Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Układ SZR Enwitec

PreviousPage 2 of 2

Dzień dobry, zainstalowałem flaownik Gen24 z baterią BYD i z pełnym back up'em z tablicą Envitec. Szukam teraz możliwości ustawienia opcji ładowania baterii. Widzę w materiałach Fronius'a, że jest taka możliwość w falownikach Symo, jednak nie mogę tego znaleźć w Gen24. Czy wie Pan może coś na ten temat?

Szanowny Panie Pawle,

Zachęcam do zapoznania się z webinarium:

https://attendee.gotowebinar.com/register/3591381422166072078

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

Szukałem i nie znalazłem na stronie enwitec w ich dedykowanych SZR układu do sieci TN-C  - czy macie jakieś namiary na takie rozwiązanie?

Drugie pytanie: jaką wersję SZR stosujecie - dla Austrii czy Nieniec?

trzeba zrobic podział TN-C na TN-C-S czyli rozdzielić  PEN na PE i N, jest to potrzebne chociażby do prawidlowej instalacji falownika.

Ja u siebie zastosowałem wersję dla Niemiec. Wszystko działa jak zgodnie z planem tylko moja pierwsza obserwacja jest taka, że magazyn energii 5kW to bardzo mało. W przypadku ostatniej przerwy energii wystarczył na około 3 godzin pracy wyłącznie oświetlenia, komputera z dwoma monitorami i dwóch lodówek. Inna rzecz, której się nie spodziewałem to to, że w przypadku przywrócenia energii ale nap. tylko dwóch z trzech faz, Envitec nie przełączy zasilania z backupu na normalne - potrzebuje do tego trzech faz.

Z mojego skromnego doświadczenia przy wyłączonym falowniku zasilanie domu idzie normalnie, więc raczej cewki są pod napięciem w pozycji awaryjnej. Ale trzeba by dokładnie zgłębić schemat.

W kwestii faz- przekaźnik jest sterowany jedną z faz i to od jej stanu zależy praca awaryjna. Jeśli przywrócone będzie zasilanie tej fazy to wróci do położenia sieciowego, ale falownik nie zacznie produkcji, bo do tego potrzebuje trzech faz. Jeśli natomiast wrócą dwie pozostałe to faktycznie klops i zostajemy na awaryjnym.

Jest natomiast inne zagrożenie- zdarzyło mi się, że po przerwie w zasilaniu i podłączeniu przez ZE mojej wsi pod agregat falownik się zwyczajnie zawiesił- nie wrócił do pracy sieciowej i nie generował prądu awaryjnego. Najpewniej problem wynikał z nieprawidłowych parametrów sieci na agregacie. Wszyscy sąsiedzi mieli prąd a u mnie nic. Dopiero wyłączenie falownika rozwiązało problem.

Cytat z Romuald Więckiewicz data 24 marca 2022, 10:59
  1.  5kW - mało a pytanie z jakiego poziomu naładowania rozładowywał się że tylko na 3h starczyło, chyba że miałeś ogrzewanie elektryczne w łazience.
  2. Po zapoznaniu się ze schematem elektrycznym Envitec, czy dobrze rozumiem, że jak wyłączysz falownik, to cały dom nie ma zasilania? Falownik podaje 12V na cewkę przekaźnika, a ten steruje załączeniem stycznika. Jak 12V nie ma z falownika, to w konsekwencji stycznik odpuszcza, czyli rozłącza całe zasilanie domu.

W obwodzie cewek styczników K1 i K2 mamy styk NC przekaźnika K3, wieć styczniki się załączą przy wyłączonym falowniku.

W wersji dla Niemiec należy pamiętać, aby zastosowaś styczniki 3P+N, a nie czterobiegunowe, bo parę sprzętów może dość szybko trafić na serwis.

PreviousPage 2 of 2