Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

3 STRONY ŚWIATA NA 2 MPPT

PreviousPage 4 of 4

Autor tematu wita ponownie. Teraz już mogę konkretnie zająć się moją instalacją. Mam układ jak w załączniku 1 - bez zwory fioletowej.

Czyli wystarczy wpiąć fioletową zworkę między DC+1 i DC+2 ? Jaki wpływ na pracę falownika będzie wtedy miało wyłączenie lub pozostawienie śledzenia MPPT2  (MPP TRACKER na ON lub OFF) ?

A jeśli przepnę drugi string na wejście DC+1 (załącznik 2) i pozostawię oba wejścia DC+2 wolne,  to jak się zachowa falownik przy MPPT  na ON lub OFF ?

-------

BTW: koledzy - jak wkleić w posta obrazek? Opcja "wstaw" nie działa...

Dodane pliki:
  • konfig-1-DC.jpg
  • konfig-2-DC.jpg

ale masz 3 strony świata? jak tak to wykorzystujesz oba MPPT i nie dajesz zwory

A no właśnie... podaj dokładnie co i jak... masz panele na dwie strony świata czy trzy? Ile paneli przypada na każdy obwód, jakiej są mocy, jaki falownik etc...?

Na rysunku jest dwa obwody więc...

Mam układ jak w załączniku 1 - bez zwory fioletowej.

Czyli wystarczy wpiąć fioletową zworkę między DC+1 i DC+2 ? Jaki wpływ na pracę falownika będzie wtedy miało wyłączenie lub pozostawienie śledzenia MPPT2  (MPP TRACKER na ON lub OFF) ?

Jak masz tylko dwa obwody z dwóch różnych połaci dachu to każdy osobno wpinasz w wejścia w falowniku, żadnej zwory między nimi.

Wyłączenie opcji śledzenia MPPT2 stosuje się gdy nic nie podpinamy pod drugie wejście lub gdy stosujemy zworę...

A jeśli przepnę drugi string na wejście DC+1 (załącznik 2) i pozostawię oba wejścia DC+2 wolne,  to jak się zachowa falownik przy MPPT  na ON lub OFF

Możesz ale to zależy co masz i czy będzie sens...

Jak śledzenie MPTT2 będzie ON a nic nie będzie wpięte w to złącze to wedle podanych informacji na forum przez czerwonych to nic się ogólnie nie stanie a jedynie falownik będzie zbierał i zapisywał bezsensu dane z tego wejścia.

Chyba pisałem: 8 paneli na zachód, 8 paneli na wschód , zainstalowane 7kWp, falownik Symo 8.  Chciałbym dodać jeszcze  2-3 kWp na południe.

--

Przy okazji - czy w kreatorze posta działa opcja "wstaw/edytuj obrazek" ?

Jeżeli panele z zachodu i wschodu są takie same to połącz je równolegle pod pierwsze wejście w falowniku (drugi rysunek co umieściłeś w swoim poście) a te na południe podłącz do drugiego wejścia.

Przy okazji - czy w kreatorze posta działa opcja "wstaw/edytuj obrazek" ?

U mnie ostatnio działało... ale może być bardzo opóźnione w pokazaniu efektu po kliknięciu zatwierdź... ostatnie jakieś dziwne problemy forum...

Testuję te połączenia od pewnego czasu . Porównywałem  uzyski przy obu konfiguracjach. Praktycznie nie da się określić różnic. Te które można zauważyć są w zakresie wahania oświetlenia paneli jakieś  0,5 - 1 % albo nawet mniej.  Trudno to określić bo średnia wartość mocy nie jest stała - zawsze albo spada  albo rośnie. A czas zresetowania falownika jest dosyć długi. Dla mnie to dobre wyniki, bo w porównaniu z możliwością dodania południowego stringa ten 1% mogę odżałować. Myślałem , że będzie gorzej. Jak znajdę chwilę, to załączę tabelkę z pomiarów.

Czy wpinając wchód i zachód pod MPPT1 dawałeś diody zabezpieczające?

W obecnych czasach większość paneli/modułów ma już zabudowane diody.

Nie dawałem diod. Spiąłem oba obwody galwanicznie. Jak pisałem poprzednio nie zauwazyłem różnic pomiędzy sumą mocy stringów oddzielnych, a mocą stringa połączonego. Przełączałem wiele razy przy różnych warunkach zewnętrznych. Pzdr.

PreviousPage 4 of 4