Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Duże zużycie prądu przy działającej fotowoltaice.

PreviousPage 2 of 10Next

Może tak a może nie, nie wiem nie testowałem nigdy zachowań różnych sposobów podłączeń liczników a tym bardziej dwukierunkowych, można to sprawdzić.

 

Ja przyjmuję opcję albo złego zaprogramowania licznika albo złego podłączenia. Jakoś nie przyjmuję opcji wpływania falownika na zwiększenie zużycia przy prawidłowym jego połączeniu w instalacji domu i prawidłowego podłączenia i zaprogramowania licznika.

Możesz też opisać gdzie i jak jest wpięty falownik, jego zabezpieczeń, może jest jakieś dodatkowe urządzonko podpięte przy falowniku... możesz też dodać zdjęcia, da to jakiś pogląd.

 

Jak możesz to zrób zdjęcie licznika. Dodatkowo jak by przyszedł ktoś z ZE robić coś przy liczniku postaraj się to nagrywać co robi i jak to mniej więcej wygląda...

Kiedyś bez problemu wystarczyło zgłosić np: "wymianę WLZ" do ZE plus prośbę o ponowne zaplombowanie licznika po tej operacji i elektryk z uprawnieniami zrywał plomby na liczniku i robił wymianę, przyjeżdżali z ZE plombowali i po sprawie. Teraz chyba to się zmieniło i trzeba się dokładnie dowiedzieć w swoim ZE jak to wygląda. Dałoby to w razie co możliwość podejrzenia/sprawdzenia sposobu podłączenia licznika.

 

Możesz też dodać swoją instalację PV do ogólnej ścianki na solarweb na jakiś czas aby był do niej luźny dostęp, tutaj dodaj: LINK

Do Karllo

Zgodnie z Twoją sugestią poniżej podaję wyniki.

A B C D E F G H I J
23.07.2020 23.07.2020 24.07.2020 24.07.2020 25.07.2020 25.07.2020 C-B E-C G-E
09:34:00 21:35:00 09:35:00 21:40:00 09:44:00 21:42:00
Fronius 2232,5 2242,5 2244,0 2270,7 2270,7 2300,2 10,0 28,2 29,5
180,0 3576,2 3577,3 3579,3 3580,9 3584,7 3588,8 1,1 3,6 7,9
181,0 1354,6 1355,6 1356,2 1357,6 1357,9 1357,9 1,0 2,0 0,3
182,0 2221,5 2221,6 2223,0 2223,2 2226,7 2230,8 0,1 1,6 7,6
280,0 497,9 504,6 505,7 528,7 528,7 553,5 6,7 24,1 24,8
281,0 294,4 299,5 300,6 319,1 319,1 319,1 5,1 19,6 0,0
282,0 203,4 205,1 205,1 209,6 209,6 234,4 1,7 4,5 24,8

Oprócz normalnego zużycia typu: lodówka, komputer, telewizor, pompa głębinowa, ładowarki:

23.07 - pralka

24.07 - zmywarka

25.07 - piec CO

Jeżeli jeszcze coś do tej analizy potrzebujesz to napisz.

Pozdrawiam

Andrzej Długosz has reacted to this post.
Andrzej Długosz

Jak dla mnie zachowanie licznika względnie wygląda na OK... aby mieć 100% pewności potrzeba byłoby analizować dłuższy okres czasu. Chociaż wartości 2.8.1 i 2.8.2 coś mi nie pasują... na pewno dobrze wpisałeś? Pozycja 2.8.0 wygląda ok wedle produkcji z falownika - oczywiście pomniejszona o autokonsumpcję (która pewnie występuje jak się siedzi w domu i zużywa energię).  Pozycja 1.8.0 też wygląda że nalicza jakieś zużycie. Co do ilości zużytych kWh nie będę się odnosił, możliwe że takie masz - trzeba szukać co go powoduje. A i czy prawidłowo to nie powinni ci zamontować licznik dwukierunkowy o zerowej ilości kWh (chyba że go nadpisali wedle stanu poprzedniego - nie wiem gdybam...).

