fbpx
Podłączenie i konfigurowanie licznika energii z kartą Datamanager 2.0

Podłączenie i konfigurowanie licznika energii z kartą Datamanager 2.0

Produkcja energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej jest dobrze znana (odczytywana bezpośrednio z falownika). Można ją rówież przedstawić w formie atrakcyjnych wykresów na portalu Solar.web. Jeżeli natomiast zainstalujemy dodatkowe liczniki energii,  pozwolą nam one na stworzenie profilu zużycia energii w budynku. Można zatem ustalić, co się dzieje z produkowaną energią: które odbiorniki z niej korzystają bezpośrednio, a ile energii oddajemy do sieci. Dzięki profilom zużycia można “wyłapać” np. nieprawidłowo działające odbiorniki (zamrażarka w piwnicy z zepsutym termostatem – z życia wzięte!). W instalacjach z falownikiem Fronius można zainstalować nawet 4 dodatkowe liczniki energii: 1 podstawowy (w torze zasilania) oraz trzy dodatkowe, które mogą mierzyć energię wybranych odbiorów (np. pompy ciepła) lub innych źródeł energii (np. falownik wiatraka).

UWAGA! W jednej instalacji można wykorzystać różne typy liczników, np.:

 • Fronius Smart Meter 50kA-3 jako licznik główny,
 • Fronius Smart Meter 63A-1 do monitorowania jednofazowej pompy ciepła
 • Fronius Smart Meter 63-3 do monitorowania drugiego źródła energii (np. wiatraka)

Nie można łączyć ze sobą licznika Fronius Smart Meter oraz licznika S0. 

Poniżej wyjaśniamy, jak skonfigurować podłączenie licznika Fronius Smart Meter oraz licznika S0 na stronie www karty Datamanagera. Informacje te zostały zaczerpnięte z instrukcji obsługi karty Datamanagera, która może zostać pobrana ze strony Fronius Polska.

Informacje ogólne

WAŻNE! Ustawienia w pozycji menu „Liczniki” może konfigurować wyłącznie przeszkolony personel specjalistyczny!
W pozycji menu „Liczniki” konieczne jest podanie hasła serwisowego (login: service).

Menu “Licznik”

Rys.1. Ustawienia licznika w menu karty Datamanager

(1) Pole wyboru licznika:

– brak wybranego licznika;

– Fronius Smart Meter;

– falownik S0 (tylko w przypadku modeli Fronius Galvo, Fronius Symo i Fronius Primo).

(2) Odnośnik do schematu połączeń liczników

(3) Przycisk „Zastosuj/zapisz”

(4) Przycisk „Anuluj / odrzuć wprowadzone dane”


Fronius Smart Meter

Rejestracja zużycia własnego przez urządzenie „Fronius Smart Meter”.

Rys.2. Wybór licznika Fronius Smart Meter w menu karty Datamanager

(1a) Lokalizacja licznika w punkcie zasilania sieci (na styku budynku i OSD)

Nastąpi pomiar mocy i energii dostarczonej do sieci. Na podstawie tych wartości oraz danych instalacji określane jest zużycie.

(1b) Lokalizacja licznika w punkcie poboru energii (w torze odbiorników)

Nastąpi bezpośredni pomiar zużytej mocy i energii. Na podstawie tych wartości oraz danych instalacji określana jest moc i energia przekazana.

Rys.3. Możliwe lokalizacje instalacji licznika Fronius Smart Meter

Można używać urządzeń „Fronius Smart Meter” w wersji trój- lub jednofazowej. W obu przypadkach wyboru dokonuje się w pozycji „Fronius Smart Meter”. Urządzenie „Fronius Datamanager” automatycznie określa typ licznika.


