Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Wydajność układu.

PreviousPage 2 of 2

W związku z tym warto byłoby zapoznać się z artykułem Rozpoczecie pracy falownika

I chwała Froniusowi za takie artykuły. M.in. dlatego Fronius napędza mój dom 🙂

Po tym artykule, jak się pomyśli, nie można mówić, że

.. ze  względu na wyższe napięcie całego łańcucha a tym samym szybsze osiągnięcie napięci startowego falownika. Efektem takiej sytuacji jest większa wydajność instalacji w okresie rozliczeniowym jednego roku

Swoim studentom powtarzam, że aby być dobrym inżynierem nie wystarczy tylko wykuć jak maszyna działa, ale trzeba rozumieć dlaczego działa.

Jest też ekonomiczniej, ponieważ pójdzie Ci mniej kabli, mc4, ewentualnych zabezpieczen. W uzyku trochę więcej ale i taniej na materiale coś tam ?

Ciężko dzisiaj o dobrego i uczciwego fachowca ?

Cytat z Jarosław Witos data 1 lutego 2020, 14:30

Produkcjia roczna" 1x18 - 6491 kWh, 2x9 - 6392 kWh.

Czyli różnica to 98kWh rocznie - co można oszacować na 60-70zł.

Ja bym osobiście zrobił mimo tego na 2 stringach głównie w związku z  ryzykiem uszkodzenia lub zacienienia panela(i). W miesiącach letnich dziennie taka instalacja może produkować 30kWh. Przy jednym stringu awaria panela lub nieusunięty w porę cień (liść, papier, ptasia kupka,..) ma negatywny wpływa na wszystkie panele. Zakładając, że taki cień redukuje produkcję o 80% to mamy 24kWh przy jednym stringu i 12kWh przy dwóch. 3 dni nieusuniętej przeszkody czy awarii panela daje nam straty przy 1 stringu na poziomie 50-90kWh a przy dwóch stringach 25-45kWh.

Oczywiście są to założenia (jedna awaria w lecie) i wyliczenia. Rzeczywistość na pewno będzie inna. 🙂

 

Też osobiście skorzystał bym z dobrodziejstw dwóch mppt, 9 modułówto nie jest tak mało. Ja na dachu mam 2x6 dla eksperymentu. Narazie falownik startuje , dosłownie 5 - 10 min pozniej niż te co mają jeden długi łańcuch, strata jest żadna  - zobaczymy w lecie....

Andrzej Długosz has reacted to this post.
Andrzej Długosz
PreviousPage 2 of 2