Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Symo 7.0-3-M rozbudowa o Symo GEN24 Plus wraz z HVS 5.1

PreviousPage 2 of 3Next

Nie planuję brać dotacji i przechodzić na net-billing więc pozostaję na starych zasadach, ale w związku z dokładką paneli przekroczę 10kW.

Wydaje mi się że MultiFlow Froniusa pozwoli ładować baterię z nadmiaru z 'obecnego' falownika. U mnie zajdzie sytuacja jak na załączonym obrazku.

Pytanie zatem czy można jakoś te dodatkowe 6kW zamontować ale tak aby nie podlegały zgłoszeniu i nie zmniejszyły współczynnika z 0.8 na 0.7?

Coś w rodzaju ograniczeniach na tych falownikach że nie wyślą do sieci ZE więcej niż 10 kW ... jakieś off-grid itp???

Ponieważ mam dotychczasową instalację wschód / zachód i do tego kominy przysłaniające panele to nawet w 'peaku' w lipcu maks co się produkowało to coś w okolicach 6,8kW.

Dzięki za sugestie.

 

Dodane pliki:
  • multiflow.jpg

Wielkość opustu zależy od sumy mocy zgłoszonych paneli, więc jeśli zgłosisz powyżej 10kWp to będziesz miał opust 0.7, niezależnie od ich wydajności oraz ustawień falownika. Nie jest brane pod uwagę ile instalacja produkuje energii.

Systemu offgrid się nie zgłasza, więc opustu by Ci nie obniżył. Największy minus to, że niewykorzystana energia przepada, bo do sieci nie ma możliwości jej oddania. Więc może pójść w tę stronę, że istniejącą instalację rozbudować do 10kWp. A resztę zrobić w systemie offgrid, z którego bezpośrednio zasilane by były wybrane/wszystkie odbiory w domu. Plus tego rozwiązania to automatyczne zasilanie rezerwowe. Falownik offgrid jest tańszy od hybrydowego i nie jest narzucony producent baterii. Dzięki czemu zaoszczędzone pieniądze można wydać na większą pojemność magazynu.

Oczywiście dążę do maksymalnej niezależności od PGE, ORLEN, PGNIG i tym podobnych 😉

Rozbudować nie ma jak .. nie wcisnę już nawet 1 panela na dachu. To co jest już pozostanie więc dochodzi tylko nowa instalacja.

Co do offgrid .. a co jeżeli braknie słońca i magazyn będzie pusty ... nie odpalę już odbiorników na tych obwodach .. czy w dalszej kolejności zaczną korzystać z energii z sieci ewentualnie tej produkowanej przez dotychczasowy falownik. Instalacja w domu raczej nie jest super podzielona, gdzie można by było wydzielić sobie łatwo jakieś obwody / urządzenia.

Chyba że można tak że zasilam mimo wszystko wszystkie obwody ... ale najpierw jakoby ciągną prąd z off-grid a dopiero później z on-grid potem z magazynu i na końcu z sieci.

Jakieś konkretne propozycje falowników off-grid / magazynów mogę prosić .. może być na priva.

Dzięki.

Cytat z Adam Wieliczko data 11 stycznia 2023, 12:56

Oczywiście dążę do maksymalnej niezależności od PGE, ORLEN, PGNIG i tym podobnych 😉

Co do offgrid .. a co jeżeli braknie słońca i magazyn będzie pusty ... nie odpalę już odbiorników na tych obwodach .. czy w dalszej kolejności zaczną korzystać z energii z sieci ewentualnie tej produkowanej przez dotychczasowy falownik. Instalacja w domu raczej nie jest super podzielona, gdzie można by było wydzielić sobie łatwo jakieś obwody / urządzenia.

Chyba że można tak że zasilam mimo wszystko wszystkie obwody ... ale najpierw jakoby ciągną prąd z off-grid a dopiero później z on-grid potem z magazynu i na końcu z sieci.

Zależy od tego co wybierzesz i jak to będzie skonfigurowane...

To przemyśl Victrona na 3fazach...

A tak zapytam ile potrzebujesz tej energii rocznie, ile teraz uzyskujesz z obecnej instalacji, jaką masz autokonsumpcję?

Ciężko powiedzieć bo zmieniały się dramatycznie warunki i odbiorniki w tym roku.

Pierwsze 3 miesiące instalacja trochę spartaczona bez optymalizacji .. kwiecień wymiana dachu i instalacja na nowo od pierwszych dni maja na pełnej optymalizacji z lepszym rozstawieniem paneli. Podejrzewam że około 1MW brakuje i powinna wyprodukować ok 8MW a nie 7 jak na załączonym obrazku.

Pod koniec września wjechał samochód elektryczny a w październiku pompa ciepła i zaczęło się spore zużycie i czystka wirtualnego magazynu oraz zdecydowanie większa autokonsumpcja.

Chcę dołożyć ile się da ... a z grubsza obliczając to jedyne możliwe miejsce to wiata na wjeździe i tam wejdzie pomiędzy 5 a 6 kW, które powiedzmy wyprodukuje 5MW jak założę 6kW.

W planach być może drugi elektryk tak więc i to może nie wystarczyć patrząc przyszłościowo.

Elektryk i pompa ciepła powinna zdecydowanie poprawić autokonsumpcję ... ewentualny magazyn również.

Załączam wykresy bez produkcji przez ponad miesiąc kwiecień i kawałek maja.