W tej chwili nie jestem pewien czy moja teoria o problemie z licznikiem jest pewna. Możliwe że musisz kogoś poprosić aby ci przejrzał kompletnie instalację elektryczną domu i instalację PV i ich zachowanie podczas rożnych "konfiguracji testowych". Zamontował bym też dodatkowy wewnętrzny licznik jednokierunkowy dla wszystkich urządzeń w domu aby mieć pogląd na ich zużycie energii, oczywiście pomijający falownik...

Co do taryfy G12w jak dla mnie jest bezsensem przy pełnym pokryciu na zapotrzebowanie energii na cały rok... wprowadza tylko dodatkowe komplikacje z obliczaniem energii pobranej/oddanej wedle różnych taryf... (to jest moje zdanie...)

Andrzej Długosz has reacted to this post.
Andrzej Długosz

Do Karllo

Witam,

Odnośnie podanych liczb, to nie ma pomyłki. Podane są takie jakie są spisane.

Zużycie dobowe przed założenie fotowoltaiki było 6,4 -6,9 kWh.

Piszesz o konfiguracjach testowych. Gdybyś mógł rozwinąć temat.

Co do taryfy, to taką mieliśmy przed instalacją PV.  Może to nie ma to sensu i trzeba ją zmienić.

Ten licznik aktualnie działający był z odzysku, zamontowali go czasowo na okres ekspertyzy pierwszego licznika. Chociaż ten okres czasowy trwa do dzisiaj.

Niestety niemożliwe jest zamontowanie wewnętrznego licznika z uwagi na sposób poprowadzenia podłączenia fotowoltaiki (tą ewentualność już konsultowaliśmy).

Jestem w posiadaniu ekspertyzy fotowoltaiki wykonanej  przez inną firmę, nie tą która nam instalowała PV.  Wszystko jest prawidłowo. Pozostaje nam sprawdzenie wszystkich urządzeń w domu. Ale nasuwa mi się wątpliwość, czy może to być dziwny zbieg okoliczności, że coś się popsuło akurat po założeniu PV.

Czy jest możliwe, że jeżeli jedna faza jest nieprawidłowo ( wejście z wyjściem) podpięta do licznika, to tylko w momencie jej obciążenia , licznik naliczałby dziwne wartości.

Pozdrawiam

Bogdan Podkuliński

A dobra sorki zapomniałem że 25 to jest sobota i liczy całość oddanej energii do sieci z całego dnia do drugiej taryfy...

Niestety niemożliwe jest zamontowanie wewnętrznego licznika z uwagi na sposób poprowadzenia podłączenia fotowoltaiki (tą ewentualność już konsultowaliśmy).

W którym miejscu jest wpięty falownik? Jakoś mi to nie pasuje że jest to nie możliwe... obstawiam że się da choć wiąże się z dodatkowymi przeróbkami etc... ale czy nie da się nawet na krótko czy jakoś tak... Mając taką sytuację dążyłbym aby mieć drugi licznik wewnętrzny.

Piszesz o konfiguracjach testowych. Gdybyś mógł rozwinąć temat.

Różnie włączane i wyłączane urządzenia/sprzętu domowego z falownikiem włączonym/wyłączonym i obserwowanie licznika... Np: jednego dnia uruchomione PV a nie używasz żadnych pomp głębinowych, pieca CO, pralki, zmywarki; innego dnia dodatkowo jedno z tych urządzeń... i tak różnie kombinując...

Ale może zacznij od testowania zużycia sprzętów domowych. Masz jakieś urządzenie/sprzęt domowy trójfazowy? Jak nie to może kup jakiś miernik/licznik taki zwykły na 230V np na wtyczkę i badaj nim zużycie, nie będzie to może aż tak dokładny pomiar ale może w miarę da się namierzyć prądożerne urządzenie...

Pozostaje ci na obecną chwilę testowanie zużycia urządzeń/sprzętów domowych i wszystko jest możliwe że któreś urządzenie szwankuje...

