Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Różnice między SolarWeb a licznikiem OSD

Od lipca mam instalację 10kWp opartą na falowniku Fronius Symo 10.0-3-M. Do tego zamontowałem licznik energii podłączony do falownika (SO), który mierzy pobór energii w całej instalacji domowej. Co miesiąc (rano każdego 1-dnia miesiąca) odczytuję dane z licznika OSD (EMU 3 ) i stwierdzam pewne różnice między tym co mi pokazuje/wylicza SolarWeb a tym co wynika z liczników. W załączniku detale.

Wygląda na to, że SolarWeb zaniża zarówno zużycie jak i ilość energii oddanej do sieci.

Skąd te różnice mogą się brać ?

 

Dodane pliki:
  • 2019-12-10-różnice-w-licznikach-forum-fronius.jpg

Jest podobna dyskusja na innym wątku ale ponawiam moje pytanie zwłaszcza do osób z @Fronius.

Pomiary i porównania robię do sierpnia tego roku. Mam licznik ORNO podpięty do wejścia SO falownika. Przez te 5 miesięcy różnice są zawsze:

  • Energia oddana do sieci. Licznik OSD zawsze pokazuje więcej niż Fronius SolarWeb. Różnice są od 9 do 2 kWh w danym miesiącu (to od 0,7% do 3,3% wskazania OSD).
  • Energia pobrana z sieci. Licznik OSD zawsze pokazuje więcej niż Fronius SolarWeb. Różnice są od 20 do 35 kWh (co stanowi od 1,3% do 3,7% wskazań OSD).
  • Dodatkowo wydaje się, że całkowite zużycie energii "wyliczone" przez Fronius SolarWeb jest o kilka kWh większe niż zużycie wyliczone na podstawie odejmowania stanów licznika odczytanych z ekranu (tutaj mogą być różnice związane z czasem odczytu - zakładam, że Fronius "kończy" liczenie dokładnie o północy a ja odczytuję stan licznika raczej rano 1 dnia miesiąca)

Bilansowanie międzyfazowe jest poprawne w liczniku OSD.