Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Duże zużycie prądu przy działającej fotowoltaice.

Page 1 of 10Next

Szanowni Państwo!

Od 11 października 2019 roku jestem użytkownikiem mikroinstalacji. W związku z powyższym obowiązuje mnie rozliczenie półroczne. Co prawda mikroinstalacja została oddana do użytku w czasie niekorzystnym, jeżeli chodzi o porę roku, więc nie spodziewałem się, że rachunek będzie dużo niższy niż za analogiczny okres roku poprzedniego.

W drugiej połowie stycznia otrzymałem fakturę na kwotę 863,20 zł i doznałem szoku.

A miało być ekologicznie i tanio.

Przy działającej fotowoltaice odnoszę wrażenie, że płacę za prąd pobrany z sieci oraz za prąd wyprodukowany przez moją fotowoltaikę.

Rok 2017 2512 kWh : 365 dni = 6,88 kWh na dobę
Rok 2018 2553 kWh : 365 dni = 6,99 kWh na dobę
Rok 2019 od 1.01.2020 do 11.10.2019 1812 kWh : 283 dni = 6,40 kWh na dobę
Rok 2019 od 11.10.2019 do 31.12.2019 1793 kWh : 82 dni = 21,86 kWh na dobę z działającą fotowoltaiką
Rok 2020 od 1.01.20 do 23.03.2020 2429,9 kWh : 83 dni =29,27 kWh na dobę z działającą fotowoltaiką ( wzrasta ponad 4-krotnie).
W marcu wyłączyłam fotowoltaikę, ponieważ brakłoby mi emerytury, żeby zapłacić rachunek za prąd.
Od założenia licznika tj. od dnia 11.10.2019 używam takich samych urządzeń elektrycznych jak przed założeniem licznika. Tak więc nie można tłumaczyć , że zużywam więcej prądu bo mam więcej urządzeń elektrycznych.
W momencie wyłączenia fotowoltaiki zużycie prądu spada do ilości pobieranych w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Od dnia 25.05.2020 roku mam zamontowany inny licznik.

Pierwszy licznik został oddany do sprawdzenia i ekspertyza wykazała, że działa prawidłowo. Zaproponowano mi dokonanie ekspertyzy przez firmę niezależną. Zadzwoniłam do tej firmy, ale okazuje się, że oni sprawdzają sam licznik bez podłączonej fotowoltaiki. Ja jak wyłączę fotowoltaikę, to moje zużycie prądu spada. Więc następna ekspertyza prawdopodobnie wykaże, że licznik działa prawidłowo.

Zarówno pierwszy jak i drugi licznik jest dwutaryfowy i dwukierunkowy. Może tu tkwi problem, może fotowoltaika nie radzi sobie z licznikiem dwutaryfowym.

Moje roczne zużycie prądu wynosi około 2550 kWh. Natomiast fotowoltaika została zainstalowana z nadwyżką o mocy 5,04, ponieważ miałam w planach ogrzewanie wody prądem, żeby nie palić w piecu węglem ( w okresie V-IX) oraz zakup kuchenki elektrycznej. Do tej pory nie korzystam z dodatkowych urządzeń. Fotowoltaika jest 2 razy większa niż aktualne potrzeby, natomiast rachunki są 4 krotnie wyższe.

To co dzieje się z tym prądem.

Czy Państwo, którzy na co dzień zajmujecie się instalowaniem fotowoltaiki spotkaliście się z takim problemem, czy tylko ja jestem pechowa.

W tym momencie stanęłam przed murem, nie wiem co dalej robić.

Cały ten problem mogę tylko humorystycznie podsumować : nie miała baba kłopotu zainstalowała sobie fotowoltaikę.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Krystyna Podkulińska

Problemem nie jest licznik dwutaryfowy. Posiadam taryfę G12w i wszystko jest ok. Kto jest OSD?  Może napisz coś więcej o instalacji, czy jest monitorowana etc.

Nastawa dwutaryfowa możliwe że nie ale kto powiedział że prawidłowo go zaprogramowali...

Czy na nowym liczniku jest to samo?

Bogdan Podkuliński Codziennie spisuj wartości z pozycji 1.8.0 i 2.8.0 jednego dnia z wyłączoną instalacją PV a innego z włączoną... porównaj... w te dni postarajcie się podobnie zużywać energię...

Jak dalej będzie problem występował to przydałby się dodatkowy licznik do pomiarów...

Mam G12 i wszystko jest OK.

Taki licznik pokazuje ile energi zostało pobranej i ile zostało oddane do sieci.

Można samemu odczytać te wartości. Nawet codziennie, żeby sie upewnić ile energii się zuzywa a ile produkuje i oddaje do sieci.

Ja bym od tego zaczął...

Do Rafała Meresińskiego

Dostawcą prądu jest PGE.

Instalacja o mocy 5.04 : ogniwo fotowoltaiczne Ja Solar, typ JAM60S01-315/PR, Falownik typ SYMO 6.0-3-M,

Jeżeli potrzebujesz inne parametry to podaj jakie.

Instalacja jest monitorowana przez Froniusa i posiadam apkę na telefon.

