Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rozbudowa fronius symo 3.7.3.m

proszę o poradę panowie mam od strony wschodniej 4,35 kwp na dwa stringi podzielone . chciałbym dołożyć na zachód paneli np 3,6kwp

Wiem ze przekroczę wtedy 7,4kwp po dc jak producent zaleca. Ale czy nie ma znaczenia , ze nigdy one tyle nie osiągną ponieważ jak jedna pracuje to druga ma produkcję prawie żadną  ?

obecnie na string 1- 7 paneli astroenergy 335 semi

drugi 6-paneli

chciałbym na jednym springu wschodzi zostawić te 4.35 i podłączyć je w jedno wejście dc+ w falowniku dwa kable są dwa miejsca

a od zachodu pociągnąć nowy przewód i podłączyć go pod drugi dc+

 

Czy to możliwe czy nie będzie to pracować ?

Wedle podłączenia większej mocy niż 200% w instalacji W/Z to już pytaj suport w sprawie gwarancji, jest to twoje urządzenie i możesz robić z nim co chcesz ale żeby zachować gwarancje musisz dostosować się do konkretnych wytycznych...

Następna kwestia to jaki był powód podzielenia na dwa obwody paneli na tej samej stronie, wschodniej? Jeśli są dwa obwody to można je podłączyć albo oba równoległe w pierwsze wejście albo połączyć je szeregowo.

może wprowadzam w błąd bo w sumie nie wiem jak jest wpięte w falowniku , na solarweb widzę dwa mpp jak produkują . a mi nie chodzi o gwarancję bo niestety skończyła się po 2 latach z uwagi na to że instalator nie powiadomił mnie o możliwości rejestracji produktu i przedłużeniu jej .  Bardziej chodzi mi o to czy w takiej sytuacji sprzęt się popsuje czy ma zabezpieczenie i np wyłączy gdyby doszło to przekroczenia mocy generatora dc . choć to się nie zdarzy bo to zachód i wschód .

Reasumując lepiej dołożyć te 3 kwp aby nie przekroczyć 7,4 kwp jak w karcie produktu?

a podłączenie to już chyba instalator , który będzie rozbudowywał to chyba wie jak to spiąć w jeden aby nie demontować obecnej połaci paneli , żeby kable przepiać jakby można było to albo podłączyć pod jeden dc+ dwa?

Jeśli już zwiększy/ło wam się zużycie to może warto przemyśleć czy przypadkiem za jakiś czas nie okaże się że znowu warto zwiększyć instalację.

Proponuję też przemyśleć opcję wymiany falownika na większy czy też kupno drugiego falownika, przy mocy do 200% może następować obcinanie mocy po przekroczeniu mocy nominalnej falownika - 3,7kW.

Co do dwóch obwodów na jednej stronie/połaci to kwestia czy nie lepiej byłoby jak byłby jeden obwód niż dwa z napięciami granicznej/dolnej pracy falownika przy minimalnej liczbie paneli.

Dziękuję za informację brakuje 900 kw , dlatego chcę powiększyć około 3kwp wiadomo zachód  to wyprodukuje coś w granicach 2kw;

a jeszcze pytanie jeśli bym te dwa stringi podłączył pod jedno dc+ to będzie problem że jeden ma 6 a drugi 7 paneli?

 

i czy dobrze rozumiem, że jak będzie na tej jednej stronie na jednym dc te 4,35 to ono dalej może dać produkcję jak do tej pory , nie jest tak ze jeden string do połowy mocy?

 

Dziękuje jeszcze raz i pozdrawiam

 

Rafał Turkiewicz

Ogólnie nie powinno się łączyć obwodów w układzie równoległym pod jedno wejście MPPT o różnej liczbie paneli. Ale ja bym polecał przeanalizować czemu tak jest połączone i czy jest możliwość zmiany aby ich połączyć szeregowo pod pierwsze wejście MPPT w falowniku. Wtedy nowy obwód paneli połączonych szeregowo ze strony zachodniej podłączysz pod drugie wejście.

W danych katalogowych każdego falownika masz podane wartości minimalne i maksymalne pracy i trzeba się do nich dostosować. Maksymalnych dla napięcia nie przekroczysz niezależnie od sposobu połączenia (trzy obwody czy dwa), minimalne są niby spełnione więc niby jest ok ale może mogłoby być lepiej. Jak podepniesz oba obwody ze strony wschodniej pod jedno wejście w falowniku to prądowo może być za dużo w czasie dużego nasłonecznienia, falownik może to modulować ale może i nie być już w stanie i będzie to ucinał i tracił. Trzeba byłoby to sprawdzić np w solarconfigurator.

Obwód ze strony wschodniej raczej da więcej niż połowę, strzelam 70-95% obecnej ilości energii. Dochodzi przewymiarowanie do 200% mocy falownika więc może występować z tego tytułu tracenie jakiejś ilości energii. Mając więcej danych można coś więcej powiedzieć a tak to gdybanie.

Czyli jeśli to Możliwe to zmienić na jeden ciąg paneli z wschodu i drugi dorzucić na 3 kWp od zachodu żeby nie przekroczyć 7.4  wstawiam z solar web z historii wykres ale ja nie rozumiem za dużo

Dodane pliki:
  • Screenshot_20230113_170343_com.android.chrome.jpg
  • Screenshot_20230113_170308_com.android.chrome.jpg
  • Screenshot_20230113_170234_com.android.chrome.jpg