Rys. 4. Podłączenie urządzenia „Fronius Smart Meter” do urządzenia „Fronius Datamanager 2.0”


Licznik S0

Rys. 5. ustawienia licznika S0 podłączego do Falownika nr 1 (“Falownik S0 1“)

(1a) Lokalizacja licznika w punkcie zasilania sieci (na styku budynku i OSD)

Nastąpi pomiar mocy i energii dostarczonej do sieci. Na podstawie tych wartości oraz danych instalacji określane jest zużycie.

Licznik S0 musi być skonfigurowany w tym miejscu tak, aby zliczał energię przekazaną do sieci.

WAŻNE! W przypadku licznika S0 w punkcie zasilania dane licznika nie będą wyświetlane w platformie „Fronius Solar.web”. Opcja ta jest przewidziana do zastosowania tylko dla dynamicznej redukcji mocy. W przypadku zasilania sieci wartości zużycia można określać tylko w ograniczonym stopniu.

(1b) Lokalizacja licznika w punkcie poboru energii (w torze odbiorników) – ZALECANA

Nastąpi bezpośredni pomiar zużytej mocy i energii. Na podstawie tych wartości oraz danych instalacji będzie określana moc i energia przekazana.

Licznik S0 musi być skonfigurowany w tym miejscu tak, aby zliczał energię zużytą.

(1c) Pole wprowadzania przelicznika impulsów na kWh

Rys. 6. Możliwe lokalizacje instalacji  licznika S0

Do falownika przez S0 można bezpośrednio podłączyć licznik w celu rejestracji wartości zużycia własnego (dotyczy tylko falowników Fronius Galvo, Fronius Symo, Fronius Primo i Fronius Eco).

WAŻNE! Licznik S0 jest podłączany do wejściowego interfejsu falownika. Podłączenie licznika S0 do falownika może wymagać aktualizacji oprogramowania sprzętowego.

Rys. 7. Lokalizacja kostki wejścia S0 w falowniku oraz schemat połączeń licznika

Wymagania dotyczące interfejsu licznika S0:

 • musi spełniać normę PN-EN 62053-31 Class B,
 • maks. napięcie 15 V DC,
 • maks. prąd w stanie włączonym 15 mA,
 • min. prąd w stanie włączonym 2 mA,
 • maks. prąd w stanie wyłączonym 0,15 mA.

Zalecana maks. liczba impulsów licznika S0:

Moc fotowoltaiczna kWp [kW]maks. liczba impulsów na kWp
301000
202000
105000
≤ 5,510 000

UWAGA: “Wejście S0”, wbrew swojej nazwie, jest tak naprawdę małym źródłem prądowym. Dzięki temu falownik może wykryć na tym styku, czy jest ono zwarte, czy też rozwarte, a dzięki temu: potrafi wykrywać i liczyć impulsy. Źródło to ma polaryzację, czyli “+” i “-“.
Natomiast nowe liczniki z interfesjem S0 mają wyjście impulsowe w formie transoptora (dzięki temu można zachować izolację galwaniczną), a dokładniej złącza Kolektor-Emiter w opto-tranzystorze. Złącze to może przewodzić prąd tylko w jednym kierunku. Dlatego należy zwrócić uwagę na polaryzację przewodów! W praktyce: jeżeli licznik S0 nie zostanie wykryty przez Datamanager, należy zamienić bieguny przewodów.
Schemat połączeń przedstawiono poniżej.

16 odpowiedź do “Podłączenie i konfigurowanie licznika energii z kartą Datamanager 2.0”

 1. W moim przypadku licznik z wyjściem S0 typu OC (Open Collector) nie był wykrywany przez falownik.
  Myślę, że warto podkreślić bardzo ważną rzecz, mianowicie nie każdy licznik energii z wyjściem S0 zostanie wykryty. Wyjście S0 licznika energii musi spełniać normę IEC62053-31 Class B, tylko wówczas mamy pewność, że wszystko zadziała poprawnie.

