Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Jak prawidłowo podłączyć SPD DC i AC do uziemienia

Witam,

Mam pytanie odnośnie uziemiania SPD w instalacji fotowoltaicznej. Konstrukcję dachową uziemiamy sprowadzając zwód pionowy z dachu do uziomu szpilkowego. Do rozdzielnicy DC prowadzimy tylko przewody + i - od modułów. Inwerter i SPD po stronie AC uziemiamy podłączając do zacisku PE rozdzielnicy głównej.

I pytanie: gdzie podłączyć prawidłowo uziemienie SPD DC? Do uziomu konstrukcji dachowej, czy do PE w rozdzielnicy elektrycznej?

Załączam poglądowy schemat obrazujący pytanie.

Prościej byłoby podłączyć oba SPD razem z inwerterem do PE w rozdzielnicy głównej, ponieważ są zazwyczaj blisko siebie. Jeżeli SPD DC trzeba połączyć z uziomem konstrukcji dachowej, to albo należałoby poprowadzić Cu 16 mm2 razem z przewodami + i - do SPD DC, a na dachu połączyć go z punktem uziemienia konstrukcji dachowej , lub poprowadzić ten przewód  bezpośrednio do bednarki, co byłoby kłopotliwe.

W domowych instalacjach PV podłączając inwerter do rozdzielnicy elektrycznej zazwyczaj stosujemy kabel 5x6 mm2. Czy poprawne będzie wykorzystanie przewodu PE z tego kabla do podłączenia inwertera i SPD (lub obu SPD) do PE rozdzielnicy głównej, czy koniecznie trzeba stosować tu przekrój 16 mm2?

Jak zrobić to prawidłowo?

Dodane pliki:
  • Uziemienie.png

Szanowny Panie,

poniżej wyciąg z normy.

 

Pozdrawiam,

Sebastian Słabosz

Dodane pliki:
  • Uziemienie.PNG

Wbrew pozorom nie jest to łatwy  temat, ale moderator wklił schemat ( z dehn czy RST ) na którym wszystkie szyny ( zaciski )sa połączone  i nie tylko do celów uziemienia i podłączenia ochronnika przepięć ale też do  ekwipotencjalizacji całej instalacji i konstrukcji  a norma która o tym traktuje PN-HD 60364-5-54  Instalacje elektryczne niskiego napięcia – Część 5-54: Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego Układy uziemiające i przewody ochronne  ... i informuje jakie przewody instalacji mają byc podpiete  do Głównej Szyny Uziemiającej tj:

– przewody ochronne wyrównawcze;
– przewody uziemiające;
– przewody ochronne;
– przewody uziemiające funkcjonalne, w stosownych przypadkach,
i co najważniejsze w tej przytoczonej tutaj normie jest wytłumaczenie połączęń na tym schemacie:
-jeżeli jest więcej zacisków uziemiających niż jeden, mają one być ze sobą połączone. a docelowo za pomocą uziomu.
Ps. konstrukcję dachową tez trzeba połączyć i  uziemić, a częściej stosuje się w instalacja AC do połączneia falownika przewód( rzadziej kabel) 5x4mm2 ze wzgledu na zaciski do któych wiekszy przekrój będzie problematyczny ale to już inna sprawa
tutaj  przekrój przewoów:
a tutaj  jaki przekrój przewódu do jakiej klasy ochronnika

OK, z zamieszczonego przez p. Moderatora schematu wynika, że żadnego aparatu ani urządzenia wchodzącego w skład instalacji fotowoltaicznej nie łączymy bezpośrednio z zaciskiem PE rozdzielnicy głównej. Czy zatem poprawne będzie uziemienie wykonane wg zmieszczonego niżej schematu?

Chodzi mi o praktyczną stronę montażu. Konstrukcję dachową łączymy ze specjalnie wykonanym uziomem (Rz<10 ohm) zwodem pionowym (drut 8 mm lub przewód Cu 16 mm2). Z dachu sprowadzamy przewody DC wraz z przewodem ochronnym 16 mm2. Przewód ochronny łączymy z konstrukcją dachową w punkcie przyłączenia zwodu pionowego. Jego drugi koniec łączymy do aparatów elektrycznych wymagających uziemienia (SPD) oraz do falownika.

Moje wątpliwości budzi fakt, że podczas wyładowania atmosferycznego na rezystancji zwodu pionowego + Rz powstanie napięcie, które znajdzie się na obudowie falownika.... Jednocześnie kłopotliwe byłoby prowadzenie przewodu uziemiającego aparaty SPD i falownik bezpośrednio do zacisku uziomu (bednarki). Nadmieniam, że w budynku oprócz PE w rozdzielnicy elektrycznej nie ma żadnej GSU.

Czy nie lepiej byłoby zacisk PE falownika podłączyć do PE głównej rozdzielnicy elektrycznej zamiast łączyć go z uziemieniem konstrukcji dachowej? Byłoby to pewne zabezpieczenie przed ewentualnym porażeniem...

Sposób uziemienia zamieszczony pod linkiem https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/jaki-przewod-pe-pomiedzy-falownikiem-a-skrzynka-przylaczeniowa/

w świetle schematu p. Moderatora jest niepoprawny, gdyż podczas wyładowania atmosferycznego cały prąd wprowadza do wnętrza budynku i do rozdzielnicy głównej, a tego właśnie chcemy uniknąć.

Dziękuję p. Arkadiuszowi za szczegółowe informacje dot. wymaganych przekrojów przewodów ochronnych i uziemiających oraz podanie źródeł tych informacji.

 

Dodane pliki:
  • Uziemienie-2.png

https://www.ledgrowshop.pl/czy-mozna-laczyc-instalacje-odgromowa-z-uziemieniem

par 183 https://lexlege.pl/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-warunkow-technicznych-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie/

Masz wykonany uziom konstrukcji PV  który masz połączyć z uziomem instalacji elektryczne budynku  przy pomocy szyn ekwipotencjalizacyjnych  do których masz podłączyć wszystkie zaciski ochronne w tym  aparatów    SPD i falownika  . A ekwipotencjalizacja to m.in ochrona odgromowa wewnętrzna Na ostatnim twoim schemacie brakuje tylko tego połączenia  PE rozdzielni głównej z resztą instalacji , a gdzie podłączysz poszczególne elementy instalacji to twój wybór.