Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Wymuszona wentylacja inwertera

Witam,

Mam falownik Fronius Primo 3.5-1  zamontowany w miejscu, w którym najprawdopodobniej będą w lecie problemy z chłodzeniem. Nie ma tam natomiast problemu z założeniem dodatkowej wymuszonej wentylacji.  W związku z tym mam pytanie, które podejście sprawdzi się najlepiej:

  1. duży wentylator dmuchający na inwerter?
  2. tunel wentylacyjny z wentylatorem dmuchającym w któryś z wlotów powietrza?
  3. tunel wentylacyjny z wentylatorem wyciągającym ciepłe powietrze znad górnego wylotu?

W każdym przypadku wentylator będzie uruchamiany po przekroczeniu pewnej temperatury na wylocie powietrza z inwertera.

Pozdrawiam

Najlepiej wykonać taką wentylację, aby utrzymała temperaturę w pomieszczeniu pomiędzy 25 a 60 st.C

Mam podobne wyzwanie chociaż bardziej chcę zredukować działania wentylatora Froniusa, który niestety nie jest cichy.

Gdyby nie to to chyba bym nic nie robił, bo skoro falownik (Symo 10.0-3-M) jest przystosowany (według dokumentacji) do pracy w temperaturach od -40 do +60C to powinien sobie poradzić. No chyba, że zakładasz, że w tym pomieszczeniu temperatura może przekroczyć 60C.

Mój pomysł jest taki, żeby doprowadzić chłodniejsze powietrze (akurat w pomieszczeniu, w którym jest inwerter mam taką możliwość) do kwadratowego otworu wlotowego (do Froniusa) i wtłaczanie go tam jak temperatura radiatora przekroczy zadany poziom. Wyobrażam to sobie tak, że doprowadzam to powietrze np. rurą spiro do okolic tego otworu Froniusa i na końcu rury montuję jakiś prosty i cichy wentylator (jest spory wybór wentylatorów, którym regulując napięcie zasilania można regulować obroty co też się przenosi na regulację hałasu), który jest włączany jak temperatura radiatora przekroczy próg i się wyłącza jak ta temperatura spadnie poniżej ustawionego progu.

Myślę, że nawet jak ten "system" zawiedzie i nie będzie działał to Fronius włączy swój wentylator i zacznie zasysać powietrze z zewnątrz i trochę tego chłodniejszego też weźmie.

Cytat z Andrzej Wojtaszewski data 21 listopada 2020, 18:08

Mam falownik Fronius Primo 3.5-1  zamontowany w miejscu, w którym najprawdopodobniej będą w lecie problemy z chłodzeniem. Nie ma tam natomiast problemu z założeniem dodatkowej wymuszonej wentylacji.  W związku z tym mam pytanie, które podejście sprawdzi się najlepiej:

  1. duży wentylator dmuchający na inwerter?
  2. tunel wentylacyjny z wentylatorem dmuchającym w któryś z wlotów powietrza?
  3. tunel wentylacyjny z wentylatorem wyciągającym ciepłe powietrze znad górnego wylotu?

Montaż na strychu? Jeśli tak to z ciekawości zapytam o powód...

  1. bez sens jak owy wentylator miałby dmuchać powietrzem zasysanym z tego samego pomieszczenia
  2. pod warunkiem jak zasysane powietrze będzie z pomieszczeń o niższej temperaturze w oba wloty powietrza...
  3. patrz punkt 1. chyba że razem w komplecie z punktem 2. to już temat do rozważenia...

 

Tera kwestia co znaczy niższa temperatura i jaka ona jest i jaka chcemy uzyskać...

Jak by to powiedzieć: mało danych podanych... może ktoś podrzuciłby dobry pomysł... co to za pomieszczenie, jaką temperaturę tam przewidujesz... etc...?

Proponował bym założenie niewielkiego klimatyzatora w tym pomieszczeniu . Podpięcie sterowania pod jedno z wyjść 0/I . Skonfigurowanie i po temacie .

Cytat z Maciej XX data 22 listopada 2020, 11:50

Proponował bym założenie niewielkiego klimatyzatora w tym pomieszczeniu . Podpięcie sterowania pod jedno z wyjść 0/I . Skonfigurowanie i po temacie .

Dokładnie - jedyny pewny sposób na schłodzenie pomieszczenia. W stosunku do kosztów instalacji PV to i tak nie wielka kwota.

Co do sterowania to dobry pomysł tylko trzeba pamiętać o czasie działania żeby klimatyzator nie działał jak szalony ON/OFF itd.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Temat jest o tyle nietypowy, że instalacja jest na altanach śmietnikowych, a inwerter w jednej z tych altan. Część altany jest drewniana, z przerwami pomiędzy deskami.

