Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Symo 7.0-3-M rozbudowa o Symo GEN24 Plus wraz z HVS 5.1

Page 1 of 3Next

Witam

Obecnie mam instalację wschód/zachód  o mocy 8880Wp na falowniku Symo 7.0-3-M na starych zasadach.

Dodatkowo posiadam 2 liczniki Froniusa: jeden główny oraz drugi na pompę ciepła oraz Wattpilot'a.

Jak można się domyślać z powyższego opisu posiadam również pompę ciepła oraz samochód elektryczny od kilku miesięcy i o ile na koniec lata miałem jeszcze w wirtualnym magazynie blisko 3MW energii do odbioru to już na początku grudnia wszystko zostało wykorzystane.

W związku z tym planuję rozbudowę instalacji o kolejne 5-6kW. Myślę o Symo GEN24 Plus 6kW wraz z HVS 5.1 dzięki czemu nie powinienem przekroczyć 10kW limitu i oddawać 30% do operatora.

Mam pytanie czy te falowniki będą ze sobą współpracować w ramach jednej instalacji i czy jest możliwa taka konfiguracja żeby nadmiar prądu ze 'starego' falownika również  ładował tą baterię.

Jakiekolwiek wskazówki będą mile widziane jak to sensownie rozegrać.

Jeżeli są też osoby które mają doświadczenie w tego typu integracjach i chciałyby się podjąć tematu to ewentualnie proszę o kontakt na priv .. mój dotychczasowy instalator nie ma za dużo doświadczenia z magazynami i taką konfiguracją i proponuje to jako zupełnie osobną instalację co nie do końca mi odpowiada.

Dzięki

Podstawowa sprawa to jak chcesz nie przekroczyć opustu dla 10kW w panelach jak już masz 8,88kW i chcesz dołożyć kolejne 5/6kW, przecież musisz zgłosić rozbudowę o dodatkowe panele jeśli falowniki są ONGrid...

Wedle informacji podanych przez jednego z adminów nie ma możliwości połączenia linią komunikacji obu falowników, ale oba będą działać samodzielnie po prawidłowej konfiguracji.

Pełne półki magazynów energii? Jakie magazyny energii wybierają prosumenci w Polsce?

Końcówka artykułu ....

Przypomnijmy, że dopiero od niedawna obowiązują korzystne przepisy dotyczące magazynów energii. Co ciekawe, zmiany wprowadziła Ustawa z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, w której pojawił się następujący zapis:

W przypadku przyłączenia do sieci dystrybucyjnej mikroinstalacji z magazynem energii elektrycznej, do mocy zainstalowanej mikroinstalacji, o której mowa w ust. 8d4, nie wlicza się mocy zainstalowanej magazynu energii elektrycznej, (...)

Fragment art. 7 ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz.U. 2022 poz. 2687).

Wcześniej moc mikroinstalacji fotowoltaicznej i magazynu energii się sumowała, co mogło mieć wpływ na wybory prosumentów, szczególnie tych, których mikroinstalacje fotowoltaiczne miały moc zbliżoną do mocy umownej lub po zakupie magazynu energii przeszliby na mniej korzystny współczynnik rozliczania energii w systemie opustów (współczynnik rozliczenia po przekroczeniu mocy 10 kW zmienia się z 0,8 na 0,7).

Będą działać jako dwie niezależne instalacje .. ale wobec tego w jaki sposób zachodzi dystrybucja prądu .. większa 'stara' instalacja podczas wschodu będzie produkowała więcej aniżeli zapotrzebowanie budynku to zacznie oddawać do sieci zamiast ładować magazyn podłączony do 'nowego' falownika/ PV po stronie południe/zachód który jeszcze teoretycznie nie zacznie produkcji albo będzie produkował śladowe ilości?

Przecież prąd w przewodzie nie będzie wiedział z którego falownika pochodzi 🙂 ... jak tak to ma wyglądać to słabo widzę taką optymalizację.

Cytat z Adam Wieliczko data 10 stycznia 2023, 15:57

Witam

Obecnie mam instalację wschód/zachód  o mocy 8880Wp na falowniku Symo 7.0-3-M na starych zasadach.

Dodatkowo posiadam 2 liczniki Froniusa: jeden główny oraz drugi na pompę ciepła oraz Wattpilot'a.

Jak można się domyślać z powyższego opisu posiadam również pompę ciepła oraz samochód elektryczny od kilku miesięcy i o ile na koniec lata miałem jeszcze w wirtualnym magazynie blisko 3MW energii do odbioru to już na początku grudnia wszystko zostało wykorzystane.

W związku z tym planuję rozbudowę instalacji o kolejne 5-6kW. Myślę o Symo GEN24 Plus 6kW wraz z HVS 5.1 dzięki czemu nie powinienem przekroczyć 10kW limitu i oddawać 30% do operatora.

Mam pytanie czy te falowniki będą ze sobą współpracować w ramach jednej instalacji i czy jest możliwa taka konfiguracja żeby nadmiar prądu ze 'starego' falownika również  ładował tą baterię.

Jakiekolwiek wskazówki będą mile widziane jak to sensownie rozegrać.

