Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Urządzenie sterujące Grzałka do CO zasilaną z fotowoltaiki ON-Grid!

Witam,
Generalnie chciałem Wam przedstawić projekt którego celem jest nadzorowane sterowanie grzałką do bufora ciepła (lub CO) . Mój układ składa się z płytki zgodnej z Arduino Pro Mini, esp-01, przekaźnika tranzystorowego typu SSR i kilku innych elementów. Zadaniem tego układu jest monitorowanie produkowanej mocy przez falownik Fronius SYMO. Realizowane jest to poprzez sieć wifi po protokole TCP a ramka jest w standardzie Modbus TCP. Układ na bieżąco odczytuje moc jaką falownik generuje i w zależności od jej wartości część (nadwyżkę powyżej wartości progowej - o tym za chwilę) przeznacza na specjalnie wydzielone gniazdko elektryczne. Jak można się domyślić, istotnym elementem jest tutaj przekaźnik SSR. Mój układ generuje sygnał PWM, który wysterowuje wyjście przekaźnika. Działa ono w zakresie od 24 do 380 VAC.
Wspomniana wartość progowa to wartość jaką użytkownik (czyli ja) wprowadza do opisywanego układu za pomocą wbudowanego w mikrokontroler atmega prostego serwera http. Jest ona niejako zarezerwowaniem mocy na inne urządzenia stale działające w domu typu sprzęt AGD.
W przypadku, jeżeli falownik nie produkuje wystarczającej mocy na zasilanie grzałki, czyli wartość mocy na falowniku jest poniżej zadeklarowanej wartości progowej, napięcie na dedykowanym gniazdku do grzałki jest zerowe.
Całość można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=ZjWYck6NC4A
Cenna będzie każda uwaga i zapytanie.

Grzegorz Gorny has reacted to this post.
Grzegorz Gorny

To może udoskonalić ten układ aby wartość progu mocy nie była ustawiana na stałe tylko wynikała z różnicy pomiędzy produkcją a aktualnym zużyciem. Oczywiście dla przypadku gdy jest zainstalowany licznik. Wtedy taki układ pracowałby tak samo jak Ohmpilot.

Jest taki możliw 🙂 ale licznik musiałby mieć zaimplementowany Modbus oraz protokół TCP. Wtedy na na zmianę moje urządzenie pytałoby raz falownik, potem licznik, zestawiałoby te wartości i generowałoby PWM na dedykowane gniazdko. Gdybym miał licznik to mógłbym od razu takie coś zaprogramić..

Grzegorz Gorny has reacted to this post.
Grzegorz Gorny

Niestety liczniki Smart Meter komunikują się po Modbusie RTU.

Jest co prawda wersja IP z TCP, ale komunikuje się tylko z falownikiem GEN i Tauro.

Cytat z Marcin Gluza data 2 października 2023, 13:24

Jest taki możliw 🙂 ale licznik musiałby mieć zaimplementowany Modbus oraz protokół TCP. Wtedy na na zmianę moje urządzenie pytałoby raz falownik, potem licznik, zestawiałoby te wartości i generowałoby PWM na dedykowane gniazdko. Gdybym miał licznik to mógłbym od razu takie coś zaprogramić..

Dzień dobry,

Licznik może Pan odczytywać, poprzez falownik wykorzystując Modbus ID = 240. Paczka map rejestrów, którą Pan otrzymał zawiera plik "Meter_Register_Map_Float_v1.0.xlsx", w którym są wyszczególnione rejestry z danymi z licznika.

Pozdrawiam

Piotr

Dzięki za info.  Muszę się dowiedzieć ile kosztuje licznik i jak wygląda sprawa jego konfiguracji. Swoją drogą, szkoda, że zwykłe liczniki energii nie dają takiej możliwości.

Cześć

Sterownik jest na etapie końcowego montażu. Powstanie urządzenia wymusiło częste wyłączanie falownika - za przyczyną nadmiernego przyrostu napięcia sieciowego. Odpowiednie załączanie grzałek bufora zniwelowało problem - a przez to - straty w odbiorze energii z paneli foto. Na tej bazie - powstała koncepcja jak, poniżej w załączniku. Uwagi mile widziane, bowiem jest jeszcze czas na zmiany w oprogramowaniu urządzenia

Dodane pliki:

Proszę moderatorów o przeniesienie wpisu do wątku który rozpocząłem 29.12.2022 w temacie

"zarządzanie energią................."