Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Instalacja wschod- zachód

Page 1 of 5Next

Witam wszystkich.

 

Jestem nowy wiec proszę o wyrozumiałość.

Mam dom z dachem dwuspadowym skierowanym na wschod-zachód z minimalnym odchyleniem wzgledam zachodu.

Posiadam już instalacje z inwerteram Fronius symo 4,5-3-M z panelami Longi solar lr6-60-hph*315m połączonymi w pierwszytm stringu od wschodu 8, w drugim od zachodu 6 szt.

 

Chciałbym dołożyć jeszcze paneli pod pompę ciepła. Na stanie są teraz panele longi solar lr6-60hph-320M. docelową chziałbym od wschodu zainstalować 14 paneli, od zachodu 10. Czy taka instalacja nie będzie przekraczała granic technicznych dla w/w nwertera?

Czy można połączyć panele 315w z 320 w?

Z góry dziękuję

Dodane pliki:
  • longi.PNG

Dzień dobry,

Panie Marku, ogólnie rzecz ujmując Pana falownik można przewymiarować do 200% (Stosunek mocy modułów do falownika).
W przypadku Pana docelowej konfiguracji 14 + 10 modułów, ich moc łączna wynosi 7,56 kWp, co daje stosunek mocy na poziomie 164%.
Z punktu widzenia instalacji wchód-zachód jest to właściwa konfiguracja.

--> wszystko przeliczone programem SolarConfigurator   https://fronius.solarconfigurator.de/solar.configurator/quick

Co do samych modułów, a konkretnie łączenia 315 z 320 - pomijając ich parametry techniczne (zwłaszcza napięcie nie może być różne), trzeba mieć na uwadze, że mocniejsze będą pracować jak te słabsze.
W Pana przypadku, liczba modułów w poszczególnych kombinacjach idealnie pozwala na pewną rekonfigurację - moduły 315 można by spiąć w jeden łańcuch 14 szt. a nowe 10 szt. 320 w drugi. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi pracami na dachu.

Pozdrawiam
Michał Kściuczyk
Fronius Polska

Dziękuje Panie Michale za odpowiedź. Zatem przełożę 315tki na jedna stronę zgodnie z sugestią.

Pozdrawiam

Witam ponownie

Mam jeszcze jedno pytanie o napiecia w stringach. Chciałbym się upewnić, że nic nie zostanie uszkodzone przy poniższym podlączeniu szeregowym (dane wg Fronius Solar Configurator):

-wschód 14 paneli Longi Solar lr6-60hph 315W, przy -10 stopniach napięcie układu otwartego to 625,30 V

-zachód 10 paneli Longi Solar lr6-60hph 320W, przy -10 stopniach napięcie układu otwartego to 449,94 V

Suma napięć to 1075,24 V. Czy takie napięcie nie przekroczy granicznych wartości dla falownika Symo 4,5-3-M? Jak dobrze myślę to maksymalne napięcia w stringach nie powinny wystąpić, ponieważ są na wschód-zachód.

Z góry dziękuję za odp.

Cześć

Dobrze Kol. myśli. 1000V dotyczy pojedynczego stringu.

Szanowny Panie Michale,

 

Nie wystąpi problem ponieważ podłączenie kilku łańcuchów do tego samego MPPT jest połączeniem równoległym. A w Pana przypadku to nie wystąpi, ponieważ do jednego układu MPPT można podłączać jedynie łańcuchy o tej samej liczbie modułów tak aby napięcia na nich były równe. W Pana przypadku zostaną wykorzystane dwa niezależne wejścia MPPT.

 

Pozdrawiam
Mariusz Majmurek
TSN

 

Michał Górak has reacted to this post.
Michał Górak

Witam wszystkich.

Mam dom z dwuspadowym dachem pad  kątem 43 stopinie zachód wschód. Posiadam instalację Fronius 4.5.3 s i 26 paneli 275w chciałbym dołożyć jeszcze 6 szt. Ponieważ falownik w lecie bardzo rzadko ma pełną moc . Czy nie będzie za dużo strat wtedy bo instalacja będzie 8.8kw . Czy ten falownik z 1 mppt nadaje się na mój dach nie będzie za dużo strat. Napięcie jest max 440 na 26 paneli ,czy nie powinno być większe na tyle paneli , czy pracują one tylko na ok 50% ze względów dużego konta dachu , czy jest cos źle podłączone dziękuję  za odpowiedź.

Pozdrawiam

 

 

Witam,
zapewne masz dwa stringi połączone równolegle po 13 paneli (wschód + zachód). Wtedy twoje napięcie jest OK.
Przy słabej produkcji należało by sprawdzić, czy oba stringi pracują - jeśli wykres mocy falownika względem godzin południowych w słoneczny dzień i braku zacienień jest symetryczny,  jest OK.
Dołożenie po 3 panele na string  (na stringach musi być ta sama ilość paneli) nawet delikatnie podniesie sprawność inwertera.

Pozdrawiam

Wykres nie jest symetryczny jak dzwon w słoneczne dni , mysle ze komin lekko zaslania przez chwile . Jeszcze jedno 26 paneli 7.15kw w słoneczne dni w lecie przy moim dachu bardzo rzadko ma pełną moc falownik 4.5.3s co może być przyczyną?

 

 

 

 

Dodane pliki:
  • 20200105_202737.jpg
  • SmartSelect_20200105-203043.jpg

Witam wszystkich.

Jestem nowicjuszem więc proszę o wyrozumiałość.

Planuję wykonanie instalacji PV na dachu który skierowany jest wschód - zachód z kątem pochylenia połaci 45 stopi:

  • na wschodniej stronie 8 x EXE Solar A-EXM310/156-60FB
  • na zachodniej stronie 8 x EXE Solar A-EXM310/156-60FB
  • podłączone do Fronius Symo 6.0-3m w układzie PV1: 8,   PV2: 8

Następnie planuję rozbudować instalację o 12 x EXE Solar A-EXM310/156-60FB umieszczone na wiacie skierowanej na południe z kątem pochylenia 26 stopni, oraz podłączyć to w następujący sposób PV1: 2x8(wschód i zachód połączone równolegle), PV2: 12

i tu rodzą się moje pytania:

  1. czy to w ogóle ma sens?
  2. czy falownik jest dobrany odpowiednio?
  3. czy przy połączeniu równoległym 2x8 nie będzie za duży prąd wejściowy?

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 

 

Page 1 of 5Next