Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Projekt gminny istniejąca instalaja

Gmina przystepuje do projektu PV. Warunki maja byc bardzo dobre bo tylko ok 10% wkladu wlasnego.

Tylko teraz pytanie. Mam juz instalacje 6.16kW. Chcialbym z gminy dolozyc/zalozyc 3kW aby nie przekroczyc 10kW. Pytanie do znawcow tematu: Czy wchodzac w projekt gminny nie strace starych warunkow rozliczania. Obecnie jestem prosumentem na starych zasadach.

Pozdrawiam

Pytanie raczej do gminnych urzędników musisz zadać trzeba przeanalizować dokumenty wedle tego projektu.

Podstawowa kwestia czy dany projekt zezwala na dokładanie nowych instalacji do już istniejących.

Z tego co wiem to napewno bedzie nowy falownik a wiec nie wiem jak to jest z tym "dokladaniem"

W gminie nic narazie nie wiedza na ten temat.

Czyli rozumiem ze gdyby to bylo dolozenie do istniejacej instalacji to wtedy stare zasady a gdy nowa instalacja to nowe zasady?

Nie, źle to składasz. Raczej na pewno będzie nowy falownik - cała nowa instalacja PV, (nie liczyłbym na wymianę starego falownika na większy plus dokładka nowych paneli).

Tutaj raczej kwestia zapisów w tym programie i co one będą wymagać, określać. Czy nowe warunki czy stare to już kwestia czy będziesz mógł przystąpić do tego programu mając już instalację PV, jeśli tak to czy jest zapis o tym że jak już jesteś prosumentem to czy musisz przejść na nowe zasady czy możesz zostać na starych zasadach.

Teraz już nie masz wyboru i wszyscy nowi przytłaczani będą na nowych zasadach, więc kwestia czy w tym programie dopuszczają rozbudowę o nową instalację czy tylko program kierowany dla nowych użytkowników.

Piszesz że w gminie nic nie wiedzą o programie czy o szczegółach jego?

Jeśli nic się nie zmieniło w ostatnim czasie, to przy rozbudowie istniejącej PV do 50kW nie przechodzi się z automatu na net billing. A  jak mają  w gminnych projektach, to trzeba pytać u źródła.

Gminne projekty dofinansowywane z UE do końca roku "mogą" by przyłączane na starych zasadach... jeśli dobrze pamiętam to jest taka luka w ustawie zostawiona ze względu na projekty finalizowane przez gminy w ramach projektów UE.

Jakiś czas temu było mówione że na starych zasadach będą przyłączani/rozliczani tylko ci przyszli właściciele instalacji PV którzy zawarli umowę z gminą przed terminem wprowadzenia nowego rozliczania.. Montaż instalacji nie musiał być dokonany do tego terminu.