Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rozbudowa instalacji do 10kW lub więcej

Aktualna instalacja to 6,4kW.
Dwa stringi:
- MPPT1 - wschód 3250W = 10x325W Q.PEAK DUO G7 325
- MPPT2 - zachód 3150W = 10x315W Q.PEAK DUO BLK G5 315
Falownik: Fornius 5.0-3-M.

Czy można obydwa stringi połączyć równolegle do MPPT1?
Jakie są wymagania odnośnie paneli dla takiego połączenia?
Czy dużych strat należy się spodziewać?

Na MPPT2 planuję dodać kolejne 3,6kW może więcej ale niestety moc umowna w Tauronie mam na 11kW więc mam limit na wielkość instalacji.
Wg Forum najlepiej dodatkowy string w takich sytuacjach dokładać na południe, tutaj niestety jestem ograniczony miejscem,
mam miejsce na dachu na wschód i na zachód w nieco gorszym układzie bo czasowo byłyby zasłonięte przez lukarnę.

Czy w przypadku dodania tych 3,6kW powinienem rozważać wymianę falownika na mocniejszy?

Zaczął bym od tego ile rocznie potrzebujesz energii i wtedy zastanowił bym się nad wielkością instalacji. Nie ogranicza cię te 11kW, najpierw zgłaszasz dokumenty o zwiększenie mocy przyłącza do ilu chcesz i wtedy po otrzymaniu potwierdzenia montujesz większą instalację i robisz zgłoszenie o zwiękzeniu instalacji PV.

Jeśli chcesz zostać na opuście 80% to w panelach musisz zmieścić się do 10kW.

Obecnie z tych 6,4kW mam produkcję ok. 5MW rocznie.
Zużycie w poprzednich latach na poziomie 5MW/rok, co przy opuście 80% daje mi brak ok. 0,5MW.
Dotychczas do przyjęcia, ale właśnie zapotrzebowanie wzrosśnie o ok. 300kW miesięcznie, czyli dodatkowo 3,6MW rocznie.

Kwestia dwóch stringów podłączonych do jednego MPPT,
instalator twierdzi, że 2 stringi i różne panele (315W i 325W) wymagają osobnych MPPT. Może to kwestia gwarancji falownika.
Według https://www.forum-fronius.pl/czy-mozna-skierowac-moduly-pv-na-poludnie-wschod-i-zachod/
różnica może być do 5% napięcia.

Wymóg 5% panele spełniają:
nominalna moc paneli: 315W - 325W
STC
napięcie jałowe:    40,29V - 40,36V
napięcie w punkcie MPP:   33,46V - 33,81V

Jeszcze wedle wyliczeń... to jaki procent masz autokonsumpcji?

Jeśli np 20% to jeśli zużycie masz na poziomie 8,6MWh/rok to i tyle wypadałoby oddać do sieci aby wyjść naz zero, przy czym autokonsumpcja 20% - 1,72MWh czyli produkcja musiałby być powyżej 10,5MWh/rok co w przypadku twojej instalacji może być trudne/nieosiągalne...

A jest możliwość zrobić instalację naziemną na południe?

Jeśli zamontujesz wschód lub zachód to dalej możesz spodziewać się uzysków na poziomie 782kWh/kWp

Autokonsumpcja teraz na poziomie 31%.

Na naziemną instalację brak miejsca.

Przy 10kW będzie brakować na pokrycie całości. Przy nieco ponad 11kW wchodzę w opust 70%. Czyli jeszcze trzeba by zwiększyć moc paneli.

Dlatego rozważam:
1. dodanie tylko 3,6kW, na tym samym falowniku - najmniejszy koszt
i później możliwość zwiększenia powyżej 10kW z drugim falownikiem lub wymianą na mocniejszy może hybrydowy
2. dodanie 3,6kW i drugi falownik, ale rozbudowa w przyszłości może być dość kosztowna
3. jeśli uda się bez większych kosztów zwiększyć w Tauronie moc umowną np. do 14kW to zainstalować większą ilość paneli
na wschodzie powinno się zmieścić do 8-10 paneli, na zachodzie 6-9 ze stratami wynikajacymi z zacienienia
4. magazyn energii, raczej w dalszej przyszłości

Trochę odeszliśmy od tematu, czy w moim przypadku połączenie równoległe tych dwóch stringów jest możliwe i nie spowoduje niespodziewanych perturbacji w działaniu i w uzysku.

Ehh napisałem się a tu forum wylogowało mnie i tekst poszedł...

Rozważ opcję rozbudowy instalacji do 14kW w panelach i drugiego falownika. Później napisze co uciekło...

Co zrobisz to zależy od ciebie i zasobności portfela. Czy sam będziesz zmieniał czy zatrudnisz do tego firmę i ci to zrobi...

