Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Utrata adresu IP po wyłączeniu prądu

Falownik i Ohmpilot podłączone są przez ETH do jednego  z moich domowych routerów. Mam po prostu wydzieloną podsieć dla tych urządzeń. Problem jest jednak taki, że router startuje dość długo, a przydziela on adresy poprzez DHCP. Są to stałe dzierżawy, więc adresy urządzeń się nie zmieniają. Niestety Ohmpilot traci adres IP po wyłączeniu, a ponieważ najprawdopodobniej startuje szybciej od routera, to traci go zupełnie.

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście wyłączenie go i włączenie, albo wizyta z laptopem w piwnicy i podłączenie do niego w trybie AP. Można także przyznać mu adres stały w konfiguracji, ale tego wolałbym uniknąć. Czy jest jakaś opcja w Ohmpilocie, która pozwala zachować stary adres IP do czasu wygaśnięcia dzierżawy, albo taka, żeby Ohmpilot wysyłał dhcpdiscover aż do czasu znalezienia serwera dhcp?

Ewentualnie jak inaczej poradzić sobie z tym problemem. Z góry dziękuję za pomoc.

Cytat z Marcin Kwapisz data 28 sierpnia 2020, 10:44

Mam po prostu wydzieloną podsieć dla tych urządzeń.

 

Można także przyznać mu adres stały w konfiguracji, ale tego wolałbym uniknąć

Jak masz wydzieloną sieć to co ci zależy, jakiś konkretny powód?

coś mi się ta stałość DHCP nie widzi... poczytaj jak to z tymi adresami jest:  https://pasja-informatyki.pl/sieci-komputerowe/protokol-dhcp/

Najprostszym sposobem ten przypadek będzie chyba rozwiązać przez stałe ip; może autor tematu napisze coś więcej czemu nie...

Zgadzam się że DHCP ma swoje wady ale nie zawsze i nie wszędzie ma sens stałe ip, wiele osób ma małą ilość urządzeń podłączonych pod ruter, nieskomplikowane sieci etc...

To chyba na ten czas najlepsze rozwiązanie. Przełączyłem na stałą konfigurację. Dzierżawa w puli nadal jest aktywna, więc żadne inne urządzenie tego adresu nie dostanie.