Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Kilka liczników Fronius Smart Meter w jednej instalacji

PreviousPage 2 of 3Next

Co do zachowania wskazań na stronie solarweb się nie wypowiem jak się to zachowa wedle takiego układu instalacji. Chyba nikt tego nie poruszał na forum, mogę się mylić...

Nie kojarzę takiej opcji aby można było coś takiego zaprogramować w liczniku.

Ogólnie opust masz dopiero liczony przy rozliczeniu za konkretny okres na fakturze. Może dałoby to radę dopisać w opcjach na solarweb, to tylko dodanie parametru np plus 20% do energii pobranej z sieci.

Obstawiam że wiesz że w twoim przypadku to będzie 30% opustu jak zgłosisz rozbudowę instalacji PV przekraczając 10kW.

Cytat z Paweł Konstanczak data 8 marca 2021, 13:15

Witam, podłączam się pod temat.
Mam instalację 10kw na froniusie 10kw (umownie PV1) na razie bez licznika SM. W najbliższym czasie dokładam dodatkowe 7kw, instalacja na mikrofalownikach (PV2).
Chciałbym połączyć obie instalacje tak abym mógł monitorować uzyski i dystrybucję energii w apce solar.web.
Zanim wydam kolejne tysiące złotych chciałbym potwierdzić że potrzebuję dwóch liczników Smart Meter aby mieć pełny obraz sytuacji?
Jeden zaraz za instalacją PV2 aby monitorować jej produkcję a drugi na styku DOM-OSD aby monitorować ilość oddanej energii. Dobrze kombinuję?
- Czy konfiguracja solar.web na to pozwala?
- Czy będę widział sumaryczny wynik produkcji dla obu instalacji PV1+PV2?
- Czy jeżeli OSD pobiera haracz w wysokości 20-30% oddanej energii to czy konfiguracja licznika SM pozwala na uwzględnienie odpowiedniego mnożnika podczas podawania wartości energii oddanej do OSD?

z góry dziękuję za informacje!

Ad1, wystarczy jeden licznik na osd-dom

ad2. będziesz widział jak dodasz kolejny falownik do swojej instalacji

ad3 haraczu licznik SM nie uwzględnia

Dzięki Adam za odpowiedź jednak nie jestem pewien czy to wystarczy. Może dodam dla pełni zrozumienia iż zależy mi abym mógł monitorować wszystkie parametry tej podwójnej instalacji tj.: sumaryczny uzysk, aktualne zużycie oraz energia oddawana/pobierana z sieci.

Dodając tylko jeden licznik na styku DOM-OSD nie będę wiedział ile realnie jest produkowane bo nie wiadomo ile jest aktualnie zużywane. Solar.web wie ile produkuje PV1 (fronius) ale PV2 już nie więc nie ma jak tego sobie policzyć. Mam rację?

teraz dopiero doczytałem że druga instalacja nie jest na froniusie tylko na mikrofalownikach, więc faktycznie potrzebujesz 2 liczników SM

Paweł Konstanczak has reacted to this post.
Paweł Konstanczak

OK, super. Czyli dobrze kombinuję.
Potrzebuję tylko potwierdzenia instalatora zanim zamówię części.

tu masz fajny materiał https://www.forum-fronius.pl/tag/fronius-smart-meter/

Paweł Konstanczak has reacted to this post.
Paweł Konstanczak

Co do korygowania uzysków o opust to ja ustawiłem sobie, że taryfa za zasilenie sieci to 80% ceny kWh i wtedy się to mniej więcej zgadza, o ile zużywamy wszystko co wyprodukowaliśmy.

Z kolei odjęcie tych 20% od uzysku żeby poznać liczbę kWh które mamy do wykorzystania trzeba już robić "ręcznie". Niestety Fronius nie jest pomyślany pod kątem naszych zasad rozliczeniowych, ale one pewnie i tak długo się nie utrzymają ?

Paweł Konstanczak has reacted to this post.
Paweł Konstanczak

Witam

Idea monitorowania instalacji PV przy użyciu dodatkowego licznika jest w zasadzie bardzo prosta. Mamy dwie możliwości - Jeżeli chcemy kontrolować zużycie w domu wystarczy najprostsze rozwiązanie z licznikiem S0. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

  1. Stosując licznik S0 kontrolujemy zużycie energii a co za tym idzie możemy wykorzystać wyjścia cyfrowe karty DM do sterowania nadmiarem energii produkowanej w celu uruchomienia np. grzałki w zasobniku CWU. Pamiętać trzeba tylko o prawidłowym podłączeniu licznika i instalacji PV. Licznik jest jednokierunkowy i musi być zamontowany na linii zasilającej odbiorniki domowe. Taki licznik ma parę ograniczeń. Stosując takie rozwiązanie nie możemy kontrolować parametrów sieci operatora na wejściu do domu. To rozwiązanie pozwala zamontować tylko jeden licznik i obowiązkowo musi on być połączony przewodem z falownikiem, co nie zawsze jest możliwe.
  2. Stosując licznik SM powiększa się gama możliwości stosowanych urządzeń oraz wyposażenia dodatkowego. Wszystkie możliwości licznika S0 pozostają bez zmian ale mamy kolejne funkcje i możliwości:
    • Podłączenie instalacji PV w dowolnym miejscu domu
    • Możliwość wykorzystania kolejnych 3 liczników do odbiorników np. PC lub dodatkowego źródła PV
    • Monitorowanie parametrów sieci operatora na wejściu do budynku
    • Możliwość zastosowania bezprzewodowego połączenia liczników i falownika eBYTE
    • Dodatkowe wykresy zużycia i produkcji na dodatkowych licznikach SM

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359 oze@eko-anwa.pl

Tak dla zainteresowanych jak wygląda dostęp do danych z kilku liczników FSM.

Informacji jest więcej i w miarę czasu, wyjaśnienia pewnych czynników i usunięcia pewnych problemów będę aktualizował temat.

Pod SYMO podpięte jest cztery liczniki FSM (pierwszy jako pierwotny trójfazowy FSM 63-A3 i trzy jednofazowe jako wtórne dla każdej fazy FSM TS 100A-1).

Połączenie komunikacji: wszystkie liczniki są łączone równolegle na skrętce 6kat z ekranem na dwóch żyłach z jednej pary, plus jedna żyła z innej pary. Oczywiście muszą mieć nadane inne adresowanie.

Pierwsze zdjęcie dotyczy ekranu z naszej głównej strony solarweb: moc bieżąca po kliknięciu w ikonkę odbiorniki

Dwa następne dotyczą wyboru wyświetlenia możliwych wykresów z zakładki analiza/historia.

 

Edit 19.03.2021

2 zdjęcia (analiza/historia), zakładka wykresów z dostępnymi urządzeniami (falownik i liczniki)...

Dodane pliki:
  • dfghj.png
  • 09876as.jpg
  • 09876.jpg

Ja nie mam w ten sposób podłączonych liczników jednofazowych tylko pod obwody, które mnie interesują więc nie zrobię takiego porównania.

 

EDIT:

Odpowiedź do tematu:

https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/widget-na-androida/?part=4#postid-5982

PreviousPage 2 of 3Next