Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Wyłączanie się falownika - samoistny restart

Page 1 of 5Next

Witam

Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie problemu z falownikiem lub instalacją.

Posiadam instalację Fronius Symo 3.0-3-s  3150 10x315 paneli na 1 układzie oraz 2 instalację 6800 Fronius Symo 6.0-3-M  2 stringi po 10x340.

Pierwsza instalacja 3150 była założona w listopadzie i wszystko działało bezproblemowo. Nowa instalacja tj 6800 została dołożona tydzień temu i od razu z moich spostrzeżeń dzieje się coś dziwnego. Zaznaczę, że dni były całkowicie słoneczne i ładowanie było równomierne, niestety w godzinach popołudniowych tj kilka razy wyłączył się falownik z nową instalacją 6800 Fronius Symo 6.0-3-M  2 stringi po 10x340. Byłem w domu i monitorując to co się dzieje widziałem, że najpierw wyłączył się Fronius Symo 6.0-3-M a następnie Fronius Symo 3.0-3-s po czym same po chwili się uruchomiły i zaczęły działać, po jakimś czasie wyłączył się znów Fronius Symo 6.0-3-M. Dzieje się tak codzienni co jakiś czas. Po kontakcie z instalatorem on mówił, że to jest wina energetyki i niestety nie mamy na to wpływu. Podkreślam, że dzień był cały czas słoneczny a to co widać załamanie na wykresie to jest wyłącznie się falownika, ponieważ byłem w domu i sam widziałem fizycznie.

Czy to jest normalne czy coś jest nie tak, bardzo proszę o wyjaśnienie.

 

Dodane pliki:
  • wykres-1.jpg

Należy sprawdzić napięcie w sieci AC w momencie wyłączenia. Jeśli przekracza 253V  przez 10minut inwerter się wyłączy, jeśli przekroczy 264V wyłącza się natychmiast. Najpierw proszę sprawdzić czy tak się dzieje, jeśli tak, to będziemy szukali czy da się to naprawić.

Można to sprawdzić: Analiza->Historia->Kanały->Napięcie AC - tak jak na zdjęciu które załączam. Proszę wrzucić screenshoot z dnia w którym nastąpiło wyłączenie inwertera 6kW

Dodane pliki:
  • Bez-tytułu.png
Paweł Krępczyński has reacted to this post.
Paweł Krępczyński

Zrobiłem screenshoot z dnia w którym nastąpiło wyłączenie inwertera 6kW i 3KW, zgodnie z instrukcją zaznaczyłem w Napięcie AC

Mam nadzieję że to coś wyjaśni.

Dodane pliki:
  • wykres-AC.jpg

Nie prąd tylko napięcie zaznacz.

Przeprasza, teraz zaznaczyłem AC

Dodane pliki:
  • wykres-AC.jpg

Na wykresie widać że falownik notuje napięcie 253V więc pewnie się dlatego wyłącza/ją.

Ja bym zrobił pomiary napięcia jakimś lepszym miernikiem napięcia jakie występuje na poszczególnych fazach w przypadku: wyłączone oba falowniki, włączony jeden z nich 3kW później 6kW (lub odwrotnie, bez znaczenia) i oba razem. Da to pogląd jakie jest napięcie z sieci i o ile podnoszą napięcie falowniki osobno i razem.

Paweł Krępczyński has reacted to this post.
Paweł Krępczyński

Przed świętami był instalator i robił jakieś pomiary miernikiem, mówił że wszystko jest OK, ale mimo wszystko potem falownik i tak się wyłączył.

Czy coś na to można poradzić, czy to już tak musi być ?!

Nie tak nie musi być...

Najpierw instalator mówi że to wina energetyki a później że wszystko jest ok? eeeee niech się zdecyduje...

A nie masz jakiegoś innego znajomego który zrobił by ci pomiary abyś miał jakieś dane a nie tylko słowo że jest OK...

Pewnie jak w większości przypadków trzeba dogadać się z energetyką na zmniejszenie napięcia z sieci...

jakie normy są ustawione na obu falownikach?

Niestety nie mam nikogo innego żeby mi sprawdział.

Co masz na myśli użytkownik "Karol" cyt. "trzeba dogadać się z energetyką na zmniejszenie napięcia z sieci..."

Odnośnie ustawionych norm w falownikach nie wiem jak to sprawdzić ale z tego co pamiętam to instalator mówił, że mieszkamy w Polsce i muszą być ustawione jakieś normy ale nic więcej nie wiem, dodał jeszcze że gdyby dostawcą prądy był Tauron to by nie było problemu ale Energa się tego czepia.

Czy sam mogę sprawdzić jakie te normy są ustawione na obu falownikach ?!

Page 1 of 5Next