Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Prąd i napięcie z paneli

PreviousPage 2 of 2
Cytat z Jarek Kurlap data 8 kwietnia 2020, 11:59

U mnie przy mocy 3300 W, mam napięcie 404 V i prąd 8,3 A.

Widać, że już obecne temperatury dość mocno wpływają na napięcie instalacji i jej moc generowaną - napięcie jest niższe od tego podawanego w danych katalogowych paneli  - nawet od wartości dla warunków NOCT.

Zastanawiam się czy np. jeden z paneli nie jest uszkodzony co powoduje obniżenie się napięcia (bo prąd jest większy od prądu jaki podawany jest w danych dla NOCT).

A ile mniejsze jest to napięcie od wartości NOCT? Jakie masz panele 300, 275W i ile jest sztuk w obwodzie: 11, 12 czy 13 sztuk? Szczegół ale sporo może powiedzieć.

 

Instalacja instalacji nie równa i różne szczegóły mogą decydować o uzyskach, nie mam instalacji zachodniej ale przykład u mnie jakie są różnice napięcia i prądu wedle kąta pochylenia paneli, oba obwody skierowane niemal idealnie na południe, z lekkim odchyłem na 11stopni na wschód. Pierwszy obwód 14paneli pod kątem około 5stopni; drugi 12paneli z czego 8paneli na daszku w kącie około 50stopni a 4panele w kącie około 23stopni. Obwód drugi ze względu na lepszy kąt choć mniejszą ilość paneli daje większy prąd niż obwód pierwszy. W załącznikach pliki jeden z godziny 7:20 drugi z 12:10.

Niby taki szczegół jak kąt nachylenia paneli a jakie rozbieżności, chociaż też nie wykluczam że coś może być nie tak z pierwszym obwodem.

Dodane pliki:
  • 01.jpg
  • 02.jpg

Ja mam 10 paneli LONGI Solar LR6-60HPB Monokrystaliczny 315W FULL BLACK

Natężenie w punkcie maks. mocy (Impp) 9.36 A
Napięcie w punkcie maks. mocy (Umpp) 33.7 V

Dzisiaj instalacja chodziła max 1970W, napięcie było 315 V, prąd 6.25 A

Moje moją dla STC 34 V a dla NOCT 32 V. Jest ich 13 szt po 335 Wp. Jak bylo chłodno to napiecie bylo duzo wyższe. Bywalo też tak że falownik 3700 W ograniczał moc pracując na max powiedzmy 2 godziny. Przy obecnych warunkach pogodowych juz sie tak nie dzieje - a przynajmniej czas pracy z max mocą falownika jest krótki.

Wedlug mnie przy 10 panelach po 315 Wp i obecnych warunkach to te 2500 - 2700 W powinno osiągac okolo poludnia.

 

No a nie daje, teraz około 2000W to co będzie w lecie?

Ktoś ostatnio pisał o instalacji wschód/zachód, oba obwody miały tą samą moc (takie same panel z taką samą ich ilością) więc miał porównanie i pisał o słabszym obwodzie zachodnim, ale u niego chyba jest mniejsza różnica. A analizowałeś inne instalacje podobne do twojej? Zobacz też na PVmonitor może tam coś znajdziesz.

A kto ci to robił? przedstawił jakąś wstępną prognozę uzysków? Spróbuj na poniższej stronie sobie taką kalkulację przeprowadzić: JRC Photovoltaic Geographical Information System (PVGIS) - European Commission

Co do paneli to trzeba pamiętać że 315W to one mają w STC, poniżej podstawowe parametry paneli

Dodane pliki:
  • nn.jpg
Cytat z Jarek Kurlap data 8 kwietnia 2020, 17:43

Jest ich 13 szt po 335 Wp

 

OK ale jaki ty masz azymut i kąt paneli, niby szczegół ale jak podajesz mu jakieś dane to podaj więcej aby miał jakieś odniesienie, no chyba że podałeś a mi gdzieś to umknęło.

Cytat z Karol XXX data 8 kwietnia 2020, 21:32
Cytat z Jarek Kurlap data 8 kwietnia 2020, 17:43

Jest ich 13 szt po 335 Wp

 

OK ale jaki ty masz azymut i kąt paneli, niby szczegół ale jak podajesz mu jakieś dane to podaj więcej aby miał jakieś odniesienie, no chyba że podałeś a mi gdzieś to umknęło.

Wielkości o których piszesz nie były sprawdzane: ale kąt paneli jest pomiędzy 30 a 40 stopni, i są skierowana na południe (może nie idealnie).

To, że instalacja u Pana Pawła jest na zachód wpłynie na uzysk w ujęciu rocznym, ale według mnie moc powinna uzyskać większą niż 2000 W.

U mnie kąt 31 stopni, podawałem wcześniej, instalacja zachodnia.

Wiem widziałem że podawałeś, do ciebie był post wyżej...

Najlepiej jak by wypowiedział się w sprawie ktoś kto ma choć jeden MPPT w kierunku takim jak ty, podał jakieś dane, miałbyś coś realnie do porównania.

Możesz też pogadać z kimś kto ma dostęp do kamery termowizyjnej aby ci sprawdził jak nagrzewają się panele i połączenia, może coś wyjdzie.

PreviousPage 2 of 2