Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

3 łańcuchy, 2 mppt

Page 1 of 2Next

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie właściwego doboru falownika 1 fazowego. Budynek na którym chcę zainstalować panele jest mały, dwuspadowy z lukarnami. Dlatego część paneli będzie po stronie zachodniej (4 sztuki), 2 sztuki po stronie wschodniej, 2 sztuki po stronie wschodniej na wiacie o kącie nachylenia około 10 stopni, dach budynku nachylony pod kątem około 50 stopni.

Czy poprawne jest połączenie. Część zachodnia 4 panele do mppt 1, część wschodnia - 2 łańcuchy połączone równolegle do mppt 2. Jeden łańcuch 2 panele na dachu budynku, drugi łańcuch 2 panele na wiacie

Jeżeli dobrze przyswoiłem przeczytane informacje to mój schemat powinien być optymalny. Proszę również o potwierdzenie, że zacienie na przykład 1 panela na wiacie nie wpłynie na wytwarzaną moc przez dwa panele niezacienione na dachu budynku na stronie wschodniej. Wpłynie jedynie na ten jeden niezacieniony panel na wiacie co jest w tym samym łańcuchu. Nie wpłynie on również na 4 panele po stronie zachodniej podłączone do mppt 1.

Dwa panele to trochę za mało jeśli chodzi o napięcie stringu.

Główna kwestia to jakie panele chcesz wykorzystać do jakiego falownika przy takiej małej liczbie paneli.

   LINK

Cytat z Grzegorz Gorny data 8 kwietnia 2023, 16:52

Dwa panele to trochę za mało jeśli chodzi o napięcie stringu.

Jeżeli bierzemy pod uwagę falownik Fronius to może być za mało, ale jeśli coś innego to już może być inaczej...

Doczytałem, dosprawdzałem. 2 panele przy falowniku około 3kw to nie ma szans działać, a już na pewno nie w lecie...Patrzyłem nie tylko na froniusa ale każdą markę która sprosta mojemu dachowi:) generalnie jest to domek letniskowy użytkowany tylko od czerwca do sierpnia.

Dostałem propozycje zrobienia tego w oparciu o mikroinwertery enphase, jednak wycena 26 tysięcy to nie mało przy 8 panelach...

Wolałbym coś w stylu rozwiązania o którym piszę powyżej, bo taniej. Problemem jest mała powierzchnia dachu, układ wschód zachód i tak jak piszę na wschodzie 2 połacie o sporej różnicy nachylenia dachu. Do tego dochodzi latarnia uliczna od strony wschodniej, jakaś brzoza itp. Będę tam na miejscu trochę po świętach to zobaczę jak to jest z cieniami i z miejscem na panele, ale chce uzupełnić wiedzę żeby mi ciemnoty nie wciskano jak ktoś ofertę złoży. A niestety dostałem, już ich kilka i generalnie jest totalnie wywalone na to co piszę o specyfikacji miejsca i te projekty są kant dupy rozbić...

Dziękuję za odpowiedzi, będę jeszcze pisał w marę doczytywania.

Może zrobić instalację na gruncie, lub pójść w offgrid?

Cytat z Jacek Kwaśny data 8 kwietnia 2023, 17:49

Trzeba zacząć od podstawowego pytania czy chcesz to podłączyć pod ZE czyli instalacja Ongrid czy może jednak Offgrid - bez wysyłania energii do sieci.

Ongrid:

Wedle tego co podałeś to dla 8paneli o różnych kierunkach szedłbym w mikroinwertery np: hoylmsa.

Dwa mikroinwertery hoymles 1500W, po 4 panele pod każdy podejmiesz, panele po około 400W.

Offgrid:

Tutaj też pewnie by coś dobrał ale trzeba więcej danych/ustaleń...

Na gruncie instalacji nie da się zrobić bo nie ma miejsca...

Racjonalne jest podłączenie do sieci bo jednak przez kilka miesięcy domek stoi pusty. To rozwiązanie z hoylmsa rzeczywiście jest ciekawe. Mam tylko wątpliwości co do trwałości takich rozwiązań bo jednak to ma być na dachu przez lata, a sprzęt do markowych nie należy.

Jakie preferencje. Preferuję inwerter w środku, bo to większa pewność działania instalacji, nawet na niedrogim chińczyku. Panele na zachodzie podpięte pod mppt 1 - 4 ale też mogłyby być 3 sztuki o mocy 350-450W.

Od wschodu jest problem. Bo na dachu budynku nie zmieszczą się 3 panele. Mam wątpliwość czy zmieszczą się 2 panele 450W. Na pewno trzeba dzielić.

4 panele pod mppt 2 zmieściłyby się od wschodu na wiacie przed budynkiem (2 rzędy po 2 panele, na trójkątach skierowane na południe pod kątem około 20 stopni). Wtedy odpada problem z napięciem. Problem jest jednak taki że 2 panele z tych 4 będą dość szybko zasłonięte cieniem z budynku.  Czy w takim przypadku optymalizatory załatwiłyby sprawę ?

Dochodzi tam jeszcze lampa uliczna, ze dwie brzozy i dwa dęby 🙂 organoleptycznie zbadam sprawę jak będę na miejscu tzn. rzucę okiem.

Pytanie. Czy dokładając do instalacji np 4 optymalizatory to koszt mojej instalacji wzrośnie o 4 sztuki x np 300zł optymalizator ? Czy dochodzą do tego jeszcze jakieś ukryte koszta o których laik nie wie ?

 

 

Cytat z Jacek Kwaśny data 9 kwietnia 2023, 09:30

Racjonalne jest podłączenie do sieci bo jednak przez kilka miesięcy domek stoi pusty.

Czyli chcesz być prosumentem z pełnym zgłoszeniem instalacji do ZE, wymianą licznika na dwukierunkowy - rozliczanie w netbilingu.

To rozwiązanie z hoylmsa rzeczywiście jest ciekawe. Mam tylko wątpliwości co do trwałości takich rozwiązań bo jednak to ma być na dachu przez lata, a sprzęt do markowych nie należy.

Jakie preferencje. Preferuję inwerter w środku, bo to większa pewność działania instalacji, nawet na niedrogim chińczyku.

Są to urządzenia z przeznaczeniem do montażu pod panelami, ludzie montują i im to działa, ale jak masz obawy to możesz ich zamontować w domku tylko użyjesz więcej kabla solarnego i kilka złączek mc4.

 

Przy małych dachach ważne są dokładne wymiary połaci dachowych, daszków etc na czym możesz/chcesz zamontować panele i wedle tego dobrać można konkretne panele i adekwatnie falownik/mikroinwertery...

Według mnie, biorąc pod uwagę stosunek ceny do ilości wyprodukowanej energii, to najlepiej zrobić tylko część z czterema panelami. Pozostałe 4 w układzie 2 i 2 nie mają uzasadnienia ekonomicznego. Raz,  że napięcie na pograniczu startu, dwa częściowe zacienienie, trzy koszt optymalizatorów. Do tego przy rezygnacji z tych dodatkowych paneli zyskamy kupując tańszy falownik jednostringowy.

Page 1 of 2Next