Czy jest możliwe, że jeżeli jedna faza jest nieprawidłowo ( wejście z wyjściem) podpięta do licznika, to tylko w momencie jej obciążenia , licznik naliczałby dziwne wartości.

Tak jak pisałem nie testowałem zachowań liczników więc tutaj nie wiem jak się on zachowa... może ktoś inny tutaj coś napisze...

Dzień dobry,

Do tego co Państwo Podkulińscy napisali, dodam jeszcze co mogłem stwierdzić ze swojej strony:

1/ Licznik OSD zliczył prawidłowo godzinną produkcję, gdy obwód zasilający urządzenia domowe był wyłączony: Energia pobrana nie zwiększyła się, a oddana była taka jak wskazał falownik.

2/ Pobór energii przy wyłączonym falowniku od wieczora 16.07 do wieczora 17.07 wyniósł około 8kWh

3/ średni dobowy pobór energii odczytany z licznika OSD w okresie od 26.05.2020 do 15.07.2020 wyniósł 12kWh, a oddanie 8,8kWh; czyli jeśli dodamy autokonsumpcję to pobór urządzeń domowych był znacznie większy niż otrzymaliśmy w czasie pomiarów testowych 16-17.07.

Według mnie, aby rozwiązać problem, powinien być zainstalowany dodatkowy licznik w obwodzie urządzeń domowych, niekoniecznie Fronius Smart Meter. Wtedy można by zidentyfikować, co dzieje się z tą energią.

Pozdrawiam

Piotr

Dzień dobry,

Czy podczas prób pracy z fotowoltaiką i bez wykonywane były pomiary napięcia linii AC? Czy wykonawca przed instalacją kontrolował impedancję linii zasilających? Jakie otrzymał wartości?

Pozdrawiam,

Marcin

Do Marcina Witkowskiego

Zadałem Twoje pytanie Instalatorowi fotowoltaiki i otrzymałem odpowiedz: poniżej 10 omów. Czy takiej odpowiedzi się spodziewałeś?

Ostatnio nie byłem na forum, ponieważ testowałem różne możliwości typu pralka z fotowoltaiką i bez, zmywarka z PV i bez ..itd.

A teraz " cud" bez ingerencji PGE i Instalatora PV.  Od dnia  23. 07  do dnia dzisiejszego zużycie spadło , a produkcja wchodzi do sieci.

Czy całkowicie bez ingerencji PGE tego nie wiem, aczkolwiek nikt nie był na moim terenie i nie robił nic przy liczniku. Jednak były wyłączenia prądu, stawiali dodatkowy słup i dokładali skrzynkę. Prądu nie było kilkakrotnie i przez wiele godzin, ewidentnie coś było zmieniane.

W pobliżu były 2 instalacje PV, czy może być tak, że mój prąd nie wchodził do sieci tylko się cofał. A teraz jak dołożyli słup i skrzynkę to prąd wchodzi do sieci?

Czy to może mieć wpływ na nasz "cud".

Od dzisiaj ponownie zacznę normalnie korzystać z prądu, falownik będzie włączony cały czas i będę zapisywał.  Oby ten "cud" już pozostał.

Jednak problem z błędnymi naliczaniami od początku założenia PV nadal istnieje, oraz wysoka kwota rachunku. Do dzisiaj nie otrzymałem rachunku za I półrocze 2020 r.

Pozdrawiam

Bogdan Podkuliński

Jak działa dobrze to się cieszyć i jak najbardziej obserwować. Przyjmując opcję że to nic u ciebie nie było i nic się nie naprawiło...

Jak poprawnie zaczęło działać po tym co ZE robił na twojej linii zasilającej i od tego momentu jest wszystko ok to bym próbował zawalczyć z ZE o anulowanie poprzednich rachunków i ponowne ich wystawienie z uwzględnieniem produkcji z falownika. Jak falownik był zarejestrowany na solaweb po montażu to zbierał dokładne dane i wedle nich można określić jaka była produkcja i zbilansować to z możliwym poborem energii. Ciężki temat do wygrania z ZE ale dla chcącego...

PreviousPage 2 of 10Next