Problem że ciężko przewidzieć co przyniesie przyszłość i może okazać się że ceny prądu skoczą wielokrotnie do góry i każda inwestycja w PV (czy też inną technologię) migiem się zwróci i będzie przynosić tylko korzyści. A może i być odwrotnie, ceny energii polecą w dół, ktoś coś wynajdzie co da prawie darmową energię, dziwne że tak łatwo firmy energetyczne chcą podpisywać umowy na stałą cenę gdzie wszędzie wieszczą jej wzrost, no ale to jest gdybanie i ocieranie się o spiskowe teorie...

Trzeba też pamiętać że nie każda inwestycja musi się zwrócić jak najszybciej, ostatnio to takie modne aby mówić że wszystko powinno się zwracać, czy wszystko w co inwestujemy w domu daje nam zwrot w formie tzw oszczędnościowej - NIE - wiele rzeczy ma nam po prostu dać wygodę, bezpieczeństwo niższe rachunki etc...

Wracając do tematu to nie powiedziałbym że odeszliśmy od tematu, pytałeś o rozbudowę więc warto do tego podejść całościowo opisując to tutaj, może ktoś podrzuci wartościowy pomysł.

  1. ta opcja po analizie wykresów, mocy max etc...
  2. nie a dlaczego miałaby być kosztowna, chyba że podejmiesz złe decyzje zakupowe bez możliwości rozbudowy to tak a tak to jak kupisz od razu odpowiedni większy falownik z dwoma mppt i odpowiednią ilość paneli to nie widzę problemu.

Czy łączyć obwody to większość powie że wolno łączyć tylko identyczne panele/obwody. Różnica w napięciu i prądzie nie jest duża więc można spróbować, panele są chyba w tej samej technologii. Problem że jak instalator powie że tego nie zrobi bo... to możesz mieć problem, samemu to robiąc możesz stracić gwarancję u niego gdyż ingerujesz sam w instalację. Podobno są tacy co mają instalację nie tak jak książka pisze i to im działa oczywiście wedle swoich możliwości... ale ciężko znaleźć takie wpisy aby ktoś się tym chwalił...

Ja bym się zastanowił nad zwiększeniem instalacji do 14kW (czy ile tam jeszcze możesz w zależności od finansów) i dołożył drugi falownik (jakiej mocy to można dobrać wedle wartości uzysków/wykresów z obecnej instalacji).

Taki układ powinien zaspokoić twoje zapotrzebowanie w całości lub z jakąś dopłatą jeśli tej energii będzie więcej. Przyjmując że obecna instalacja daje ci 5MWh/rok z 6,4kWp czyli roczny współczynnik kWh/kWp to 781 to z instalacji 14kW będzie około 11kWh, przyjmując 31% autokonsumpcji - 7,59MWh oddasz do sieci i z tego będziesz mógł odebrać 70% tego czyli 5,13MWh co da energii do zużycia: autokonsumpacja - 3,41 i pobrana energia 5,13 = 8,54MWh/rok. Jeśli autokonsumpcja spadnie do 20% (2,2MWh) da 8,8MWh do sieci; opust 70% da: 6,16MWh co przełoży się całościowo na: 8,36MWh/rok

Pamiętaj to jest liczenie proste obarczone błędem zmiennych i nie można się opierać na tym jako na pewniku. Wystarczy że rok w słoneczko będzie słabszy czy też cokolwiek innego i może być różnie...

No i teraz pozostaje twoja decyzja co zrobić nikt nie poda ci rozwiązania i powie że ono będzie najlepsze dając w razie co rękę sobie ciachnąć... U ciebie dochodzi to że instalacja jest W/Z i to sporo zabiera, jak byś miał instalację południową do 10kW spokojnie powinna zaspokoić twoje zapotrzebowanie bez dodatkowych opłat a tak to jest jak jest... Ja bym szedł w zaspokojenie w 100% w energię ale to jest moje zdanie i nie każdy może go podzielać i się z nim zgadzać.

Co do zwiększenia mocy w ZE to składasz pismo o to, czekasz jakiś okres i pewnie dostaniesz bezproblemowo chyba że sieć do której jesteś podpięty ma już jakieś ograniczenia. Po potwierdzaniu zwiększenia mocy składasz pismo o zwiększeniu mocy instalacji PV i też oczywiście odczekujesz swoje ale tutaj jest lepiej bo zgłoszenie robisz od razu po rozbudowie instalacji, na zgłoszenie masz chyba 30dni. Co do stawek za zwiększenie mocy umownej/przyłącza to koszt podany jest u każdego dostawcy na ich stornie, musisz sprawdzić ale stawki są chyba podobne u wszystkich i w PGE ostatnio płaciłem około 90zł za 1kW.

 

Witam

Oczywiście że można połączyć je równolegle i wtedy na MPPT 2 możesz rozbudować o dodatkową moc.

Można również połączyć 20 modułów w 1 string na MPPT1 pytanie tylko czy są skierowane w tym samym kierunku i podobnym kącie nachylenia.

Pozdrawiam

Grzegorz