Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

3 łańcuchy, 2 mppt

PreviousPage 2 of 2

Grzegorz, mógłbym się z Tobą zgodzić co do braku uzasadnienia ekonomicznego ALE. Domek letniskowy, to budynek handlowo usługowy z taryfą c11, cena energii czynnej za marzec 2023 to 2,88zł brutto. Nie można tego zmienić ze względu na charakter obiektu. Jedyne wyjście to płać i płacz, albo coś z tym rób. Zużycie nie jest duże przez te miesiące, ale przez te ceny energii, instalacja nawet przy wyższych kosztach ma szansę być racjonalnym ekonomicznie wyjście. Kwestia tego ile to miałoby kosztować żeby działało. Jak bardzo potencjalne problemy będą obniżały produkcję.

Czy znacie może program w którym mogę wrzucić wymiar przeszkody i zobaczyć jaki cień będzie dawała w zależności od pory roku oraz godziny dnia ?

Niedokładnie ale:

LINK

lub coś takiego: LINK

LINK

Cytat z Jacek Kwaśny data 9 kwietnia 2023, 21:32

Grzegorz, mógłbym się z Tobą zgodzić co do braku uzasadnienia ekonomicznego ALE. Domek letniskowy, to budynek handlowo usługowy z taryfą c11, cena energii czynnej za marzec 2023 to 2,88zł brutto. Nie można tego zmienić ze względu na charakter obiektu. Jedyne wyjście to płać i płacz, albo coś z tym rób. Zużycie nie jest duże przez te miesiące, ale przez te ceny energii, instalacja nawet przy wyższych kosztach ma szansę być racjonalnym ekonomicznie wyjście. Kwestia tego ile to miałoby kosztować żeby działało. Jak bardzo potencjalne problemy będą obniżały produkcję.

Akurat wedle wyższych kosztów w optymalizatory też nie jestem pewny do sensu ich ponoszenia.

Wedle tego co podałeś to nie ma co się zbyt zastanawiać czy montować PV a trzeba się zastanowić jakie urządzenia wybrać a przy dziwnych obiektach ciężko coś konkretnie podpowiedzieć nie widząc tego obiektu, możesz podrzucić lokalizację google, może będzie widać dobrze dach i jego niuanse...

Jacek, skoro masz taryfę C21 to oznacza, że płacisz również za energię bierną, za którą w taryfach grupy G się nie płaci.

Aktualnie częstym problem jest sprawa zbyt wysokiego napięcia w sieci, falownik mający ustawioną Polską Normę zaczyna się "bronić" przed tym pobierając właśnie  energię bierną. Oczywiście ten problem nie wystąpi jeśli będzie odpowiednie napięcie sieci. Dobrze by było sprawdzić podczas słonecznej pogody ile wynosi obecnie.

 

Suncalc, bardzo przydatne narzędzie, o to mi chodziło, dzięki. Jak już mówiłem, mam taryfę C11 bo jest to budynek handlowo usługowy i nie ma możliwości jej zmiany. Zgadza się nie jest kwestią czy robić ale jak robić. Na tą chwilę rozwiązanie do którego najbardziej się skłaniam to dwa mikroinwertery hoymiles (jeden na 4 panele od zachodu, jeden na dwa panele od wschodu). Muszę jedynie w terenie sprawdzić jak z cieniami od drzew oraz zmierzyć dokładnie połać od wschodu, jakie panele wchodzą.

Miernik mam, w poniedziałek jak będę na miejscu i pogoda dopisze to sprawdzę napięcie w sieci.

PreviousPage 2 of 2