Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Zamiennik - Fronius Smart Meter

Page 1 of 9Next

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem instalacji PV (panele Qcells + Falownik Fronius Symo 6.0.0-3M, WIFI - 3 Fazowy)

W aplikacji solarweb mam dostępny podgląd tylko na ilość wytworzonej energii, chciałbym mieć również wskazaną autokonsumpcje + ilość oddanej energii do sieci.

Wyczytałem w starych postach o: EASTRON SDM72D (może są inne nowsze?)

Czy ten licznik na tym falowniku będzie pracował bez problemu i pokazywał dane na solarwebie? (ewentualnie inny który używacie? ALE współpracujące z solarweb)

Czy ktoś może "łopatologicznie" rozrysować schemat jak to podłączyć?

Czy wykonując to samemu traci się gwarancję firmy która montowała PV na dachu ? (w umowie nic nie znalazłem...)

 

Pozdrawiam

Poczytaj kilka innych wątków na tym forum. Było o tym. Można do Froniusa podłączyć dowolny licznik, który ma wyjście "impulsowe" z informacją o wielkości przepływającej energii. Ja mam np. ORNO OR-WE-505

Podłączenie i schematy są również rozrysowane w materiałach Fronius i w żaden sposób nie narusza to gwarancji na instalację PV, ponieważ zupełnie w nią nie ingerujesz. Podłączasz do falownika licznik zgodnie z instrukcją. Oczywiście jeśli jakimś cudem podasz 230V na wejście Froniusa przeznaczone do podłączenia impulsów z licznika to prawdopodobnie zniszczysz dataloger lub inną cześć falownika - i wtedy gwarancję na niego tracisz...

Krzysztof P has reacted to this post.
Krzysztof P
Cytat z Maciek Szałęga data 28 lutego 2020, 13:28

Poczytaj kilka innych wątków na tym forum. Było o tym. Można do Froniusa podłączyć dowolny licznik, który ma wyjście "impulsowe" z informacją o wielkości przepływającej energii. Ja mam np. ORNO OR-WE-505

Podłączenie i schematy są również rozrysowane w materiałach Fronius i w żaden sposób nie narusza to gwarancji na instalację PV, ponieważ zupełnie w nią nie ingerujesz. Podłączasz do falownika licznik zgodnie z instrukcją. Oczywiście jeśli jakimś cudem podasz 230V na wejście Froniusa przeznaczone do podłączenia impulsów z licznika to prawdopodobnie zniszczysz dataloger lub inną cześć falownika - i wtedy gwarancję na niego tracisz...

Dzięki że odpisałeś,

A możesz przedstawić po zakupie jak to podłączyć? Rozumiem że ten ORNO na moim falowniku też pójdzie? (Przepraszam ale w ogóle sie nie znam)...

Na portalu Solarweb będzie pokazywało zużycie i ile w sieć poszło?

Po instalacji takiego licznika trzeba jakoś konfigurować falownik (mimo że już mam skonfigurowany) czy automatycznie sie odświeży Solarweb?

Bede niezmiernie wdzięczny za pomoc...

Jeśli się nie znasz to odradzam samodzielny montaż! Chodzi o bezpieczeństwo Twoje i Twojego domu (porażenie, pożar,...).

Tu masz jedną z informacji, którą znalazłem wpisując w Google "Fronius licznik S0" : https://www.forum-fronius.pl/tag/licznik-s0/

Opisuje jak podłączyć i skonfigurować falownik.

 

Dzięki Maćku za linka !

Mam kilka pytań - Zakupię ORNO OR-WE-505:

  • Jakie kable potrzebuje i wtyczki / końcówki?
  • W menu "licznik" - wyskoczy ORNO? (screen ze strony ktora podales)
  • W menu zużycia (screen poniżej) rowniez ORNO + jak na screenie czy cos zmienic?
  • Znow screen poniżej (Licznik S0) "ORNO + wypiełnić 10 000 ?

Prócz tego co tu pisza w linku trzeba jeszcze jakieś bezpieczniki dodatkowe założyć? wiecej rezystorów 120Ω ?

Jeszcze jakieś inne rady? Montaż będzie robił znajomy elektryk.

 

Witam.

Mam jedną uwagę. O ile konfiguracja Falownika do współpracy z licznikiem nie wymaga pracy w środowisku potencjalnie niebezpiecznym i może to zrobić prawie każdy, to montaż licznika w rozdzielnicy jest już zajęciem wymagającym znajomości potencjalnych zagrożeń i MUSI go wykonać  osoba wykwalifikowana.

Pozdrawiam.

Cytat z Krzysztof P data 28 lutego 2020, 17:03
  • Jakie kable potrzebuje i wtyczki / końcówki?

Kabel 2x0,5 do podłączenia wyjścia impulsowego licznika z falownikiem. Wtyczek nie trzeba bo falownik i licznik mają zaciski na kable.

W menu licznik nic nie wyskoczy 🙁 . Trzeba zalogować się do falownika z hasłem instalatora i tam skonfigurować zgodnie z instrukcją (sekcja "licznik"), że na wejściu SO jest podpięty licznik.

Ja mam takie ustawienia: Licznik pierwotny: "Falownik SO 1", Pozycja licznika: "Odgałęzienie odbiornika", Impulsy/kWh: "1000"

To wystarczy, żeby falownik zaczął rejestrować (bo już wie na podstawie wskazań tego licznika) zużycie energii przez dom. A wiedząc ile energii produkuje to wylicza ile energii zużywasz bezpośrednio i ile dostarczasz/pobierasz z sieci.

Ważne jest również, żeby w sekcji "Fronius solar.web" ustawić "Logowanie w czasie nocnej zmiany" na TAK. To zapewni rejestrowanie zużycia energii przez Twój dom w nocy, wtedy kiedy normalnie falowi by się wyłączył bo nie ma produkcji.

No i ten licznik "domowy" musi być podłączony "za" falownikiem patrząc od strony sieci. Czyli "idąc" po kablu od strony Twojego licznika od dostawcy energii, najpierw musisz mieć podłączony falownik a potem dochodzisz do licznika domowego, "za którym" są WSZYSTKIE twoje odbiorniki w domu. Elektryk nie powinien mieć z tym kłopotu.

W poprawnie wykonanej instalacji nie widzę potrzeby montowania w tym przypadku żadnych dodatkowych zabezpieczeń czy rezystorów. U mnie nie ma i wszystko działa poprawnie od ponad pół roku.

Powodzenia.

Czyli tylko 2 kable "skrętki" do podłączenia licznika z falownikiem? Nie przypadkiem 3? Nic innego nie podłaczałeś do licznika innymi kablami? (bo na schemacie jest wiecej połączeń niz 2.

Dodatkowo nie ma możliwości "pokazania" na solarweb ile poszło do sieci by miec "all inclusive" tą opcję w solarwebie? (z tego co czytalem to jest)

Gdzie widzisz więcej niż 2 żyły do podłączenia licznika z falownikiem ?

Nie wiem co masz na myśli "all inclusive"?

Moim zdaniem wszystko w podanym linku jest wyjaśnione.

All inclusive chodzi mi o wyświetlanie w portalu solarweb: Produkcji przez panele (to jest teraz standardowo) + Autokonsumpcja przez DOM + Ile idzie do sieci

Te 3 rzeczy miec w solarweb + po aktywacji opcji PREMIUM wgląd w poprzednie dni / miesiące / lata (wykresy itd)

Kable:

https://prnt.sc/r9eyxz

 

To wszystko.

 

Page 1 of 9Next