Pana od cukierni 😉

Sprawa: CAS-630659-Y3M0N7 
Dotyczy:  Default Subject 

By falowniki mogły pracować w jednej instalacji możemy skonfigurować falowniki na dwa sposoby:

  1. Jeżeli każdy z falowników posiada kartę Datamanger , możemy skonfigurować obydwie karty i połączyć je w jedną instalacje na platformie Solar.web.
  2. Jeżeli tylko jeden falownik posiada kartę Datamanger lub jedna z kart jest dezaktywowana, to falowniki należy połączyć poprzez pętlę komunikacyjną Solar.Net (gniazda IN OUT pod wyświetlaczem falownika). Należy użyć kable ethernetowego z wtyczką RJ45. W tym przypadku jedna karta monitoruje obydwa falowniki. Aby dokonać należy w każdym falowniku zmienić ustawienia:
  3. a) Każdy falownik musi posiadać unikatowy numer porządkowy. Aby zmienić numer należy wejść poprzez wyświetlacz do menu ustawienia -DATACOM - nr falownika.
  4. b) Każdy z falowników musi posiadać protokół Solar.Net. Aby zmienić ustawienia należy wejść poprzez wyświetlacz do menu ustawienia -DATACOM - typ protokołu.

Aby zjawisko podnoszenia napięcia zostało ograniczone, należy ustawić normę PL podczas pierwszej konfiguracji falownika.

 

Załączam też grafiki z posta, który przesłał kolega Arkadiusz (mam nadzieję, że nikt nie ma tego za złe) żeby było łatwiej to zrozumieć i nie błądzić już po sieci w kwestii uzyskania precyzyjnej odpowiedzi.

Temat zostawiam otwarty gdyby ktoś chciał podzielić się swoimi doświadczeniami w powyższym temacie.

 

Pozdrawiam

Dodane pliki:
  • Dwa_falowniki_w_jednej_instalacji-wariant_1.png
  • Dwa_falowniki_w_jednej_instalacji-wariant_2.png
Krystian Heczko and Ryszard Grzejszczyk have reacted to this post.
Krystian HeczkoRyszard Grzejszczyk

Czy mógłbyś się podzielić już efektami twojej instalacji, chodzi mi o to czy oba falowniki ,,nie rywalizują'' że sobą podnosząc coraz bardziej napięcie? Jak zachowuje się cały układ?

Ja stoję przed podobnym wyborem...10kW  + 17.5kW

Generalnie miałem problem z wyłączaniem się falownika w słoneczne dni (sieć ma być do końca sierpnia zmodernizowana), ale zainstalowałem regulator napięcia i jest ok, a teraz zastanawiam się jak na to wpłynie drugi falownik po stronie wew. instalacji.

Page 1 of 2Next