Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Instalacja do 50kW

Witam,

Piszę w imieniu swoim i męża. Planujemy budowę mikroinstalacji dla naszego zakładu produkcyjnego. W myśl ustawy górna granica to 50kW. I tu nasze pytanie - z założenia instalacja musi się składać z kilku falowników - czy lepsze jest stosowanie takich samych mocy? Jak dobór mocy jest optymalny? Jak wygląda łączenie? (Proszę wybaczyć - jestem laikiem).

Nasza domowa instalacja oparta jest o falownik Froniusa, stąd nasze zaufanie do Państwa. Rozmawialiśmy jednak z firmą, która mogłaby nam stworzyć instalację i mówili, że przy tak dużej instalacji najlepszy będzie wybór Solar Edge (co dla nas stanowi dużą różnicę w cenie). Tłumaczyli to wpływem niezależności działania na zacienienie.

Proszę o pomoc w pigułce. Czy to chęć zarobienia czy profesjonalizm doradcy?

Dzień dobry,

Szanowni Państwo, dziękujemy za zaufanie dla naszych falowników.

1. Co do pytania o moce falowników - nie muszę być one jednakowej mocy w jednej instalacji, można mieszać różne moce i rodziny falowników
(np. z Symo + Eco)

2. Moc falowników do instalacji dobieramy w oparciu o przewymiarowanie, które w normalnych warunkach powinno mieścić się w przedziale 110-120% (moc modułów większa od falownika). W szczególnych przypadkach falowniki Fronius można przewymiarować nawet do 200%
- szczegóły w tym wątku https://www.forum-fronius.pl/moc-instalacji-pv-a-moc-falownikow-fronius/

3. Łączenie odbywa się poprzez kabel ethernetowy kategorii min. 5 - od falownika do falownika.
Wystarczy, że tylko w jednym falowniku będzie zainstalowana karta komunikacji WiFi - DataManager 2.0. a uzyskacie Państwo (po konfiguracji) pełen dostęp do monitoringu instalacji w sieci. Konfiguracja jest szybka i łatwa - jej opis również na tym forum.

4. Wielkość instalacji nie wpływa na wybór falownika pod kątem zacienienia.
W przypadku dużej instalacji z zacienionymi okresowo wybranymi modułami, nie ma konieczności "dopłacać" za monitoring każdego modułu.
Jeżeli instalacja jest duża, a zacienienie występuje tylko na niektórych modułach, znacznie tańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie optymalizatorów Tigo (wybiórczo na poszczególne moduły).
System "Dynamic Peac Manager" w falownikach Fronius z rodziny np. Symo również dobrze radzi sobie z przejściowym zacienieniem.

Należy pamiętać również, że na utratę mocy ze względu na całkowite zacienienie modułów nie ma niestety rozwiązania - nie powinno się instalować modułów w przypadku, gdy będą w permanentnym cieniu.
Innymi słowy: żadne rozwiązanie nie "wyciśnie" mocy z modułu, który cały czas będzie w cieniu.

Myślę, że powyższe informacje pozwolą Państwu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to chęć zarobienia dodatkowych pieniędzy.

W razie wątpliwości, służymy pomocą.

Pozdrawiamy - Zespół Fronius Polska - Wsparcie Techniczne

 

 

 

 

Mariusz Majmurek has reacted to this post.
Mariusz Majmurek