Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rozbudowa 50kWp -> 100kWp, blokada wypływu energii

Cześć,

Jestem przed rozbudową instalacji fotowoltaicznej u klienta o mocy 49,68kWp (TAURO ECO 50-3-D + SM 5kA) do mocy dwukrotnie wyższej czyli łącznie będzie 99,36kWp. Aktualnie instalacja ma ustawiony system blokady wypływu energii do OSD w momencie nadprodukcji realizowany z poziomu SM 5kA. Przy rozbudowie o kolejną moc 49,68kWp (tutaj będzie TAURO 50-3-D 3MPPT) chciałbym "połączyć" dwa falowniki pod kątem komunikacyjnym, żeby licznik SM rejestrował łączną moc falowników i dla całości produkowanej energii blokował wypływ energii do OSD w momencie nadprodukcji. Po weryfikacji możliwości "spięcia" tego w jedno połączenie, tj. 1 FALOWNIK -- RS-485  -- 2 FALOWNIK -- RS-485 -- SM 5kA okazuje się, że nie będzie to pracowało.

Przerabiał ktoś taki przypadek? Może ktoś podzielić się wiedzą jak można w najprostszy sposób wykonać założenie blokady wypływu energii w przypadku jak powyżej? 😉

Będę wdzięczny za pomoc!

Pozdrawiam

Dopisuje się do tematu - w przypadku SYMO  i ECO - to działa. Ale nie w przypadku TAURO nie przerabiałem takiego układu.

Dzień dobry,

Realizujemy właśnie bardzo podobne zadanie. 49.9 kWp -> 199,9 kWp. Zmagamy się z takim samym problemem.

Fronius nie posiada modułu do zarządzania grupą falowników, w związku z czym zwracamy się z prośbą o przedstawienie możliwych rozwiązań dla problemu opisanego przez autora.

@forum-fronius

Propozycja do sprawdzenia, albo może ktoś już wie jak się zachowa taki układ:

Jakby każdy falownik miał swój licznik SM. Wszystkie liczniki wpięte w szereg w punkcie zasilania.  Czyli odczytują te same parametry sieci, a sposób ich połączenia  powoduje, że falowniki mają informacje w którym kierunku i o jakiej wartości płynie sumaryczna energia ze wszystkich instalacji. Falowniki nie komunikują się bezpośrednio ze sobą, a informacje mają ze swojego licznika.

Dzień dobry,

Funkcję ograniczenia wypływu do sieci w przypadku falowników Gen24 i Tauro (gdy jest ich kilka lub jeden + falownik z serii Snapinverter) realizujemy za pomocą Plant Controlera. Możliwe jest zastosowanie sterownika dowolnego producenta deklarującego możliwość sterowania falowników Gen24 lub Tauro, jednak my zalecamy rozwiązanie Solar-log, gdyż jest ono przetestowane i posiada polskie wsparcie techniczne.

Dla instalacji do 250kW będą potrzebne:

- Solar-log Base 100 (po dokupieniu licencji) https://www.solar-log.com/en/products-components/monitoring-solar-logTM/solar-log-base/

- licznik z przekładnikami https://www.solar-log.com/en/solar-log-base-components/

Komunikację pomiędzy solar-log i falownikami najwygodniej zrealizować poprzez Modbus TCP, czyli  kablem Ethernet. Wszystkie urządzenia muszą być połączone do wspólnego routera.

Proszę sobie potwierdzić konfigurację przed zamówieniem ze wsparciem technicznym Solar-loga: tel.: 22 1168289. Tam też mogą Państwo oczekiwać pomocy w razie potrzeby.

W załączeniu umieszczam dokumenty opisujące zagadnienie.

Pozdrawiam serdecznie

Piotr

Dodane pliki:
Cytat z Michał Radka data 20 października 2022, 09:50

Dzień dobry,

Realizujemy właśnie bardzo podobne zadanie. 49.9 kWp -> 199,9 kWp. Zmagamy się z takim samym problemem.

Fronius nie posiada modułu do zarządzania grupą falowników, w związku z czym zwracamy się z prośbą o przedstawienie możliwych rozwiązań dla problemu opisanego przez autora.

@forum-fronius

Dzień dobry,

 

Poradzili sobie Państwo / znaleźli Państwo rozwiązanie "naszego wspólnego" tematu?

Solar-log niestety nie reaguje na nasze telefony oraz wiadomości mailowe z prośbą o pomoc...

Jest to bardzo rzadki przypadek instalacji, gdzie musimy blokować wypływ energii przy współpracy z falownikami TAURO ale myślimy, że stanie się on już niedługo bardziej popularny we wdrażaniu w instalacje, stąd chcielibyśmy od samego początku dobrze zrealizować wyżej wymienioną konfigurację pod kątem elektryczno-komunikacyjnym.

My niestety nie uporaliśmy się jeszcze z tym tematem, w związku z dużym zużyciem (~x5 większym niż moc łączna instalacji PV zamontowanej), wystarcza na razie blokada z poziomu jednego falownika TAURO, gdzie i tak nie ma żadnej sytuacji w której musiałby zareagować bo zawsze odbiorca ma zużycie chwilowe najniższe ~120kW, natomiast chcemy uniknąć sytuacji, gdzie np. z przyczyn wewnętrznych firmy, ograniczają zużycie i nagle pojawia nam się pobór <50kW i potrzeba nam reakcji dwóch falowników, a nie tylko jednego...

Z góry dziękujemy za pomoc,

Pozdrawiam

@biurosimplikor-pl  

Problem rozwiązał się w zasadzie sam - Inwestor przy zawieraniu nowej umowy dystrybucyjnej dostał jednak warunki umożliwiające wprowadzanie nadwyżki energii do sieci.

W związku z powyższym, zakupionego i zamontowanego sprzętu SolarLoga (sterownik + licznik) nie uruchamialiśmy, więc nie wypowiem się jak działałaby blokada w praktyce, mieliśmy jednak projektanta, który zaprojektował połączenie ze sobą w jednej pętli Modbus falowników Tauro - teoretycznie miało to umożliwić sterowanie nimi wszystkimi.

Jeśli jednak chodzi o kontakt z SolarLog, to mam kontakt do Pana, który odbiera telefon i odpowiada na pytania techniczne. W razie potrzeby proszę o kontakt bezpośrednio ze mną, tel. 533 321 912 - Mateusz Gładki