Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Rozłączanie/resetowanie się zasilania awarynjego w FroniusGEN 10 Plus + BYD HVM + Envitec

Page 1 of 2Next

Witam,

Zwracam się z prośbą o pomoc w znalezieniu rozwiązania dotyczącego zestawu:

Fronius GEN24 10Plus , bateria BYD HVM , przełącznica Envitec.

System został zainstalowany u klienta i działa poprawnie do momentu zaniku zasilania z sieci operatora. Wówczas, zgodnie z instrukcjami inwerter ma 90 sekund na uruchomienie się w trybie offgridowym oraz zasilanie podmiotu z baterii. Po około kilkunastu sekundach działania inwerter ponownie rozpoczyna sekwencję uruchamiania się i tak w kółko. Zasilanie awaryjne nie działa poprawnie. Sprawę zgłaszałem do działu fronius i Panowie byli bardzo pomocni. Sprawdzili poprawność połączenia zestawu, jego konfigurację oraz aktualizację. Połączyli się nawet z Austrią w celu zbadania problemu i nie przyniosło to efektu. Uzyskałem odpowiedź, że system jest poprawnie podłączony, skonfigurowany a błąd może powodować instalacja elektryczna u odbiorcy.

Załączam typowe komunikaty które wyskakują po sekwencji ponownych uruchomień

Jeżeli ktoś z Panów spotkał się z podobną sprawą lub ma pomysł jak to rozwiązać, ew. zna kogoś kto zajmuje się takowymi przypadkami proszę o kontakt.

Pozdrawiam Damian, fesp@fesp.pl 536 902 806

Dodane pliki:
  • komunikaty-Fronius-GEN-24-Plus.jpg
  • komunikaty.png

Proponuję odłączyć wszystkie odbiory na zasilaniu awaryjnym i sprawdzić czy układ działa poprawnie w stanie Full Backup gdy  nie jest do niego nic podłączone. Jeśli działa poprawnie to wtedy po kolei załączać poszczególne obwody i sprawdzić, który powoduje ten błąd.

Może jest zainstalowany jakiś UPS, który daje napięcie na zaciski falownika?

Były przeprowadzane takie próby, resetowanie występowało ponownie. System Full Backup włącza się poprawnie po czym po kilkunastu sekundach rozłącza się.

Nie w domu UPSa.

Skoro tak się dzieje przy odłączonych wszystkich odbiorach to nie jest to wina instalacji odbiorczej. Z komunikatu wynika, że na zaciskach  falownika występuje napięcie, było mierzone czy faktycznie jest obecne?

Ewentualnie jeśli układ przełączania zasilania jest trójbiegunowy, to możliwe że występuje napięcie pomiędzy N i PE i stąd ten problem.

Pytanie czy układ sieci to na pewno TN? Nie wiem jak GEN ale "zwykłe" Symo w TT nie może pracować.

w TT może pracować, pod warunkiem  wykonania prawidłowego uziemienia. Inna sprawa, że Fronius  stał na stanowisku ( nie wiem jak obecnie, bo już jakiś czas temu w tej sprawie były dyskusje i stanowisko firmy było  dosyć dziwne  czytaj nie bo nie) , ze inwertery  serii SYMO nadają się tylko do TNC. A odnośnie tych zrzutów, to jest komunikat w jedne jz tabel, że wykryto pracę autonomiczną i prąd przeteżeniowy, czyli gdzieś w sieci jest jakies urzadzenie , ktore ma w sobie jakiś moduł podtrzymujacy napięcie,  lub na jedej z cewek przekaźnika może byc gdzies jakieś napecie i moze to w ukł SZR trzba pomierzyć... ps  nie obrażę sie, gdy admin wreszcie porpawi podpis na moim profilu z "właściciel PV" na ponownie "instalator" 😉

 

Cytat z Arkadiusz Głaz data 5 lutego 2023, 11:16

ps  nie obrażę sie, gdy admin wreszcie porpawi podpis na moim profilu z "właściciel PV" na ponownie "instalator" 😉

Prędzej temat załatwisz przez wiadomość email, tutaj może ta prośba zostać niezauważona...

Cytat z Arkadiusz Głaz data 5 lutego 2023, 11:16

w TT może pracować, pod warunkiem  wykonania prawidłowego uziemienia. Inna sprawa, że Fronius  stał na stanowisku ( nie wiem jak obecnie, bo już jakiś czas temu w tej sprawie były dyskusje i stanowisko firmy było  dosyć dziwne  czytaj nie bo nie) , ze inwertery  serii SYMO nadają się tylko do TNC.

 

Ma to pewnie związek z niską wartością dopuszczalnego napięcia pomiędzy N i PE. To napięcie zależy od jakości uziemienia, którego odpowiednia niska wartość rezystancji może być ciężka do osiągnięcia.

tak jak napisałem: "pod warunkiem wykonania  prawidłowego uziemienia".

 

Page 1 of 2Next