Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rozbudowa / modyfikacja instalacji

Jak FRONIUS zaleci rozbudowę instalacji w której dzisiaj pracują trzy falowniki:

  • SYMO 10 - master
  • SYMO 10
  • SYMO 20

Jest pomysł aby SYMO10/master podmienić na GEN24PLUS 10 z baterią HVS 11 kWh.

Czy jest to dobry kierunek rozbudowy instalacji, czy w razie braku zasilania do odbiorników puścimy tylko 10 kW z GEN24 czy całe 37kW jakie na dachu wisi ?

To nie rozbudowa tylko podmiana/modyfikacja podzespołów.

Raczej master bym zostawił i jeśli będzie podmiana to raczej ten drugi out, chyba nie da się połączyć linią komunikacji jak w zwykłych Symo, tutaj mogę się mylić więc temat do sprawdzenia.

Jeśli mówimy o Full Back-up przy Gen24 10,0 Plus to nominalna moc wyjściowa: 10,000 VA

Wedle instrukcji Fronius Symo GEN24 (6.0 Plus / 8.0 Plus / 10.0 Plus) - plik 42,0426,0315,PL    -  str.126

Częstotliwość nominalna dla Full Back-up
53/63 Hz

Więc chyba będzie tak samo jak z Symo Hybrydą inne falowniki np te co masz nie ruszą przy braku zasilania z sieci i nieodpowiedniej częstotliwości.

Ale poczekaj może ktoś inny coś podrzuci/poprawi mnie...

Adam FIRA has reacted to this post.
Adam FIRA

Skoro sieci nie będzie, to falowniki Symo nie będą pracować, więc moc będzie tylko z akumulatorów i paneli podłączonych do GENa z ograniczeniem do 10kVA. No i tak jak kolega wyżej pisze, podmienić by trzeba było Slave'a a nie Mastera.

Adam FIRA has reacted to this post.
Adam FIRA

Grzegorz - dzięki - z tym, że SYMO nie wstanie już się pogodziłem.

Chciałem jeszcze zgłębić temat dlaczego podmienić salve, nie lepiej będzie jak to GEN24 będzie głównym falownikiem w instalacji.

Wydaję mi się, że GEN24 powinien lepiej zarządzać pracą falowników.

 

GEN nie posiada Data Managera więc nie podłączysz go do istniejących Symo w ten sposób jak masz teraz, niezależnie czy jako Master czy Slave.

Grzegorz

Będę zgłębiał temat.

Chodzi mi o sytuację jak powyżej.

Rozumiem, że schemat dotyczy regulacji mocy, ale czy w takiej sytuacji jestem w stanie po MODBUSie połączyć GEN24 i SNAP.

W takiej sytuacji chciałbym aby to GEN był głównym falownikiem.

Zdjęcie się nie otwiera.

Witam.

Chciałem wrócić do tematu współpracy kilku falowników w instalacji. Schemat zaczerpnięty z rozdziału ograniczania mocy, ale mam pytania do właśnie takiego przypadku w instalacji.

Czy w takim przypadku połączę to w jedną instalację w aplikacji Solar.Web ? Robimy to z poziomu dodania kolejnego datamenagera ?
Czy jeden licznik wystarczy do prezentowania produkcji i poboru energii z sieci ?
Czy Fronius opracował już możliwość połączenia falowników GEN24 Plus i SnapInverter w jedną logiczną sieć - czy mamy dostępny protokół Solar Net ?

 

Dodane pliki:
  • 65194B59-6265-44DE-A7BA-2381835A4F0B.jpeg

Wszystko robisz na jednym koncie przypisane do jednej instalacji na solarweb.

Tak może być jeden jako pierwotny.

Możesz podejrzeć inne instalacje udostępnione głównie przez firmę Fronius na Solarweb jak to będzie wyglądać mniej więcej u ciebie; jak się wylogujesz ze swojego konta i wejdziesz w tzw. demo to tam podejrzysz inne udostępnione, przykład jednej z nich: LINK