W związku z tym nie ma możliwości schłodzenia całego pomieszczenia, można w nim tylko ułatwić wymianę powietrza. Jeżeli na dworze będzie +30 to tyle samo będzie w altanie. Dorzucając ciepło wygenerowane przez inwerter będzie... nie wiem ile, bo instalacja dopiero wczoraj została uruchomiona. Ale pewnie sporo więcej. O ile, to się okaże w lecie, ale wolę być przygotowany wcześniej. Idea była taka, że:

  • jeden duży wiatrak miałby dostarczyć powietrze o temperaturze zewnętrznej w okolice wlotów powietrza i jednocześnie usunąć gorące powietrze z górnego wylotu, albo
  • tunel wentylacyjny z wentylatorem miałby zasysać powietrze na zewnątrz pomieszczenia i dostarczać je w okolice wlotów w inwerterze, albo
  • tunel wentylacyjny z wentylatorem miałby usuwać gorące powietrze znad górnego wylotu i wyrzucać je poza pomieszczenie

Albo jakaś kombinacja tych trzech opcji. Instalator stwierdził, że może być problem z temperaturą, ale tego się dowiemy w lecie bo nigdy nie montował  inwertera w tego typu pomieszczeniu i nie ma punktu odniesienia.

 

W takim wypadku bym nic nie robił i poczekał do lata, jak będą problemy to w pierwsze gorące dni problem się objawi i wtedy będzie trzeba go rozwiązać... a raczej może okazać się że nic takie nie wystąpi. Jak został zamontowany prawidłowo z zachowanie odległości to nic mu nie będzie, tak jak wyżej pisał Arkadiusz Głaz falownik może pracować w zakresie konkretnych temperatur.

Jak już to można zastanowić się nad kanałem wyrzutowym powietrza z nad falownika tak aby dodatkowo nie podnosił temperatury w tym pomieszczeniu ale to i tak moim zdaniem temat w razie jak będą problemy...

Panele są zamontowane na dachu tej altany i jeśli tak to czy zachowany jest jakiś odstęp od pokrycia dachu?

Co do montażu klimatyzatora do tak małego falownika nie wydaje się wam przerostem formy nad treścią niezależnie od pomieszczenia w jakim byłby zamontowany (dodatkowo minimum z 2kzł plus dodatkowe koszty energii w skali roku), taniej dać dłuższe przewody DC i nawet zamontować go na dworze pod zadaszeniem...

W altanie klimatyzator raczej odpada. Myślę że jeśli jest jakiś nawet mały przewiew to Fronius sam sobie da radę. Panele też obniżą temperaturę w altanie.

Jedyną rzeczą którą degraduje się najszybciej są kondensatory potem półprzewodniki. Pozbawianie falownika dobrej wentylacji i zaufanie że sobie poradzi to czysta głupota. Wybaczcie ale jest to na prawdę sprzet uważam z najwyższej półki jedyne co może mu zaszkodzić to temperatura i wyładowania, przepięcia. Zastanówcie się na co macie wpływ ?. Jeśli na coś macie to warto się oto postarać . Nie robiłem tego bo mam jeszcze na gwarancji ale na zdjęciach jak byk są sloty wolne na wentylatory zapewniające prawdopodobnie właściwą pracę, przynajmniej są takie same jak te do których podłączone są wentylatory zakładam że to to samo . W symo 6kw jest koło jednego opis jak byk "FAN" i 2 sloty 1 zajęty. Jak ktoś nie ma już na gwarancji to nawet bym się nie zastanawiał i dał dodatkowy w środku. Trzeba by sprawdzić patrzyłem tylko na zdjęcia które są w sieci rozebranych jest tego dużo. Sądzę że dodanie wentyla oczywiście z głową w rozmiarze takim jak na otwór który jest w środku a jest niewykorzystany to przedłużenie pracy o kilka dobrych lat. Widzę że ich cena skoczyła nawet o 2 tysie w górę . Panowie nic tak nie degraduje elektroniki jak temperatura to rzecz decyujaca szczególnie degradująca kondensatory które puchną i wysychają . 🤷

być może komuś się przyda rozmiar wentylatorów dla Fronius SYMO 6-0-3 6kW to 60x60x25 jest takich 2 jeden w środku u góry drugi na wlocie z lewej strony,  w tym na wlocie z prawej strony nie ma wentylatora!  ( dodatkowy jest przewidziany na większę moc chyba )

model wentylatora : NMB 06025ma-12n-ga jest to wentylator z łożyskiem kulkowym nie wiem czy w wersji podwójnej ale resurs jaki może wykonać to od 90000h do 100000h w temp 25 stopni . Panowie to daje UWAGA dla 90000h pracy 3750 dni i 10 lat pracy ciągłej!!! dzień/noc. Zakładam że w praktyce 20-25 lat czyli tyle ile zakładana praca falownika (daj BÓG )

dla zainteresowanych karta katalogowa:

https://nmbtc.com/parts/06025ma-12n-aa-00/

https://nmbtc.com/wp-content/uploads/parts/documents/06025MA%20data%20sheet.pdf