  1. Dzień dobry,

   najpierw link dla osób, które szukają informacji o “Open Collector”: https://pl.wikipedia.org/wiki/Otwarty_kolektor

   Panie Łukaszu,

   czy może Pan podać typ licznika? Czy ma Pan podejrzenie dlaczego licznik nie został wykryty? Czy nie spełniał jednego z parametrów podanych na końcu artykułu:

   1. maks. prąd w stanie włączonym: 15 mA,
   2. min. prąd w stanie włączonym: 2 mA,
   3. maks. prąd w stanie wyłączonym: 0,15 mA.

   Czy testował Pan wyjście OC licznika miernikiem? Czy próbował Pan zamienić bieguny przewodów?

   Pozdrawiamy serdecznie,
   Dział Wsparcia Technicznego Fronius Polska

 2. Witam
  Uruchomiłem instalację z licznikiem głównym Smart Meter oraz licznikiem S0 na pompie ciepła i działa to bez problemowo. Jedynie wykres pracy licznika S0 nie jest widoczny na wykresach zużycia czy produkcji. Natomiast jest widoczny na zakładce Analiza – Historia – Urządzenia – Kanały – Licznik wtórny.
  Pozdrawiam
  Andrzej Długosz Eko-Anwa

  1. Panie Andrzeju jaki przewód Pan zaleca do połączenia licznika S0 z falownikiem na długości ok 8m
   licznik S0 mam w rozdzielni a falownik w garażu
   licznik S0 to EASTRON SDM72D 🙂

 3. Witam ja mam podłączony licznik na wejsciu przez s0 do symo i raz na kilka godzin cos w oprogramowaniu wariuje soft i sumuje zużycie z produkcją (zarowno w aplikacji jak i w falowniku) i czasem przechodzi samo po 1h a czasem muszę usunąć licznik i go wskazać w oprogramowaniu ponownie licznik to bm030-l i takimi mieszanymi danymi ni jak sie oosilkowac bo nie wiadomo kiedy to robi/ł.

  1. Panie Piotrze,
   Czy może Pan wysłać:
   1. schemat, gdzie ma Pan włączony ten licznik do sieci elektroenergetycznej budynku
   2. link do instalacji udostępnionej dla niezalogowanych gości?

   Pozdrawiamy,
   Fronius Polska

  2. Witam zmieniłem w ustawieniach (bez zmiany lokalizacji licznika) na licznik w punkcie poboru i d poki produkcja instalacji nie przekroczyła 500W również pokazywał dobrze mimo że licznik jest zamontowany zaraz na wejsciu do rozdzielni.

   W tej chwili po wartościach widać jak punkt poboru zamienił się z odbiornikiem i taka sama sytuacja jest gdy jest ustawiony jako pierwotny działa poprawnie od jednej godziny do kilku a potem zmiana kierunku ( w wydaniu punktu poboru) lub zpobór jako suma (produkcja+zużycie) przy ustawieniu jako licznik pierwotny.. usunięcie licznika z karty konfiguracyjnej i dodanie go ponowne znowu na jakiś czas pomaga.
   https://www.solarweb.com/Home/GuestLogOn?pvSystemid=e42df26b-8645-4a30-9678-fd006083d793

