Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Układ SZR Enwitec

Page 1 of 2Next

Witam szanowne grono.

Za kilka dni w moim domu montowany ma być falownik symo hybrid 5.0. Wybrałem hybrydę, gdyż zależy mi na opcji zasilania awaryjnego (częste awarie sieci w okolicy).

Niestety okazało się już w trakcie, że firma która wykonuje instalację nie ma o tej opcji pojęcia, więc chyba jestem zdany na waszą pomoc.

Wiem już, że do uruchomienia zasilania awaryjnego potrzeba przełącznika rezerwy. Dedykowany do Froniusa zestaw robi firma Enwitec. O ile samo fizyczne przyłącze nie wydaje się trudne to nie wiem, jak sprawa wygląda od strony formalnej- czy ten SZR ma papiery polskiej normy PN–EN 60947–6–1? O ile wiem tamtego dokumentu trzeba by Tauron odebrał taki system.

Jeśli nie, to może są jakieś inne gotowe układy które stosujecie? Będę bardzo wdzięczny za każdą radę w tej kwestii. Chciałbym, żeby było zrobione dobrze i legalnie.

Pozdrawiam

Maciek

Ok, zainstalowane, sprawdzone- działa. Zgoda Tauronu jest.  Szlaki w śląskim oddziale taurona przetarte, więc innym powinno być łatwiej.

Trzeba wnioskować o indywidualną zgodę przez formularz zgłoszenia agregatu. Dołączyć trzeba schemat i opis działania. Oczywiście nie dajemy certyfikatu zgodności z PN–EN 60947–6–1 bo takiej zgodności nie ma- źródło "awaryjne" czyli falownik pracuje także synchronicznie z siecią, czego nie może robić agregat i o tym właśnie jest ta norma.

Jaki układ SZR Pan zastosował? Gotowy dedykowany dla froniusa czy zrobiony przez elektryka? Pozdrawiam.

Ten gotowy Enwitec.

 

Wiadomo, że jest to tylko skrzynka i kable, ale jakość wykonania tego jest naprawdę wysoka, pełen porządek i numeracja wszystkiego zgodna z instrukcją Froniusa, więc łatwe do diagnostyki czy jakichś przeróbek w razie czego. Także mimo, że cena jest dość wysoka to myślę, że bym polecił to rozwiązanie.

Mariusz Narożnicki has reacted to this post.
Mariusz Narożnicki

Dzień dobry, zamierzam również zainstalować rozłącznik Enwitec z falownikiem SYMO GEN24 8 plus i także będę zgłaszał go na Śląsku w Tauronie. Czy jest możliwość skonsultowania się z Panem w sprawie instalacji hybrydowej ze pełnym backup'em?

Chętnie podpowiem ile będę w stanie, ale też jestem tylko świadomym użytkownikiem a nie instalatorem, więc pewnie nie na każde pytanie znam odpowiedź 🙂 Ale o ile to nie jakieś sprawy poufne to proponuję piszmy tutaj, zostanie dla następnych ?

Ktoś się orientuje jak ten temat wygląda w PGE?

Mam kilka pytań związanych z tym tematem:

  1. Czy może Pan polecić jakiegoś instalatora ze Śląska, który ma doświadczenia w tego typu instalacjach i mógłby zainstalować falownik, rozłącznik Enwitec i magazyn energii. Nie planuję zlecić wykonania całej instalacji, moduły na dachu i okablowanie planuję wykonać we własnym zakresie ale potrzebuję pomocy w przygotowaniu projektu do zgłoszenia, wykonania uziemieniu i połączenia wszystkiego.
  2. Co jest ważne przy zgłaszaniu rozłącznika? Czytałem w dokumentacji, że istnieją dwie różne wersje, jedna na rynek Niemiecki i druga na rynek Włoski ze względu na nieco różne przepisy.
  3. Czy do układu z rozdzielaczem Enwitec można podłączyć generator? Zastanawiam się czy kupić magazyn już teraz, czy na przykład zacząć od agregatu , a za kilka lat dokupić magazyn (podobno mają tanieć). W instrukcji SYMO GEN24 widzę opcję z dodatkowym źródłem w połączeniu z dodatkowym smart meter ale nie jestem pewien czy magazyn energii nie jest jednak konieczny

No to tak:

1) mnie to robiła firma Eltech z Rudy Śląskiej, byłem pierwszym ich klientem z takimi wymaganiami, więc trochę trwało wyszukiwanie rozwiązań na to, ale dali radę

2) Do nas o ile dobrze pamiętam potrzeba wersji niemieckiej, czyli z separacją 4-przewodową (3 fazy i N). Dla Taurona nie ma znaczenia konkretny numerek samej skrzynki tylko schemat przyłączeniowy. My załączyliśmy po prostu schemat ideowy z instrukcji Froniusa

3) dodatkowe źródło prądu działa tylko w trybie normalnym, chodzi o optymalizację zużycia np z elektrowni wiatrowej albo innej instalacji fotowoltaicznej. W trybie awaryjnym falownik przechodzi na 53Hz i agregat się z nim nie zsynchronizuje. Jest na to pewien sposób, żeby użyć dedykowanego rozwiązania Fronius Genset, ale to jest rozwiązanie przemysłowe za ciężkie tysiące złotych, wymagające odpowiednich agregatów. Wyjdzie na pewno dużo drożej niż magazyn, więc w normalnych domowych okolicznościach nie ma to uzasadnienia.

 

 

 

Adam Kostrzewa has reacted to this post.
Adam Kostrzewa

Piękne, gratulacje.

Page 1 of 2Next