Jeżeli są też osoby które mają doświadczenie w tego typu integracjach i chciałyby się podjąć tematu to ewentualnie proszę o kontakt na priv .. mój dotychczasowy instalator nie ma za dużo doświadczenia z magazynami i taką konfiguracją i proponuje to jako zupełnie osobną instalację co nie do końca mi odpowiada.

Dzięki

 

Napisz dokładnie/szczegółowo co chcesz zrobić, bo z tego co zrozumiałem z twojego pierwszego postu to obecną instalację 8,88kW w panelach i falownikiem Symo 7.0-3M chcesz rozbudować o kolejną instalację 5/6kW (nie napisałeś ale obstawiam że paneli) i do tego falownik Gen24 6kW plus magazyn energii HVS 5.1

Akurat wielkość magazynu do wielkości opustu w tej chwili ma nie mieć wpływu ale ilość paneli się zsumuje 8,88kW plus te 5/6kW czyli powyżej 10kW i wpadasz na opust 70%.

W cytowanych artykułach jest mowa o tym że tylko wielkość magazynu się nie dodaje jak to niektóre firmy energetyczne robiły.

Skoro mam niecałe 9kW dodam kolejne 6kW paneli minus 5kW magazynu to wciąż jestem poniżej 10kW  .... taka interpretacja mnie interesuje 😉

Jeżeli faktycznie liczymy panele a nie odejmujemy magazynu to bez względu czy dodam magazyn czy nie i tak przejdę na współczynnik 0,7. a tego nie chce.

Wobec tego jakieś propozycje zwiększenia instalacji o dodatkowe 6kW paneli aby zachować współczynnik 0.8 na starych zasadach?

 

Nie wiem skąd ci się wziął minus w obliczeniach ale tam go nie ma... Błędnie rozumujesz, tam moc się zsumuje wedle mocy paneli ale magazyn ci nie odejmie danej wielkości mocy magazynu od całkowitej mocy zgłaszanej do ZE która będzie stanowić próg opustu.

Dane zmiany ustawowe które cytowałeś zablokowały tylko możliwość sumowania mocy paneli z mocą magazynu gdzie ZE wykorzystywało to w większości przypadków przerzucając prosumenta na gorszy opust 70%.

Wracając do tematu nie przejdzie to co chcesz i jeśli potrzebujesz dodatkowych kWh w skali roku to trzeba to przeliczyć o ile zwiększyć moc w panelach aby zagwarantować sobie 100% pokrycia nawet z większym opustem jeśli dążysz oczywiście do 100% pokrycia energii...

Cytat z Adam Wieliczko data 10 stycznia 2023, 15:57

Mam pytanie czy te falowniki będą ze sobą współpracować w ramach jednej instalacji i czy jest możliwa taka konfiguracja żeby nadmiar prądu ze 'starego' falownika również  ładował tą baterię.

 

Cytat z kar llo data 10 stycznia 2023, 17:20

Wedle informacji podanych przez jednego z adminów nie ma możliwości połączenia linią komunikacji obu falowników, ale oba będą działać samodzielnie po prawidłowej konfiguracji.

Kar llo

pewny jesteś, że nie da się zrealizować sterowania obciążeniem uwzględniając produkcję z obu falowników? Falowniki co prawda ze sobą się bezpośrednio nie komunikują, ale przecież licznik SmartMeter "widzi" aktualny bilans energii i na tej podstawie "wie" ile można wysłać do baterii, Wattpilota, Ohmpilota, czy innego odbiornika?

Mam na myśli sytuację z poniższego rysunku:

 

Dodane pliki:
  • Obraz1.png

Natomiast jeśli chodzi o formalności to jeśli na magazyn będzie wzięta dotacja to wielkość opustu i tak nie ma znaczenia, bo trzeba przejść na netbilling.

Cytat z Grzegorz Gorny data 11 stycznia 2023, 03:39
Cytat z Adam Wieliczko data 10 stycznia 2023, 15:57

Mam pytanie czy te falowniki będą ze sobą współpracować w ramach jednej instalacji i czy jest możliwa taka konfiguracja żeby nadmiar prądu ze 'starego' falownika również  ładował tą baterię.

 

Cytat z kar llo data 10 stycznia 2023, 17:20

Wedle informacji podanych przez jednego z adminów nie ma możliwości połączenia linią komunikacji obu falowników, ale oba będą działać samodzielnie po prawidłowej konfiguracji.

Kar llo

pewny jesteś, że nie da się zrealizować sterowania obciążeniem uwzględniając produkcję z obu falowników? Falowniki co prawda ze sobą się bezpośrednio nie komunikują, ale przecież licznik SmartMeter "widzi" aktualny bilans energii i na tej podstawie "wie" ile można wysłać do baterii, Wattpilota, Ohmpilota, czy innego odbiornika?

Mam na myśli sytuację z poniższego rysunku:

 

A czy ja gdzieś napisałem że nie da się zrealizować sterowania obciążeniem, odniosłem się tylko do kwestii pracy w jednej instalacji, sterowanie obciążeniem to już inna kwestia... nie odniosłem się do ładowania z nadmiaru energii z drugiego falownika - nie mam tej wiedzy więc się nie wypowiem...

Page 1 of 3Next