Jeżeli chodzi o inny sposób monitorowania to napisz o jaki.

 

 

Do Karllo

Problem dużego zużycia prądu występował na pierwszym liczniku i na drugim również.

Jeżeli chodzi o spisywanie zużycia to robione były różne próby.

Przykłady:

  1. 19.07.2020.Godz. 11:30 do 12:30 przy wyłączony prądzie w domu czyli tylko produkcja bez zużycia.

1.8.0 - 3553,7 - 3553,7

2.8.0 - 476,9 - 479,1

Przez jedną godzinę produkcja wyniosła 2,2 kWh. Słoneczny dzięń na falowniku około 4200.

2) Stan całodobowy 16.07.2020 godz. 19:30 do 17.07.2020 godz. 19:40 przy wyłączonej fotowoltaice tylko pobór prądu z sieci.

1.8.0 - 3538,8 - 3546,8

2.8.0 - 456,3 - 456,3

Przez 1 dobę zużycie prądu z sieci 8 kWh.

3) Stany dobowe z włączoną fotowoltaiką spisywane około godz. 12:00

25-26.05.2020  1.8.0 - 15,9 kWh , 2.8.0 - 4,7

26-27.5.2020  1.8.0 - 14,3 kWh , 2.8.0 - 13,1

27-28.05.2020 1.8.0 - 13,4 kWh, 2.8.0 - 9,0

28-29.05.2020 1.8.0 - 19,2 kWh, 2.8.0 - 6,8

7-8.06.2020 1.8.0 - 25,4 kWh, 2.8.0 - 10,05

8-9.06.2020 1.8.0 - 21,9 kWh, 2.8.0 - 0,3

9-10.06.2020 1.8.0 - 23,0 kWh, 2.8.0 - 0,1

Przy w/w pomiarach używane były te same urządzenia i w mniej więcej w takim samym stopniu.

Proszę zwrócić uwagę jaka jest rozpiętość zużycia prądu przy włączonej fotowoltaice, a bez fotowoltaiki.

Jako rozwiązanie proponujesz licznik , proszę o rozwinięcie tego tematu.

 

Do @maco19-2

Jak tylko mam czas i możliwość staram się kontrolować zużycie i produkcję. Jak widać powyżej zapisywane są informacje na temat produkcji i zużycia

 

Dziękuję Wszystkim za zainteresowanie moim problemem. Pozdrawiam

 

 

Jak instalacja jest prawidłowo zamontowana i podłączona do twojej instalacji to nie powinno być zwiększenia opłat tym bardziej że masz ją przewymiarowaną i opłata powinna wynosić max opłaty abonamentowe.

Kto ci montował instalację PV, może powinieneś się z nim skontaktować i może on się przyjrzy tematowi z bliska, jak nie to może trzeba pogadać z jakimś elektrykiem czy też z inną firmą instalującą PV. Podaj miejscowość, może znajdzie się ktoś z twojej okolicy z forum kto ci tam zajrzy.

 

Instalacja o mocy 5.04 : ogniwo fotowoltaiczne Ja Solar, typ JAM60S01-315/PR, Falownik typ SYMO 6.0-3-M,

Takie pytanie dlaczego falownik ma większą moc niż panele?

 

Nie sprawdzaj w południe, najlepiej jak odczyty byś robił mniej więcej o zbliżonych porach i np pozycję 1.8.0 (pobrana energia z sieci) odczytywać rano jakiś czas po rozpoczęciu produkcji z licznika (zużycie energii po zakończeniu produkcji z dnia poprzedniego do rana następnego dnia). A pozycję 2.8.0 (nieskonsumowana na bieżąco produkcja oddana do sieci) odczyt z licznika robić po zakończeniu produkcji; dodatkowo odczytaj wartość produkcji z falownika. Wartość z licznika 2.8.0 i wartość produkcji z falownika powinny być zbliżone, różnica to autokonsumpcja w czasie działania instalacji PV. Jak podajesz to podawaj konkretny stan licznika nie obliczone wartości.

Co do dodatkowego licznika to możesz kupić dodatkowy licznik jednokierunkowy (tzw S0) i zamontować tak aby mierzył zużycie w domu, taki licznik można podłączyć też do falownika abyś miał wskazanie na solarweb/aplikacji Fronius. Możesz też kupić licznik Fronius Smart Meter - licznik dwukierunkowy. Temat już opisywany na forum.

Powiem tak, ciekawy przypadek. Tak na szybko, wydaje się, że licznik dwukierunkowy zlicza energię wprowadzaną do sieci OSD jako energia zużyta.

Napisz czy na fakturze z PGE (myślę, że jest jeden wzór w firmie PGE 🙂 )w tabelce gdzie masz rozliczony każdy miesiąc (pobór, wprowadzenie) w wierszach wprowadzenie masz "0".

Zgodzę się z Karllo, że montaż dodatkowego licznika może pomóc w analizie problemu. Dostaniemy dodatkowe dane takie jak zużycie bezpośrednie i ilość energii wprowadzonej do sieci (oczywiście parametrów jest więcej, przynajmniej tak jest w liczniku FSM). Osobiście posiadam licznik FSM i jest to naprawdę bardzo pomocne urządzenie.

