Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Wyłączanie falownika symo 6.0 na wysokie napięcie

PreviousPage 2 of 2

Dla mnie nie zrozumiały jest fakt, że "zwykły instalator" może zmienić normę krajową co teoretycznie jest niezgodne z prawem, a nie może załączyć funkcji P=f(U), która ma wpływ tylko na produkcję. Według mnie nie chodzi tu o lenistwo czy brak wiedzy "zwykłych instalatorów", przecież instalator FSP również może mieć te cechy.

Jeśli "zwykły instalator" chciałby tą funkcję załączyć to powinien się zgłosić do instalatora FSP lub do wsparcia technicznego? Jakie są warunki aby ta funkcja została przez w/w załączona?

Instalację PV montowałem sam ,przed montażem nie mierzyłem wartości napięć ale po założeniu przez pierwszy rok wszystko było OK dopiero w zeszłym roku latem zaczął się problem ,jak wcześniej pisałem nielegalna zmiana na DE pomogła i wiem ,że jest to rozwiązanie nie do końca dobre dla moich urządzeń bo napięcie wahało się w granicach 250V ale nic się nie uszkodziło a falownik przestał się wyłączać. Po info od operatora przywróciłem do właściwego ustawienia na PL no problem powrócił .

Zasilanie budynku to linia napowietrzna 300m od transformatora zasilanie budynku kabel 20mb 4x25 YAKY złącze kablowe wymieniane przy okazji montażu instalacji PV rozdział pena uziom 5Om do rozdzielnicy ze złącza linka 10mm* 4mb x5 szt zabezpieczenie i zasilanie falownika linka 6mm* 1mb dodatkowe uziemienie wbijane 5Om linka do PE 25mm* do rozdzielnicy więc chyba wszystko powinno być OK nie mierzyłem pętli zwarcia bo wydawało mi się to zbędne no ale jak by to miało pomóc to mogę zmierzyć. Jak pisałem problem pojawił się po roku jedyne co mi przychodzi do głowy to, to że 2km od mojej lokalizacji powstała farma fotovoltaiczna ale ona nie jest podłączona do mojego transformatora. Jak będę miał więcej czasu pomierzę napięcia w nocy w pochmurny i słoneczny dzień z falownikiem i bez może do jakichś wniosków dojdziemy.

Podłączenie grzałek do bufora nie wchodzi w grę bo mam już od 15lat instalację solarną która to również  działa jak jest słońce

Jedynym rozsądny rozwiązaniem na obecną chwilę było by ograniczenie mocy falownika ale płynne uzależnione od napięcia a argumentacja że to zmniejszy uzyski nie przekonuje mnie bo w tej chwili to i tak co chwilę się wyłącza przy pełnym słońcu więc te uzyski postawił bym na drugim miejscu bo wolał bym produkować stale płynnie niż słuchać pykania styczników podczas rozruchu falownika.

Panie Krzysztofie:

- Linia napowietrzna to 4 osobne zyly czy spleciony kabel? Ile lat istnieje Pana podlaczenie do tej linii? To cos nowego czy sprawa "z broda"?

- Czy moze Pan udostepnic link do swojej instalacji?

- Czy dosponuje Pan woltomierzem z pomiarem true RMS?

Cytat z Krzysztof Gruszka data 7 lutego 2023, 13:01

Jedynym rozsądny rozwiązaniem na obecną chwilę było by ograniczenie mocy falownika ale płynne uzależnione od napięcia a argumentacja że to zmniejszy uzyski nie przekonuje mnie bo w tej chwili to i tak co chwilę się wyłącza przy pełnym słońcu więc te uzyski postawił bym na drugim miejscu bo wolał bym produkować stale płynnie niż słuchać pykania styczników podczas rozruchu falownika.

Pan Mariusz z serwisu napisał, że można tak ustawić.

Adam G has reacted to this post.
Adam G

@krzysztofgruszka01op-pl , ustawil sobie Pan to P(U)?

Pytam bo mi Tauron tez to zaleca ustawic jak Q(U) nie pomoze ale instalator twierdzi ze tego nie ustawi bo mu Fronius zabronił i mi tgo nie ustawi

czy zatem

- GVDPRe
- GVDPRv

dziala tylko na papierze?

 

O jakie pomiary i jakiego elektryka musze poprosic zeby wykluczyc ze to nie problem z moja instalacja elektryczna u mnie.  Moj instalator twierdzi ze to nie jego problem - w sumie troche ma racje...

Ja jestem ostatni na linii, jak obnizyli napiecie to bylo ok ale powstaly nowe instalacje i znowu bieda. Juz bardziej obnizyc nie mozna.

 

 

 

 

Szanowny Panie Adamie,

 

Instalator wybierając normę PL w naszych falownikach automatycznie uruchamia funkcję Q=f(U). Opcja ta "zaszyta" jest w normie. Więc jeżeli instalator poprawnie skonfigurował falownik to rekomendowana przez Operatora funkcja jest załączona. Jeżeli chodzi o funkcję P=f(U) to instalator po otrzymaniu specjalnego kodu (dostępnego tylko dla instalatorów, którzy zaakceptowali warunki użytkowania tego kodu) jest w stanie uruchomić funkcję  sterowania mocą czynną w zależności od napięcia w sieci.

 

Pozdrawiam

Mariusz Majmurek

TSN

Bartosz Jany has reacted to this post.
Bartosz Jany
PreviousPage 2 of 2