Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rozbudowa instalacji - fronius 8.2kW - 9,9kWp o trzeci string

Dzień dobry

Chciałbym rozbudować swoją instalację 9.9kWp na froniusie 8.2kW. Obecnie są to dwa stringi po 18 paneli, każdy na odrębnym mppt, na jednej połaci dachu o nachyleniu 13 stopni.

instalacja 9.9

Panele ZN-Shine ZXP6-LD60 poli 275W

prąd nom w warunkach STW - 8,82A

prąd zwarcia w STW - 9,16A

napięcie obwodu otwartego STW 38,8v

Falownik praktycznie sporadycznie osiąga maksymalną moc 8.2 (1,5 roku obserwacji). Napięcie maksymalne zapisane na falowniku nie przekroczyło 700v na żadnym ze stringów. Kąt nachylenia dachu (13 stopni) oraz orientacja względem południa są dalekie od optymalnych (rysunek)

 

POMYSŁ NA ROZBUDOWĘ

Podłączenie obu stringów (oba są identyczne i leżą na tej samej połaci dachu) do 1 mppt falownika (równoległe) i wykorzystanie 2 mppt do podłączenia ok 4kWp paneli ulokowanych na wolnej połaci dachu (na rys. niebieska)

 

Pytanie:

Czy prąd w warunkach STW przy połączeniu równoległym (z wykorzystaniem wejść falownika, a nie połączenia w skrzynce) nie będzie za wysoki?

prąd nominalny STW 8,82 + 8,82 = 17,64 A    (w specyfikacji fronius 8.2kw max 16A ?????)

prąd zwarcia STW 9.16 + 9,16 = 18,32 A       (w specyfikacji 24A czyli ok )

PS: Korzystałem z konfiguratora froniusa, ale nie ma tam identycznych paneli, dla podobnych konfigurator dopuszcza taką możliwość (1mppt -36 paneli + 14 paneli na 2 mppt)

Na drugą połać dachu chciałbym dodać ok 4kWp paneli. Ma nachylenie 12 stopni - co daje dobre możliwości wykorzystania latem. Około godziny 11.30 słońce znajduje się w osi kalenicy).

W załączeniu raport z kreatora Fronius podobnych paneli, o nieco większym prądzie nom STC i wyższym prądzie zwarcia STW (jest taka możliwość)

Dodane pliki:

myślę że nie będzie żadnego problemu, a falownik tak będzie kierował punktem pracy MPPT aby nie przekroczyć prądu 16A

Krystian Heczko has reacted to this post.
Krystian Heczko

Solarconfigurator przyjął więc powinno działać ale spodziewałbym się jednak w okresie letnim odcinania nadmiaru ze względu na mały kąt 12/13stopni...

Dodatkowo czy kupisz identyczne panele, możliwe że nie.

Daj link do swojej instalacji (zakładka ustawienia/uprawnienia dostęp dla gościa).

Nie będzie za wysoki, falownik ograniczy prąd do 16A.

Krystian Heczko has reacted to this post.
Krystian Heczko

Myślę że jeśli druga polać będzie na 2 Mppt to panele mogą być inne...to chyba bez znaczenia?

Te, które mam teraz są wszystkie takie same, w dwóch identycznych stringach.

 

Link dla gościa:

https://www.solarweb.com/Home/GuestLogOn?pvSystemId=d477024c-23c0-46bf-81d4-0f382a47524d

Cytat z Krystian Heczko data 18 kwietnia 2023, 10:09

Myślę że jeśli druga polać będzie na 2 Mppt to panele mogą być inne...to chyba bez znaczenia?

Tak, tylko ilość tych paneli musi być wystarczająca, aby uzyskać odpowiednie napięcie.

Krystian Heczko has reacted to this post.
Krystian Heczko

Teraz się zastanawiam jeszcze jaką wartość maksymalna w warunkach STC może mieć prąd na drugiej połaci dachu?

 

W Symo 8.2-3M - po 16A/24A

Tutaj lepiej wygląda pod połączenia równoległe modele od 10kW w górę 27A/16A...

Dodane pliki:
  • fdsefasfae.jpg
Krystian Heczko has reacted to this post.
Krystian Heczko

No niestety, trochę żałuję że nie wziąłem froniusa 10kw

To może lepiej dokupić drugi falownik np 3.7.  Teraz na rynku wtórnym jest duży wybór dwu albo trzyletnich w dobrej cenie, bo ludzie rozbudowują swoje instalacje.

Cytat z Grzegorz Gorny data 18 kwietnia 2023, 12:48

To może lepiej dokupić drugi falownik np 3.7.  Teraz na rynku wtórnym jest duży wybór dwu albo trzyletnich w dobrej cenie, bo ludzie rozbudowują swoje instalacje.

Też o tym myślałem... ale póki co chciałem wykorzystać ten co mam maksymalne...bo jest nie dociążony