Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Uprawnienia niezbędne do wykonania pomiarów elektrycznych przed uruchomieniem instalacji

Dzień dobry!

Czy ktoś z Państwa jest w stanie określić czy uprawnienia elektryczne "E" (tzw "SEP") są wystarczające by w świetle prawa wykonać pomiary elektryczne i sporządzić protokół przed uruchomieniem instalacji?

Pozdrawiam

Jezeli przez wykonac rozumie Pan dokonanie czynnosci pomiarowych odpowiedz brzmi TAK. Jednak zrobic nie oznacza uzyskac "dopuszczenie". Do tego potrzebny jest ktos z uprawnieniami D, ktora to osoba ocenia wyniki i to ona decyduje czy wszystko jest ok czy nie.

Marcin Witkowski has reacted to this post.
Marcin Witkowski

Dziękuję za odpowiedź, ale czy jest Pan tego pewny? Znalazłem informację, iż od 2019 roku zmieniły się przepisy i grupa E jest wystarczająca o ile ma się wpisany taki zakres w uprawnieniach.

Ja znam to:

"Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r Dz.U. 2010 nr 121 poz. 809
Art. 62
5. Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych, gazo-wych i urządzeń chłodniczych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, pkt 2 i pkt 6 oraz ust. 1b, mogą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci ener-getycznych i gazowych."

Tutaj jest nie inaczej:

http://prawo-budowlane.org/utrzymanie-obiektow-budowlanych

Zawsze moglo sie cos zmienic. Gdzie znalazl Pan inne informacje?

Marcin Witkowski has reacted to this post.
Marcin Witkowski
Cytat z Maciej Januszewski data 18 lipca 2020, 21:17

Znalazłem informację, iż od 2019 roku zmieniły się przepisy i grupa E jest wystarczająca o ile ma się wpisany taki zakres w uprawnieniach.

Jeśli powołujesz się na zapisy w programie "Mój prąd" to trzeba jeszcze uwzględnić wymagania ZE jak chcesz załatwić papierologię w sprawie podłączenia instalacji do sieci z montażem licznika.

Ogólnie to wymagają E+D w Zakładach Energetycznych ale czytając co ludzie piszą to chyba różnie bywa i zależy to od ZE. A ileż to zajmie ci rozszerzenie uprawnień, koszt też nie jest jakoś duży...

Szymon Grajek: Nie mogę teraz znaleźć źródła, ale znalazłem, że E wystarczy o ile ma się wpisany uprawnienia do wykonywania pomiarów.

Karllo: Jasne, tak jak mówisz najprościej uaktualnić uprawnienia. Po prostu byłem ciekaw jak do tematu podchodzą inni, bo wiem że nie każdy drąży temat i zapewne wiele osób robi te pomiary nie mając odpowiednich papierów.

 

Dzien dobry

Panowie, nie wazne co wymagaja ZE. Moze byc nawet nic nie wymagane a wymog stawiany przez Prawo Budowlane zostaje. Jezeli spali sie dom czy ktos ucierpi w wyniku zdarzenia to nie wytlumaczycie sie na zasadzie, bo inni tak robia czy tez, ze ZE nie wymagal zadnych dodatkowych uprawnien. To sytuacja troche jak na ulicy... zle parkujemy, przychodzi policjant a my sie tlumaczymy, ze nie przyjmujemy mandatu, bo obok stoja dwa tak samo zle zaparkowane pojazdy. Troche smieszne prawda?

Pozdrawiam

Marcin Witkowski has reacted to this post.
Marcin Witkowski

Nie są .  Oprócz SEP Ekspolatacja w zakresie:..." kontrolno-pomiarowym" z pkt 1  należy mieć jeszcze D Dozoru oraz wpis w zakresie:..." kontrolno-pomiarowych"... ps jak pomogłem to łapka w górę 😉

Witam.

Pytałem o interpretację tego przepisu kilka osób z grona SEP, Nadzoru budowlanego i PIIB w większości uzyskałem odpowiedź, że wystarczy samo "D" ze stosowną adnotacją (kontrolno - pomiarowym). Osobiście potwierdzam pomiary pieczątką z nr świadectwa "D" i nikt mi tego nie zakwestionował.

Pozdrawiam.

Maciej Januszewski has reacted to this post.
Maciej Januszewski

Nie są. Pomiary możesz robić ale protokół musi zrobić dozór oczywiście z zakresem kontrolno-pomiarowym.