Dodane pliki:
  • zuzycie.jpg
  • produkcja.jpg
  • autokonsumpcja.jpg

Witam,

Mam założone 2 instalacje fotowoltaiczne:

1. 7,92 Kwp + fronius symo 6.0

2. 3,4 kwp + afore 3 KW

Moje roczne zużycie około 9000 kWh. Obecnie dopłacam za prąd w skali roku jakieś 1800 zł, od PGE pobieram okolo 2800 kWh. Obecnie rozliczam sie na zasądzie opustów 0,7%. Mam możliwość wzięcia dofinansowania na panele fotowoltaiczne i magazyn energii i moje pytania:

1. Czy biorąc dofinansowanie na panele + magazyn wejdę w system rozliczania netbilling?

2. Czy opłacalne jest wogóle montowanie magazynu energii czy lepiej skupić na większej ilości paneli?
3. Czy mógłbym połączyć te wszystkie falowniki do jednego magazynu energii?
4. jaka wielkość magazynu energii była by dla mnie odpowiednia i wielkość instalacji fotowoltaicznej jeżeli myśle w przyszłości o samochodZie elektrycznym i pompie ciepła do ogrzewania domu?

 

Cytat z Bartlomiej Streb data 16 stycznia 2023, 09:49

Mam założone 2 instalacje fotowoltaiczne:

1. Czy biorąc dofinansowanie na panele + magazyn wejdę w system rozliczania netbilling?

Musisz sprawdzić jakie są zapisy w obecnych warunkach dofinansowania ale na 99% będziesz musiał przejść na nowe warunki.

Jeśli zależy ci na dofinansowaniu to bym sprawdził jeszcze opcję montażu drugiego licznika/przyłącza wedle nowych warunków i dla niego wziął dofinansowanie ale to trzeba poczytać czy tak się da i policzyć czy kwota dofinansowania będzie warta tego czy może jednak lepiej nie brać i zamontować wszystko co chcesz na obecnych warunkach do obecnego licznika.

2. Czy opłacalne jest wogóle montowanie magazynu energii czy lepiej skupić na większej ilości paneli?

Kwestia indywidualna, jedni powiedzą że się opłaca, inni wręcz odwrotnie...

3. Czy mógłbym połączyć te wszystkie falowniki do jednego magazynu energii?

Zależy jaki system wybierzesz więc ciężko coś na tym etapie konkretnie powiedzieć. Bezpośrednio pod wszystkie falowniki nie ale kwestia konfiguracji tak aby ładować magazyn głównie w czasie określonej produkcji... magazyn będzie ładowany z energii falownika pod który jest podpięty a jak będzie brakować to z energii produkowanej z innych, pisząc ogólnikowo...

 

Witam!

Mam prośbę o podpowiedź w temacie rozbudowy istniejącej instalacji (Fronius Symo-10-3-M +9,24kWp) o magazyn energii. Istniejącej instalacji nie mogę modyfikować do końca roku, ale posiadam już Gen24-10 Plus i BYD HVs 10kWh, zrobiłem dedykowany SZR z licznikiem Smart Meter. Docelowo Gen24 miałby zastąpić w grudniu Symo-10-3-M, ale trochę mi szkoda, że tak to leży... Projekt rozbudowy ma zapobiegać wyłączaniu falownika w szczycie produkcji (mamy sporo instalacji w okolicy i V>253  to bardzo częsta akcja, pomogę więc może też trochę sąsiadom), wzrostowi autokonsumpcji, wykorzystaniu opcji full-backup (czasami mamy awarię zasilania, często wylatuje 1 faza i nie pracuje pompa ciepła) i produkcji energii z PV w czasie awarii sieci.

Czy jest sens wieszać Gen24 obok Symo-10-3-M i podłączać baterie?  Czy wszystkie oczekiwania j/w zostaną spełnione? Czy Gen24 podłączony jedynie po stronie AC zadziała w konfiguracji "Tryb pracy — falownik z akumulatorem, kolejnym falownikiem i funkcją zasilania rezerwowego" - wg schematu jak wcześniej przedstawił kolega Grzegorz?  W instrukcji nie znalazłem takiego "schematu" jak na obrazku, który załączam (Tryb pracy — falownik
z akumulatorem, połączony po stronie AC z kolejnym falownikiem + zasilanie rezerwowe).

Dziękuję.

Dodane pliki:
  • rez.jpg

zasmucę cię trochę 10kWh baterię będziesz miał latem pełną już po 1-2h, także na za wysokie napięcie akumulatory średnio się sprawdzają, co do działania tylko z AC, nie testowałem ale powinno działać na pewno backup, i ładowanie z AC, ale nie ustawisz chyba nocnego rozładowania, bo żeby ładował się z AC musisz ustawić próg jaki ma trzymać bateria, i nie pozowli on na rozładowanie baterii nocą. ale jak piszę nie testowałem takiego schematu.

Dziekuje za informacje.
Widziałem, ze w Gen24 lądowanie może odbywać się zgodnie z zadanym harmonogramem i można ustawić maksymalny prąd ładowania. Jak oglądałem wykresy to problem z napięciem sieci >253V mamy przez 3h pomiędzy 11:30 a 14:30. Może udałoby się nad tym zapanować.
Ciekawi mnie czy w takim układzie, gdy w sieci zaniknie faza a Gen24 przejdzie w tryb full backup będzie działał Symo-10-3-M i czy będzie dostępna energia z PV.
może ktoś to ćwiczył?
pozdrawiam

PreviousPage 2 of 3Next