PS. Jeszcze jest jedna możliwość. Może sąsiedzi zauważyli, że masz PV i się dołączyli do sieci :). Mam nadzieję, że nie uraziłem 🙂

Do Karllo

Odnośnie firmy wolałbym nie używać nazwy bo już mają do nas pretensję o oczernianie ich. Zaczęło się od krzywego położenia paneli itd. Problem z kontaktem. Rozmawiałem telefonicznie i prosili o kopię faktury. Wysłałem (28.01.2020), ale brak reakcji. W tej chwili twierdzą, że nie otrzymali e-maila. Dziwne ponieważ nie otrzymałem informacji o tym,że poczta nie dotarła.

Ponownie się z nimi skontaktowałem i niedawno otrzymałem odpowiedz cytuję:

Fakt, nie zobaczymy sposobu podłączenia kabli do licznika. Trzeba zdjąć dolną obudowę, a to może zrobić tylko PGE. Proszę pamiętać, że do mocowania licznika przyjeżdżają zwykle osoby z podstawową wiedzą, więc jeśli pierwszy monter zamocował źle, drugi wpinał dokładnie tak, jak było początkowo. Ja wciąż uważam, że problem leży w odwrotnym dołączeniu kabli (wejście pomylono z wyjściem). Proponuję skierować do PGE pismo o sprawdzenie sposobu podłączenia kabli do licznika. UWAGA : jak pracownik PGE rozkręci obudowę, proszę zrobić zdjęcie !!! żeby było widać który kabel gdzie wchodzi.”

Mieszkam niedaleko Tuszyna pod Łodzią. Oczywiście zaprosiłem, panów z firmy, która znajduje się w Tuszynie i dostałem ekspertyzę, że od strony PV wszystko jest ok.

Jeżeli chodzi o wielkość falownika, to zakupiłem większy, z uwagi na możliwość rozbudowy fotowoltaiki. Obecnie mieszkają 2 osoby, ale to się zmieni, więc pobór będzie większy. Podczas konsultacji z firmą zakładającą fotowoltaikę uzyskałem informację, że najdroższym składnikiem instalacji PV jest falownik, który może pracować na dolnym i górnym poziomie.

Od dzisiaj zaczynam spisywanie produkcji i zużycia tak jak zaproponował Karllo. Myślę,że 3 dni dadzą jakiś pogląd.

Jeżeli chodzi o liczniki to czy wystarczy ten OneMeter, przyznam, że jest tańszy niż Fronius Smart Meter.

Do Rafała Meresińskiego

Piszesz, że licznik dwukierunkowy zlicza energię wprowadzaną do sieci OSD jako energia zużyta.

Ja też tak sądzę, firma instalująca fotowoltaikę też tak uważa. Dlatego oddałem licznik do ekspertyzy. Ekspertyza wykazała, że licznik pracuje prawidłowo. Jak więc udowodnić PGE, że jednak licznik przekłamuje.

Dołączyfem fragment rachunku, mam nadzieję że program dołączy go do tekstu.

Odnośnie sąsiadów, nie uraziłeś mnie, ponieważ taka myśl też mi zaświtała w głowie. Ale doszedłem do wniosku, że nie ma takiej możliwości, ponieważ zużycie prądu przy wyłączonej fotowotaice wynosi około 8 kWh na dobę. Sąsiad nie wie kiedy fotowoltaika jest włączona, a kiedy nie. Myślę, że ten fakt oczyszcza mojego sąsiada z podejrzeń.

Pozdrawiam

Dodane pliki:
  • IMG_20200723_112012.jpg
Cytat z Bogdan Podkuliński data 23 lipca 2020, 11:39

 

Ponownie się z nimi skontaktowałem i niedawno otrzymałem odpowiedz cytuję:

Fakt, nie zobaczymy sposobu podłączenia kabli do licznika. Trzeba zdjąć dolną obudowę, a to może zrobić tylko PGE. Proszę pamiętać, że do mocowania licznika przyjeżdżają zwykle osoby z podstawową wiedzą, więc jeśli pierwszy monter zamocował źle, drugi wpinał dokładnie tak, jak było początkowo. Ja wciąż uważam, że problem leży w odwrotnym dołączeniu kabli (wejście pomylono z wyjściem). Proponuję skierować do PGE pismo o sprawdzenie sposobu podłączenia kabli do licznika. UWAGA : jak pracownik PGE rozkręci obudowę, proszę zrobić zdjęcie !!! żeby było widać który kabel gdzie wchodzi.”

Sprawdziłbym tą opcję z prawidłowym podłączeniem licznika...

Tym bardziej oddane do sieci tylko 44/48 KWh za okres ponad dwóch miesięcy 11.10.2019 do 31.12.2019... No chyba że masz super auto-konsumpcję...

Jeżeli licznik zliczałby rejestry odwrotnie (źle podłączony) to nocą nabijałby produkcję a w dzień zużycie (przy włączonym falowniku i słonecznym dniu).

Page 1 of 10Next