Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Prąd i napięcie z paneli

Page 1 of 2Next

Dzień Dobry

Czy jest możliwość sprawdzenia na falowniku jaki prąd i napięcie w danej chwili jest wytwarzane przez panele?

Moja instalacja 10 paneli 315 W czyli 3150W w szczytowym momencie w pogodny bezchmurny dzień nie przekracza 2070W, falownik Fronius Symo 3.0-3-S, instalacja zachodnia, był krótki okres (2 dni), że po aktualizacji oprogramowania falownika i karty datamanagera ruszyło do ponad 2700 W, po tym czasie wszystko zeszło do wcześniejszych mocy. Czy tak ma być?

To ile generujemy zalezy od wielu czynnikow. Ten krotki okres 2 dni to zapewne idealna pogoda do produkcji.

Dane mozna odczytac z solarweb-a. Nie jest to moze w danej chwili (pomiary sa usredniane), ale jest. Czy sa takie dane we falowniku? Napiecie DC jest na bank. Nie pamietam, czy jest prad, ale obstawiam, ze tak. Te pomiary sa duzo bardziej "chwilowe" niz wczesniejsze.

Tak czy inaczej to falownik chodzi na jakieś 65%, jak będę miał dane o prądzie i napięciu na wejściu to będę mógł ocenić czy coś z panelami jest nie tak, czy z falownikiem, może to przez jakieś ustawienie falownika, wykres w pogodne dni to idealny dzwon, tyle że niski.

Jeżeli jest to falownik z wyświetlaczem to pod nim są cztery kwadraciki i dotykasz palcem jednego z dwóch od lewej (strzałka góra/dół) i będą ci się pokazywać odpowiednie parametry z danej chwili.

Jeżeli to jest typowo instalacja zachód to tak może być z uzyskami. Za mało danych aby coś podpowiedzieć, sam kierunek zachód mało mówi o instalacji, czy typowo na zachód, a może południe/zachód; pod jakim kątem są panele, czy są zacienienia?

Nie ma zacienienia, kąt dachu i paneli to 31 stopni, instalacja typowy zachód, dom jest prawie idealnie w osi wschód-zachód.

Tak jak napisał Szymona Gajek czynników wpływających na uzyski jest sporo i tak może być z twoimi uzyskami - jest to zachód, rozumiem że nie było innej możliwości montażu.

A jak jest ustawiony falownik: International 50Hz?

Na internecie są kalkulatory uzysków, możesz spróbować sobie zrobić analizę swojej instalacji PV, np.: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html

Tak jest International 50Hz, a czy w Ustawieniach Edytora EVU ktoś coś grzebał, czy mają być domyślne?

Witam.

Nie wiem czy to zależy od typu falownika - w przypadku falownika typu Symo jak jest wyświetlana aktualna moc to przyciskasz przyciski (pierwszy lub drugi od lewej) na panelu z wyświetlaczem i w pozycjach które się pojawią będzie zarówno napięcie jak i prąd z instalacji PV.

 

Dzięki, to już znalazłem

I jakie są wartości?

U mnie przy mocy 3300 W, mam napięcie 404 V i prąd 8,3 A.

Widać, że już obecne temperatury dość mocno wpływają na napięcie instalacji i jej moc generowaną - napięcie jest niższe od tego podawanego w danych katalogowych paneli  - nawet od wartości dla warunków NOCT.

Zastanawiam się czy np. jeden z paneli nie jest uszkodzony co powoduje obniżenie się napięcia (bo prąd jest większy od prądu jaki podawany jest w danych dla NOCT).

 

 

Page 1 of 2Next