   Schemat poglądowy miejsca montażu i inne:
   https://urldefense.proofpoint.com/v2/url?u=https-3A__drive.google.com_file_d_0B0d3qDQrvWy1dEZteHRHWTF2WlJfQ1I3QkhfOTJLZDE4aGI0_view-3Fusp-3Dsharing-5Feil-26ts-3D5d074fa8&d=DwMFaQ&c=_SxV7RvMhnWs8WTStBTN14lZIpp_XDOCSr2Z1kfIOH8&r=7D4adh0eukUz8yFO53GPZS4vj57UEc7w8LCQ-IJFBYq3MGJGNn9RRsLc47EyWExb&m=BkKNTdRZFBCH1A4ifJWrPwTuAIOuJ1zdgMwFcH4rLBw&s=VkQ3mj9T7CmNCeje-8T7-PPbDfxugn-joUmCOqMy3BA&e=
   https://urldefense.proofpoint.com/v2/url?u=https-3A__drive.google.com_file_d_0B0d3qDQrvWy1VWJZUDZhZXQ0MGJCZm5aVkxyREZFa3VCM0hn_view-3Fusp-3Dsharing-5Feil-26ts-3D5d074fb8&d=DwMFaQ&c=_SxV7RvMhnWs8WTStBTN14lZIpp_XDOCSr2Z1kfIOH8&r=7D4adh0eukUz8yFO53GPZS4vj57UEc7w8LCQ-IJFBYq3MGJGNn9RRsLc47EyWExb&m=ieGX8Q2T1uDGH8RqUBK5HFpR27FY6tVrNPWHyyKeyP4&s=_wQiVW3LH_4frpyUj2_y2lw8RxBVwXl7P2tsMnEQMXg&e=

   https://urldefense.proofpoint.com/v2/url?u=https-3A__drive.google.com_file_d_1FruFyB-2DKKDV-5FmcqFSZrfh-2D7A2XsFRtko_view-3Fusp-3Dsharing-5Feil-26ts-3D5d07501e&d=DwMFaQ&c=_SxV7RvMhnWs8WTStBTN14lZIpp_XDOCSr2Z1kfIOH8&r=7D4adh0eukUz8yFO53GPZS4vj57UEc7w8LCQ-IJFBYq3MGJGNn9RRsLc47EyWExb&m=AY_4MDF1V6UZ1Nry14-LPjZaNrZOHzACrSiaZ5Ntwss&s=f9frp2rgf9XOdzmnA6_Qd4_UuuULRaORs6StCDBOhJk&e=

 4. Witam zmieniłem w ustawieniach (bez zmiany lokalizacji licznika -tak na próbę) na licznik w punkcie poboru i do poki produkcja instalacji nie przekroczyła ok 500W również pokazywał dobrze mimo że licznik jest zamontowany zaraz na wejsciu do rozdzielni.

  W tej chwili po wartościach widać jak punkt poboru zamienił się z odbiornikiem. Zblizona sytuacja jest gdy jest ustawiony jest jako pierwotny( bo tak tez jest zamontowany) działa poprawnie od jednej godziny do kilku a potem zmiana kierunku ( w wydaniu punktu poboru) lub pobór jako suma (produkcja+zużycie) przy ustawieniu jako licznik pierwotny.. usunięcie licznika z karty konfiguracyjnej i dodanie go ponowne znowu na jakiś czas pomaga.
  https://www.solarweb.com/Home/GuestLogOn?pvSystemid=e42df26b-8645-4a30-9678-fd006083d793

  Schemat poglądowy miejsca montażu i inne:
  https://urldefense.proofpoint.com/v2/url?u=https-3A__drive.google.com_file_d_0B0d3qDQrvWy1dEZteHRHWTF2WlJfQ1I3QkhfOTJLZDE4aGI0_view-3Fusp-3Dsharing-5Feil-26ts-3D5d074fa8&d=DwMFaQ&c=_SxV7RvMhnWs8WTStBTN14lZIpp_XDOCSr2Z1kfIOH8&r=7D4adh0eukUz8yFO53GPZS4vj57UEc7w8LCQ-IJFBYq3MGJGNn9RRsLc47EyWExb&m=BkKNTdRZFBCH1A4ifJWrPwTuAIOuJ1zdgMwFcH4rLBw&s=VkQ3mj9T7CmNCeje-8T7-PPbDfxugn-joUmCOqMy3BA&e=
  https://urldefense.proofpoint.com/v2/url?u=https-3A__drive.google.com_file_d_0B0d3qDQrvWy1VWJZUDZhZXQ0MGJCZm5aVkxyREZFa3VCM0hn_view-3Fusp-3Dsharing-5Feil-26ts-3D5d074fb8&d=DwMFaQ&c=_SxV7RvMhnWs8WTStBTN14lZIpp_XDOCSr2Z1kfIOH8&r=7D4adh0eukUz8yFO53GPZS4vj57UEc7w8LCQ-IJFBYq3MGJGNn9RRsLc47EyWExb&m=ieGX8Q2T1uDGH8RqUBK5HFpR27FY6tVrNPWHyyKeyP4&s=_wQiVW3LH_4frpyUj2_y2lw8RxBVwXl7P2tsMnEQMXg&e=

