Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Duże zużycie prądu przy działającej fotowoltaice.

PreviousPage 9 of 10Next

Może przyczyna poboru energii  jest w konfiguracji falownika i po podłączeniu licznika następuje ładowanie baterii z sieci ?

Oba pokazują obciążenie (jest drobna różnica). Sprawdziłem jeszcze raz fazy i wszędzie są zgodnie z kolejnością.

Weryfikowałem również baterię.
1. Podczas testów były w pełni naładowane i wciąż występował ten sam problem.
2. Baterie zostały odłączone od układu rozłącznikiem i problem cały czas jest ten sam.

No to trzeba zlokalizować gdzie wędruje pobierana energia. Wyłączyc na początek całe obciążenie domowe i zostawić pracujący falownik a potem włączać poszczególne odbiory.

A podczas tego podwyższonego poboru nie wzrasta oddawanie do sieci? Może falownik pobiera i oddaje jednocześnie.

Skoro po odłączeniu licznika jest ok, to raczej odbiorniki nie mają znaczenia, falownik coś "robi" z tą energią, sam jej raczej nie zużyje, bo przy 7kW mocy ciągłej by się zapalił.

Wygląda to tak jak na obrazku poniżej. Pierwszy obrazek to anomalia czy stan po podłączeniu RS485 a następny to po odłączeniu RS485 czyli normalna praca. Odnośnie anomalii z obrazka nr 1 to weryfikowałem pobór na liczniku ZE i rzeczywiście jest taki pobór prądu. Wg wizualizacji na falowniku, pokazane jest, że duża ilość jest oddawana do sieci ZE lecz nie potwierdza tego licznik ZE (w tym momencie nie pokazuje, że oddaje ten prąd do sieci lecz pobieram)

A co na to serwis producenta falownika?

Wygląda jakby  było coś źle skonfigurowane w falowniku, na wyświetlaczu ewidentnie widać, że urządzenie pobiera i wysyła do sieci i to w jakiś dziwny sposób, że liczniki tej oddawanej energii nie widzą.

Spróbuj zmienić oprogramowanie falownika. Jeżeli masz wgrany najnowszy soft to można spóbować ( jeżeli jest taka możliwość) wgrać starsze oprogramowanie .

A więc:
1. Kontaktowałem się z producentem. Weryfikowali zdalnie ustawienia, wgrywali oprogramowanie, wymienili 3x licznik na nowy, a na koniec wymienili falownik na nowy. Niestety nic to nie pomogło. Cały czas mam ten sam problem.

2. Po rozłączeniu zasilania ZE i podłączeniu licznika DTSU666 do zasilania awaryjnego (load) falownik zachowuje się normalnie i nie ma zwiększonego poboru prądu.

3. Poniżej przedstawiam kolejne zdjęcie jak zachowuje się układ po całkowitym odłączeniu odbiorników (tj. domu) i podpięciu komunikacji RS485. Poniższe zdjęcie najlepiej obrazuje prace układu. Tak jak widać pomimo odłączenia domu wygląda na to, że wysyła on energię w kierunki falownika. Energia jest pobierana z akumulatorów oraz dobierana z ZE. Można zwrócić uwagę na kierunek przepływu.

To może jeszcze założyć rezystory terminujące na RS? 120 omów na falownik i licznik?

Co serwis proponuje w związku z nierozwiązanym problemem?

Jeżeli odbiór domu jest odłączony fizycznie a falownik pokazuje że jednak dom odbiera energię to sorry ale cudów nie ma ( chyba że masz ukryty odbiór ). Coś nie tak z softem  falownika.

 

PreviousPage 9 of 10Next