Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Status #523 - małe napięcie fotowoltaiki

Page 1 of 5Next

Witam,

Podczas pracy mojego Fronius Symo 5.0-3-M pojawia się błąd/status 523: "małe napięcie fotow" (foto w załączniku).

Dodam że w okolicy jest kilka identycznych instalacji i nie mają takiego komunikatu.

Komunikat pojawia się także podczas większego nasłonecznienia.

Instalacja 5,1 kWh. instalacja od południa, nie zasłonięta. Panele Longisolar LR-PE-300M.

Z góry dziękuje za pomoc.

 

 

Dodane pliki:
  • 20181229_144600_resized.jpg

Czy jest jeden łancuch czy 2?

Pewnie jest 1 a włączona jest opcja MPPT2 on, poczytaj o tym na forum.

Radek Rad has reacted to this post.
Radek Rad

Witamy,

generalnie Pan Artur ma rację: ten kod oznacza zbyt małe napięcie na wejściu MPPT2. Aby móc coś więcej powiedzieć na temat przyczyn tego kodu statusu, potrzebujemy więcej informacji:

  1. kiedy instalacja została uruchomiona i czy do tej pory działała poprawnie?
  2. jaka jest konfiguracja podłączonych modułów? Jeden łańcuch czy dwa? Po ile modułów w łańcuchach? Jak są wpięte do falownika?
  3. Jakie są odczyty na wyświetlaczu falownika napięć DC? (INFO --> Wartości pomiarowe --> U PV1 oraz U PV2)
  4. czy wyświetlają się jeszcze jakieś inne kody, np. 306?

Serdecznie pozdrawiamy,
Dział Wsparcia Technicznego

Radek Rad has reacted to this post.
Radek Rad
Pomóż nam pomóc sobie!

Tak to był chyba problem.

Zmieniłem w ustawieniach w Menu podst na MPP2 OFF. Jutro sprawdzę czy jest już bez błędu.

Dziękuje za pomoc.

Problem był od początku uruchomienia instalacji. Czy mogło mieć to wpływ na produkcje energii(sprawność)?

Mam uruchomioną instalacja od 10.12.2019 i do tej pory uzysk to raptem 30 kWh. Wiem że to najgorszy czas ale zobaczymy co dalej...

 

 

 

 

 

 

Witam,
Mam podobny problem "Info Status 523".
Moja instalacja to Fronius Symo 6.0-3-M WiFi, 20 x moduły fotowoltaiczne Boviet BVM6610M-300 Monokrystaliczny 300W w 2 łańcuchy po 10szt.
Wygląda na to że tylko jeden łańcuch działa.
Proszę o jakieś sugestie
instalacja działa dopiero od wczoraj.

Dodane pliki:

Dzień dobry,

Odpowiem dla obu Panów w jednym poście:

@Radek Rad - MPPT2 ustawiony na ON nie miał żadnego wpływu na pracę instalacji oprócz wyświetlanego statusu 523.

@Adam Bialas - Panie Adamie proszę się upewnić, czy przypadkiem w Pana instalacji oba łańcuchy nie są podpięte równolegle do MPPT1.
Taka konfiguracja jest możliwa i w niektórych przypadkach poprawna i celowa - moc Pana falownika i moc łączna modułów nie wyklucza takiej sytuacji.
Z załączonych przez Pana zdjęć nie da się jednoznacznie wywnioskować o Pana konfiguracji, ponieważ:
- moc 1111 W na MPPT1 jest realna przy gorszych warunkach pogodowych nawet przy dwóch łańcuchach podłączonych równolegle do MPPT1.
- napięcie na MPPT1 przy dwóch łańcuchach podłączonych równolegle ma wartość jednego łańcucha
- napięcie 98,6 V na MPPT2 może by zjawiskiem normalnym bez podłączonych do niego modułów.
Proponuję zatem dwa rozwiązania:
1. Upewnić się o konfiguracji instalacji (zapytać instalatora) i w przypadku dwóch łańcuchów równoległych wyłączyć w ustawieniach MPPT2 (menu BASIC opisane w instrukcji falownika).
2. Od razu wyłączyć MPPT2 w falowniku i zaobserwować w słoneczny dzień, czy produkcja osiągnie wartości znacznie wyższe niż 3 kW, co jednoznacznie będzie wskazywało na łańcuchy podłączone równolegle.

Jeżeli żadna z powyższych metod nie przyniesie poprawy, należy zgłosić problem Instalatorowi, aby on zgłosił sprawę do nas.

Pozdrawiam
Michał Kściuczyk
Fronius Polska

Dziękuje za szybką odpowiedź,sprawdzę co i jak z instalatorem.

Oto odpowiedź od mojego instalatora: Pierwszy łańcuch - 1 mppt, drugi łańcuch - 2 mppt.
Wychodzi więc na to że coś jest nie tak w samej instalacji.

A czy nie ma Pan bezpieczników na łańcuchy?

Nie jestem pewny ale według schematu chyba tak.

Dodane pliki:
Page 1 of 5Next