  https://urldefense.proofpoint.com/v2/url?u=https-3A__drive.google.com_file_d_1FruFyB-2DKKDV-5FmcqFSZrfh-2D7A2XsFRtko_view-3Fusp-3Dsharing-5Feil-26ts-3D5d07501e&d=DwMFaQ&c=_SxV7RvMhnWs8WTStBTN14lZIpp_XDOCSr2Z1kfIOH8&r=7D4adh0eukUz8yFO53GPZS4vj57UEc7w8LCQ-IJFBYq3MGJGNn9RRsLc47EyWExb&m=AY_4MDF1V6UZ1Nry14-LPjZaNrZOHzACrSiaZ5Ntwss&s=f9frp2rgf9XOdzmnA6_Qd4_UuuULRaORs6StCDBOhJk&e=

  1. Witam,

   licznik energii przekazuje przez interfejs S0 impulsy, które zawierają informację o ilości energii. Przykładowo: 1 impuls to 1 Wh, czyli 1000 impulsów to 1 kWh.
   Ale impulsy te nie zawierają informacji o kierunku przepływającej energii! Stąd to zachowanie Solar.Web, o którym panowie piszą…

   Jeżeli licznik S0 miałby być wykorzystany do poprawnej wizualizacji zużywanej energii, musi być zainstalowany w torze odbiorników (jak na rysunku w nagłówku tego artykułu). Wtedy wiadomo, że energia płynie w jedną stronę…

 5. Witam,
  mam w rozdzielni licznik który liczy zuzycie pradu pompy ciepła. Chciałem go podłączyć przez złącze SO do falownika. Polaryzacja odpowiednia. Czy aby datamanager do wykrył konieczne jest posiadanie licznika głownego fronius smart meter lub jakiegos innegow głównym torze? Czy tylko licznik podpiety do SO wystarczy?

 6. Ja mam inny problem
  Mogę licznik S0 ustawić tylko jako licznik pierwotny (z możliwością przełączenia na “odgałęzienie odbiornika”).
  Po takim wyborze nie mogę ustawić licznika wtórnego (brak rozwijanego menu).

  Jeśli jako licznik pierwotny ustawię Fronius Smart Meter to mam możliwość wyboru wtórnego ale tylko Smart Meter…

  Podsumowując: Albo mam 1 licznik S0, albo 4x Smart Meter…
  Falownik: Symo 8.2-3-M
  Wersje oprogramowania
  datamanager: 3.14.1-10
  falownik: 30491

  1. Dzień dobry,
   czy udało się już rozwiązać powyższy problem ? Mam w planach wykonanie podobnej konfiguracji, czyli:
   a) licznik pierwotny: Fronius Smart Meter zamontowany zaraz za OSD – monitoring przepływu energii w dwie strony,
   b) licznik wtórny podłączony do falownika (Symo 6kW) przez S0 – dodatkowe monitorowanie zużycia energii przez grzałkę.
   Dane z a) i b) wyświetlane w Solar.Web
   Pytam, zanim zacznę inwestować w to rozwiązanie 🙂

 7. Czy jest opcja żeby ten licznik podłączyć bezprzewodowo? Nie mam możliwości żeby podciągnąć kabel od miejsca gdzie miałby być Smart Meter (przy liczniku) do falownika. Falownik jest podpięty do internetu kablem. Przy tej cenie powinien się komunikować z falownikiem po kablach elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: