Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Róznice napięcia między mppt

Witam. Zauważam w niektóre dni znaczne różnice napięcia między mppt. Instalacja to jeden stół na gruncie więc ani orientacja, ani nasłonecznienie ani temperatura się nie różnią. Jaki może być powód takich różnic kilkuset woltów??

Dodane pliki:
  • roznica.png

co ciekawe dzieje się to na różnych mppt a nie tylko na jednym.. czy to normalna praca??

Dodane pliki:
  • roz1.png

Z ciekawości przejrzałem moją instalację i w niektóre dni mam podobnie. Gdzieś między 8:00 a 10:00 jeden ze stringów notuje wyraźny znaczny spadek napięcia i nie jest to zawsze ten sam string.

Potem spojrzałem na moc produkowaną przez każdy ze stringów i tutaj już nie ma takich "dolin".

Na swój prosty i chłopski rozum próbuję to wytłumaczyć, że może pomiar został zrobiony w trakcie gdy algorytm MPPT zmieniał obciążenie (i napięcie) i akurat to się zapisało.... No bo skoro nie ma to wpływu na moc to przy niższym napięciu mógł być wyższy prąd i wszystko wtedy jest OK.

Ciekaw jestem opinii osób z Fronius. Mogą oglądać dane z wielu falowników....

Porównywałem te spadki napięcia na mppt z mocą i okazuję się, że jeżeli ten dołek był chwilowy to na mocy się nie odzwierciedla, natomiast jeśli ta różnica napięć występuję w kilku interwałach wtedy można odczytać idący z tym spadek mocy...