Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Fronius Smart Meter TS 65A-3 i odczyt energii na każdej fazie

Page 1 of 2Next

Witam,

chciałbym odczytać energię pobraną i wprowadzoną na każdej fazie.

W instrukcji miernika w menu 12 znajduję energię pobraną i 3 fazy.

Czy pokazuje ona pobór na każdej fazie?

Nie znajduję natomiast mocy wprowadzonej z podziałem na fazy. Czy jest możliwy odczyt? Może po API ?

 

Dodane pliki:
  • Energia-pobrana.png

Tu masz wszystko o smart meter

https://www.forum-fronius.pl/tag/fronius-smart-meter/

Jacek Kaśków has reacted to this post.
Jacek Kaśków

Ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania.

Opisy do licznika nie są aż tak szczegółowe i samemu trzeba poobserwować licznik i dojść za co odpowiadają konkretne pozycje.

Dopiero chcę kupić ten licznik, więc nie mogę go poobserwować. Dlatego liczyłem na konkretną odpowiedź kogoś z forum forum.

Kwestia że mało kto w nim sprawdza jakieś parametry, raczej sprawdza się dane na solarweb. Sam bardzo rzadko tam zaglądam, czasem przechodząc luknę na pobór mocy.

Dzień dobry wszystkim. Ja też interesuję się sytuacją opisaną w temacie. Mam zainstalowany falownik Symo 4,5-3-M i Fronius Smart Meter. Oba urządzenia połączone są po Modbus RTU. Podłączając się do magistrali Modbus "podsłuchałem" o czym "rozmawiają" falownik z licznikiem. Udało mi się rozszyfrować, że falownik odpytuje licznik o 59 kolejnych rejestrów z jego pamięci. Po zdekodowaniu danych wychodzi na to, że licznik w odpowiedzi na zapytanie falownika odsyła informacje kolejno:

napięcie fazowe L1, L2, L3, (w woltach x 1000),

prąd w kolejnych fazach L1, L2, L3, (prawdopodobnie w mA),

wielkość, której nie rozszyfrowałem (zawsze ma wartość 0),

następnie przesyłana jest wartość napięcia międzyfazowego (również w woltach x 1000).

Tyle wartości udało mi się rozszyfrować, kolejne to liczby bardzo duże (rzędu kilku miliardów) zmieniające się w czasie raz "na plus" raz "na minus", lub liczby stałe nie zmieniające się.

Porównywałem odczytane wartości z mapą rejestrów Modbus dostępną na stronach Fronius ale niestety w żaden sposób nie pasują do siebie. Nie udało mi się jeszcze sprawdzić, czy wartość prądu w poszczególnych fazach zmienia znak zależnie od kierunku przepływu energii, ale wyświetlacz licznika pokazuje raczej wartość bezwzględną prądu.

Może ma ktoś podobne spostrzeżenia, może udało się więcej rozszyfrować? Ja chciałbym wykorzystać te informacje do "walki" ze zbyt wysokim napięciem w sieci, które często przekracza 253V i powoduje wyłączenie falownika. Zauważyłem, że załączenie na jednej fazie grzałki 1500W powoduje spadek napięcia na tej fazie nawet 8V. Załączenie takiej grzałki na fazie, której napięcie zbliża się do limitu max mogłoby ograniczyć wyłączanie się falownika.

Na koniec informacja: oczywiście zgłosiłem problem napięcia do ZE. w odpowiedzi dostałem umowę na wykonanie pomiarów parametrów sieci, z zaznaczeniem, że jeżeli parametry będą prawidłowe będę musiał za te pomiary zapłacić. Oczywiście zgodziłem się na to. ZE zainstalował na moim przyłączu rejestrator na tydzień. Po zdjęciu rejestratora i kolejnych dwóch czy trzech tygodniach dostałem pismo, że pomiary muszą zostać powtórzone bo pojawiły się jakieś nieprawidłowości. Tak się fajnie złożyło, że zastałem pracowników ZE podczas próby ponownego podłączenia rejestratora. Próby, ponieważ panowie zapomnieli jakichś złączek i nie udało się tego zrobić. Tak minął kolejny tydzień, ale dowiedziałem się jaki jest powód ponownego pomiaru. Otóż stwierdzono, że problem z napięciem faktycznie jest, ale nie wiadomo, czy przypadkiem nie powoduje go moja instalacja. Założony został rejestrator, który mierzył napięcie i kierunek przepływu prądu. Minęło kolejnych kilka tygodni i dostałem odpowiedź, która brzmiała mniej więcej tak:

"W wyniku przeprowadzonych pomiarów stwierdzono, że parametry elektryczne sieci są prawidłowe, Jednocześnie użytkownik instalacji fotowoltaicznej powinien zadbać o prawidłowe ustawienie parametrów instalacji tak aby nie wprowadzać do sieci zakłóceń, ponieważ może się to wiązać z konsekwencjami"

Mimo, że - jak napisali - parametry były prawidłowe nikt nie kazał mi płacić za wykonane pomiary. Tak minęło lato i kawałek jesieni, słoneczko się obniżyło, problem ustąpił. Pod koniec kwietnia br. ZE obniżył napięcie (w nocy można zaobserwować nawet 207V na fazie) i sytuacja się znacznie poprawiła, ale problem nie został wyeliminowany.

Bardzo się rozpisałem, a to pierwszy mój wpis na tym forum. Ale może komuś przydadzą się te informacje.

Pozdrawiam

Grzesiek

Grzesiek,

dlaczego danych z licznika SM nie odczytasz po API (GetMeterRealtimeData.cgi) ?

Ja natomiast szukam sposobu na odczyt konsumpcji i produkcji na każdej z faz. Mam starszy SM 63A-3 i z niego nie mogę wyciągnąć tych danych, tylko sumaryczne. Może nowszy SM 65A-3 ma tą możliwość?

Cytat z Adam Korzybski data 27 lipca 2021, 23:02

Ja natomiast szukam sposobu na odczyt konsumpcji i produkcji na każdej z faz. Mam starszy SM 63A-3 i z niego nie mogę wyciągnąć tych danych, tylko sumaryczne.

Kwestia gdzie chcesz te dane wprowadzić, w jakiej formie otrzymać.

Sam się nad tym zastanawiałem czy brać jeden trzyfazowy czy trzy sztuki jednofazowe do pomiaru zużycia na każdej fazie, nie byłem pewien czy otrzymam taką informację z licznika trzyfazowego więc poszedłem w drugą opcję i na solarweb mogę sprawdzać zużycie na każdej fazie. Dla wygody zależało mi aby to było w jednym miejscu czyli na solarweb.

Pamiętaj że zależnie gdzie zamontujesz licznik adekwatnie otrzymasz z tego miejsca odpowiednie dane.

Cytat z Adam Korzybski data 27 lipca 2021, 23:02

Grzesiek,

dlaczego danych z licznika SM nie odczytasz po API (GetMeterRealtimeData.cgi) ?

Ja natomiast szukam sposobu na odczyt konsumpcji i produkcji na każdej z faz. Mam starszy SM 63A-3 i z niego nie mogę wyciągnąć tych danych, tylko sumaryczne. Może nowszy SM 65A-3 ma tą możliwość?

Adamie masz jakiś link do dokumentacji tego api?

 

Piotr Gryszko has reacted to this post.
Piotr Gryszko
Page 1 of 2Next