Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Zamiennik - Fronius Smart Meter

PreviousPage 9 of 9

Proszę o wskazówkę dotyczącą podłączenia Smart Meter 63A-3 do Fronius

Przebrnąłem przez wszystko jak sądzę ale w ustawienia LICZNIK wpisałem SMART METER i klikając na ustawienia wyskakuje status PRZEKROCZONY CZAS , czujnik nierozpoznany

Wyczytałem że w ustawieniu licznika należy wpisać KOD 2633 i zapisać. Starałem się i to zrobić ale chyba nie udaje się zapisać tego kodu. Czy montując licznik należy wprowadzać ten KOD 2633 i dlaczego nie mogę pobrać danych z licznika ``'komunikat o przekroczonym czasie"

Dziękuje

 

Witam panie Jarku,

 

Rozumiem, że połączenie licznika z falownikiem dokonał Pan w poprawny sposób. Z wykorzystaniem skrętki UTP zabezpieczył Pan licznik rezystorem i upewnił się, że w przyłączu falownika również przełącznik rezystor jest włączony

Troszkę nie w tym temacie pytasz więc zapytam czy podłączyłeś FSM tak jak wskazuje dla niego instrukcja?

Instrukcja obsługi FSM 63A-3 - LINK

Podłączenie i konfigurowanie licznika energii z kartą datamenager 2 - LINK

Kod daje dostęp do ustawień licznika, jeśli nic tam nie trzeba zmieniać to nic takiego nie robisz. Nowy licznik powinien być już skonfigurowany.

Głównym parametrem jest adres licznika i jak zamontowałeś go jako pierwotny i jako jedyny na tą chwilę to możesz sprawdzić czy licznika ma ustawiony adress: 1 (plik pdf z powyższego linku, strona 14-15).

Jaki użyłeś kabel do komunikacji między falownikiem a licznikiem? Warto użyć internetowej skrętki minimum kat5, jeżeli kabelek leży przy innych kablach/przewodach elektrycznych to można zastosować dodatkowo ekranowaną skrętkę.

Samo podłączenie kabelków pod falownik warto wykonać na wyłączonym falowniku i po podłączeniu dopiero uruchomić falownik i konfigurację.

Rozumiem że zamontowałeś przy liczniku dołączony rezystor/terminator?

Sposób konfiguracji jest ogólnie opisany w powyższych linkach więc...

Robert Czwojdrak has reacted to this post.
Robert Czwojdrak

Witam.

Zakładam drugą instalacją PV. Szukam licznika aby mieć pełną kontrolę nad produkcją i zużyciem.

Będę dużo dogrzewał prądem (cała nadwyżka produkcji ma na to iść), ale nie chcę się zagalopować.

Moja instalacja wygląda tak.

Na budynku nr1. jest główny licznik z PGE (dwukierunkowy), za tym licznikiem jest rozdzielacz z którego idzie kabel do budynku nr1, i drugi kabel do budynku nr2. (20m dalej).

Dwie instalację Froniusa są w budynku nr2.

Czy tutaj wchodzi w grę coś tańszego czy tylko smart metter ?

Przed wszystkim czy w obu instalacjach są falowniki Froniusa, jeśli tak to wedle tego co podałeś wystarczy jeden licznik FSM od razu gdzieś za licznikiem ZE ale przed rozgałęzieniem na dwa domy. Jeśli nie to potrzeba minimum dwóch liczników FSM, jeden jak wyżej plus drugi od razu za falownikiem innej firmy. Dodatkowy bonus przy dwóch falownikach Fronius możesz opomiarować sobie sporo w domu, do 4szt FSM na falownik lub jeśli użyto falownik nowszy GEN24 to do 7szt.

Inną opcją jeśli są dwa falowniki Fronius to możesz użyć dwóch liczników S0 ale odpowiednio zamontowanych czyli już strikte na wejściu do domów ale przed odbiornikami.

licznik ZE - rozgałęzienie na dwa domy

- pierwszy dom - 1 licznik S0 - odbiorniki domu;

- drugi dom - rozgałęzienie na: instalacje PV i 2 licznik S0 (za licznikiem odbiorniki drugiego domu)

W powyższych opcjach masz wszystko na jednej platformie.

Tak. Są dwa Froniusy.

Chyba najprościej będzie FSM zamontować właśnie za licznkiem i przed rozgałęzieniem, tak chce zrobić instalator, tylko woła za to 1500zł.

Ewentualnie taki licznik ? https://allegro.pl/oferta/dwukierunkowy-licznik-energii-3-faz-supla-mew-01-10529075002
Będzie się czymś różnił ? Chyba tylko komsumpcji nie pokaże ?

No cóż takie mamy czasy a nie inne wedle cen, ale rozumiem że w tej cenie jest licznik i montaż...

Tylko że zamela nie zepniesz z falownikiem Fronius.

 

 

Dokładnie, chyba zdecyduje się na FSM.

PreviousPage 9 of 9