Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rozbudowa 25%

Witam

Aktualnie od ponad pół roku mam 24panele o mocy 9.6kW z falownikiem Fronius Symo 8.2

Panele przewymiarowane bo instalator twierdził że tak będzie lepiej wszystko działało wg. jakichś obliczeń. W szczycie robi mi 8.2kW i ani grama więcej co wynika z falownika pomimo że panele generują więcej mocy, co widzę na wykresie - nie mam sinusoidy tylko wypłaszczenie w godzinach 11:00-15:00

Po pół roku użytkowania już wiem że dla mnie to za mało mocy, zużywam więcej niż PVjest w stanie wygenerować. Wg wstępnych obliczeń brakuje mi ok 25-30% energii.

Chcę instalację rozbudować, zmieści mi się minimum 8 paneli i tyle chcę dołożyć. Będą to identyczne moduły które już mam. Teraz pozostaje kwestia falownika. Dokupić drugi falownik, czy wymienić ten który mam na większy? Moc modułów po rozszerzeniu to ok 12,5 kW.

Jeżeli twierdzisz że występuje u ciebie obcinanie mocy przez większy czas to z tych 24szt odejmij z 2 lub 3szt i przełóż je do nowego obwodu, tylko że musiałbyś kupić też 400W panele - najlepiej ten sam model i wtedy z tych 3 plus 8 nowych da ci nowy obwód 4400W i do niego falownik 4kW; stary będzie 8400 w panelach i do niego ten co jest falownik 8,2kW.

Pamiętaj że jak przeskoczysz 10kW w panelach to ZE zacznie zabierać ci z magazynu 30% czyli jeśli częściowe zużycie a dokładnie energia pobierana z ZE będzie miała np: 8000kWh to będziesz musiał oddać do ZE około 11500kWh a gdzie tu jeszcze autokonsumpacja wedle tych 12,8kW w panelach, oczywiście wartości są przykładowe, nie podałeś tutaj nic wedle zużyć/produkcji etc...

Teraz kwestia czy kupić nowy większy falownik czy może tylko mniejszy to już sporo zależy czy uda ci się łatwo sprzedać za normalną kasę obecny i kupić większy czy może taniej wyjdzie kupić ten mniejszy aby były dwa. Obstawiam drugą opcję: łatwiejsza i tańsza, ale to już sam musisz przeliczyć.

To czy drugi falownik czy wymiana na większy to zależy od tego czy obecna instalacja jest na jednym czy dwóch MPPT. Jeśli na jednym to falownik może być jeden, jeśli oba MPPT są wykorzystane to panele muszą być podzielone po równo, aby możliwe było ich równoległe połączenie do jednego MPPT.