Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Przewymiarowanie falownika oraz dodatkowe panele

Na początku zostało zainstalowane 11 modułów w szeregu  300 wp  co w teorii dawało 3.3 kw po obserwacji doszedłem do wniosku ,że 3kw nie jest możliwe do osiągnięcia max 2.4kw do 2.5 kw okres letni jesienny 2.6 kw  i dołożyłem kolejne 2 moduły  o bardzo zbliżonych parametrach 300 wp. I teraz fajnie chodzi pokazuje się max moc 3030 W zachęcony a może jeszcze dołożę kolejne  z pełną świadomością o startach ale w dni niesłoneczne podniosą ogólny bilans. Nie chcę wymieniać falownika myślałem o dołożeniu płyt i bardziej przewymiarować instalacji. Znalazłem podobne ogniwa ale jest ich więcej w panelu 300wp jest 60 a w planowanym 72  ale moc panela większa 370 wp myślałem o 3 panelach (trudność ze znalezieniem panela 300w).  Obecnie napięcie po stronie dc około 420V planowane zbliżyć się do 600v aby mniejsze starty były. Falownik fronius Symo 3.0-3-M

11 płyt 300wp                2 płyty dołożone 300wp               Planowane 3 płyt 370 wp

Uoc 38,23V                          38,80V                                                    48,24V

Impp 9,29A                         9,25A                                                         9,33A

Umpp 32,28V                      32,50V                                                     39,75V

Isc  9,69A                               9,85A                                                        9,77A

Moje pytania :

  1. Czy taki panel 370 wp można dołożyć w szereg czy lepiej odpuścić ( z racji niedopasowania)
  2. Ile falownik 3kw puści w sieć  co zrobi z nadmiarem
  3. Czy zwiększenie napięcia w instalacji do 600v spowoduje większe ryzyko powstania łuku w przypadku uszkodzenia instalacji / złącz

 

 

Skoro masz falownik w wersji "M" to może pomyśleć o dwóch stringach, tylko wtedy zamiast 3 paneli musiałoby być min 5 sztuk, a lepiej 6.

Ad1.

Więcej jak 300W z panela nie uzyskasz.

Ad2

Nic. Nie będzie pobierał z paneli więcej niż potrzebuje

Ad3

Tak.

Ad 1. Wszyscy mnie straszą o niedopasowaniu jak tylko strata tych 70w to nie ma problemu bo takich paneli już nie kupię a biorąc pod uwagę  degradację w czasie to może jednak lepiej .

Ad3. Czy przy 400v ryzyko jest podobne ?

Prąd  nowych paneli jest tylko minimalnie większy więc strata mocy wynikająca niedopasowania będzie niewielka.