Forum

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Inteligentne ładowanie samochodu elektrycznego

Witam w pierwszym wpisie w dziale ZARZĄDZANIE PRODUKOWANĄ ENERGIĄ

Gratuluje Administratorom tego forum cierpliwości i szczegółowości w odpowiedziach.

Planuję uruchomić parę rozwiązań aby inteligentnie zarządzać energią z PV.

Plan pierwszy - Mam samochód elektryczny i programowalną ładowarkę do tego samochodu. Mam w planach uruchomić sterowanie mocą ładowarki w zależności od nasłonecznienia. Proszę o poradę czy ten projekt ma rację bytu.

Instalacja PV 9900 Wp

Fronius SYMO 8.2

Ładowarka  samochodu 1 fazowa programowalna w zakresach 3500W, 2300W, 1300W, OFF

Chciałbym sterować ładowarką za pomocą Fibaro HC2 odczytując parametry P_PV, P_Load,, P_Grid poprzez interfejs JSON

W dzień przy produkcji z PV ustawiam ładowanie odpowiednio  3500W, 2300W, 1300W, OFF  (w zależności od wartości wolnej mocy P_Grid) a w nocy po godzinie 22:00 - przełączam na 3500W aby doładować do 100% akumulatory auta z taryfy nocnej.

Czy do odczytu wystarczy podłączenie licznika z wyjsciem S0 generujący 1000imp/kwh ?

Czy są jakieś poważne plusy zastosowania Fronius Smart Meter zamiast Licznika S0 w przypadku chęci integracji Froniusa z Fibaro w automatyce domowej ? Mam obawy że licznik S0 będzie "zbyt powolny" ze względu na tylko 1000imp/kwh

Myślę nad innymi rozwiązaniami ...

 

 

Witam Panie Arkadiuszu,

dziękujemy za ciepłe słowa i za pierwszy wpis w Dziale Zarządzanie Energią.

Odpowiedź do "Plan 1" - tak, ten pomysł jak najbardziej ma rację bytu! Dokładnie w taki sposób powinno zarządzać się produkowaną energią - inteligentnie kierując jej nadwyżki do odbiorników, a szczególnie do magazynów energii. Akumulator w samochodzie to jedne z przykładów, innym jest ciepła woda w bojlerze.

Fibaro HC2 również nadaje się do  tego zadania doskonale. Jak połaczyć HC2 z Datamanagerem, a co za tym idzie: jak odczytywać dane np. z falownika lub inteligentnego licznika Fronius Smart Meter mozna przeczytać w tym wpisie: "Jak połączyć falownik Fronius z Home Center 2".

Aby móc mierzyć nadwyżki produkowanej energii (to co produkujemy minus to co konsumujemy) konieczny jest dodatkowy licznik. Może być to licznik S0, ale, musi być zainstalowany w torze odbiorów (więcej na ten temat we wpisie "Podłączenie i konfigurowanie licznika energii z kartą Datamanager"). Licznik Fronius Smart Meter ma tę zaletę, że może być zainstalowany zaraz za [szeregowo z] licznikiem OSD. Ale to nie jedyna przewaga... Choć pomiar w obu licznikach może być równie dokładny, przesyłanie danych interfejsem S0, czyli jako liczba impulsów, jest po prostu prymitywny i wnosi spore opóźnienia. Nie jest też odporny na błędny (brak połączenia to brak impulsów, a może przepływ energii = 0kWh?) i nie daje informacji o chwilowym poborze mocy. O tym na rysunku poniżej:

Impulsowy liczni S0 a Fronius Smart Meter

Ma Pan zatem rację: licznik S0 będzie "zbyt powolny" ze względu na 1000imp/kwh (przy obciążeniu 60W to zaledwie 1 impuls na minutę!). Można oczywiście zastosować licznik 10.000 imp/kWh, ale jego cena zbliża się do licznika inteligentmego Fronius Smart Meter.

Ponadto w liczniku inteligentnym mamy cały zakres dodatkowych informacji: napięcia w każdej z faz, prądy, moc bierna, itd. itp.

Prosimy podzielić się kolejnymi pomysłami!

Serdecznie pozdrawiam,
Maciej Piliński

 

 

Czy istnieje możliwość za pomocą Fronius Smart Meter analizowania nadwyżki poszczególnych faz ? Raczej nie ma takiej opcji.

Całe zarządzanie nadwyżką produkcji jednak jest nie dokładne ponieważ nie posiadam bilansowania energi w liczniku dystrybutora ENERGA.
Porażka...

Nic tylko czekać na zmianę ustawy i obowiązek bilansowania.