Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Tryb regulacji mocy biernej

Dzień dobry

Bardzo proszę o pomoc, z uwagi na spadki produkcji oraz okresowe wyłączenia falownika (w gniazdku 253V,problem od czasu pojawienia się nowych instalacji FV w okolicy) napisałem w tej sprawie to Taurona z prośbą o interwencję. W odpowiedzi poproszono mnie, aby instalator sprawdził, czy cytuję "mikroinstalacja ma aktywowany tryb regulacji biernej" ponieważ podobno to ma zapobiegać wyłączeniom. W tym momencie zaczęły się schody, ponieważ okazuje się że mój instalator zniknął z rynku (nie pozdrawiam Pana Andrzeja Cebrata i firmy Soltech z Wrocławia). Czy na teraz jestem w stanie sprawdzić te ustawienia? (mam pełny dostęp tylko nie bardzo wiem w którym miejscu to się znajduje, czy ma może inna nazwę). I tak będę musiał zamówić przegląd, ale z uwagi na to że mieszkam na uboczu załatwianie takich spraw zawsze się dłuży, a chciałbym coś wiedzieć na już.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Pozdrawiam

Olaf Mędraś

Da sie to odczytac na falowniku. Trzeba tam znalezc nastawe sieciowa. Powinno byc PL.

Zamiennie mozesz wkleic wykres z solarweba (link do instalacji) na ktorym wyswietlisz napiecia wejsciowe AC wszystkich faz i moc bierna.

Chodzi o takie wykresy? W jaki sposób można z nich odczytać czy jest włączona ta regulacja mocy biernej?

Dodane pliki:
  • 20220519_143923.jpg
  • 20220519_144041.jpg

A sprawdziłeś jaką masz ustawioną normę na falowniku?

Strzelam że jest ustawiona jest PL, po wykresach widać jakie wartości osiąga moc bierna, idzie nisko w stan ujemny.

U ciebie napięcie idzie wysoko ponad 253V i się utrzymuje, falownik się wyłącza i oczekuje aż napięcie spadnie poniżej 253.

 

Mam ustawioną PL, oczywiście

Czy w związku z tym jest coś, co można zrobić po stronie mojej(poza zmianą normy, oczywiście. Tego nie chcę robić) czy należy użerać się z Tauronem?

Raczej Tauron...

Ale możesz też sprawdzić stan swojej instalacji elektrycznej, połączeń etc... między falownikiem a licznikiem ZE aby upewnić się że tutaj dodatkowo nie ma jakiegoś problemu który może wpływać na wzrost napięcia.

Pamiętaj zmiana norm na inną niż wskazana jest śliskim tematem i w razie kontroli można sobie zaszkodzić...

Absolutnie nie zamierzam nic mieszać w normie.

Instalacja jest zupełnie nowa, dom ma 2 lata, więc raczej to nie to. Z resztą problem rozpoczął się w momencie montażu instalacji na dachu sąsiada, wcześniej wszystko działało ok. Dodatkowo panele od strony Pd u mnie i wszędzie w okolicy, więc na tyle na ile rozumiem o co w tym chodzi jest duży peak w szczycie

Zobaczymy co powie tauron, ale pewnie trzeba myśleć o magazynie energii

Serdecznie dziękuję za pomoc i wyjaśnienia