Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Kilka liczników Fronius Smart Meter w jednej instalacji

Page 1 of 3Next

Właśnie została dodana długo oczekiwana funkcjonalność: możliwość podłączenia kilku liczników Fronius Smart Meter do jednego Datamanagera. Daje to bardzo ciekawe możliwości analizy profilu produkcji i zużycia energii z wyszczególnieniem najważniejszych z nich (np. pompy ciepła).

Do poprawnej pracy należy skonfigurować odpowiednio liczniki (nadać im różne adresy Modbus). Jest już polska instrukcja wyjaśniająca, jak to zrobić. Dla zarejestrowanych użytkowników forum do pobrania tutaj:

Natomiast w interfejsie webowym Datamanagera definiujemy, czy dany licznik odpowiada za odbiornik energii (grzałka c.w.u., pompa ciepła), czy za dodatkowy generator (falownik innego producenta, wiatrak).

W instalacji musi być jeden licznik główny - zainstalowany na styku budynku i OSD. Zawsze z adresem 1.
Dodatkowych liczników może być trzy.

Serdecznie pozdrawiamy,
Zespół Wsparcia Technicznego Fronius

Produkujemy falowniki od 1992 roku!

Odgrzebuję starocie, ale mam pytanie- czy po instalacji dodatkowego smart metera i podpięciu do niego dodatkowej instalacji PV np. Na mikroinwerterach w solarwebie będzie to widoczne jak dodatkowy falownik? Będzie cały przepływ prądu przez niego ujęty wtedy jako produkcja i nie zostanie to odjęte od zużycia w domu?

Od razu wyjaśnię o co chodzi- mam miejsce na 3 dodatkowe panele w inną świata stronę niż reszta, a tylko jeden MPPT w symo hybrid, stąd pomysł, żeby z pomocą dodatkowego smart metera i 3 paneli z mikroinwerterami zrobić "falownik wirtualny", który da trochę prądu rano (reszta paneli na południowy zachód, te byłyby na południowy wschód). Jednocześnie chciałbym to widzieć normalnie w solarweb, a nie tylko ograniczać zużycie za obecnym smart meterem.

Zadałem podobne pytanie:

https://www.forum-fronius.pl/forum/topic/smartmeter-z-dwoma-instalacjami/

ale bez odpowiedzi. Chyba trzeba samemu przetrzeć szlaki...

Ja już trochę ich poprzecierałem za ciężkie pieniądze i miałbym nadzieję tym razem na konkretne info zanim wywalę 1000 na smart meter i kolejne 2-3 tyś na panele z mikroinwerterami żeby się przekonać czy to działa 😉

Witam Panów

Poniekąd sami sobie odpowiadacie na Wasze wątpliwości.

W kwestii kilku źródeł produkujących energię, jeżeli jest zainstalowany licznik Smart Meter na styku operator - dom to jego zadaniem jest zliczanie całego przepływu energii w obu kierunkach i nie ma to znaczenia czy jest to falownik Fronius czy inne źródło wytwórcze, ważny jest tylko kierunek przepływu energii.

Inna sprawa to SolarWeb i wizualizacja tych zjawisk.

Zamontowany licznik SM na dodatkowym źródle wytwórczym da nam obraz pracy tego urządzenia na wykresie .

Z Poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359

Michał Karasiński has reacted to this post.
Michał Karasiński

Dzień dobry Panowie

Czy można prosić o instrukcję wspomnianą w poście nr. 1 "Podręcznik instalacji Fronius SMart Meter"

Niestety mam brak dostępu po zalogowaniu na forum. A chciałbym się douczyć w kwestii podłączenia

dwóch SM w instalacji.

Mam w mojej instalacji już 2 liczniki FSM i lada moment instaluję sobie 3. O ile w SolarWeb jeszcze to widać to w aplikacji (nawet najnowszej) wcale. Czy planowana jest jakaś zmiana??

Witam

Wykresy są podawane dla każdego licznika osobno w zakładce Historia i są to dane tylko podstawowe. Jeżeli chcemy odczytać inne parametry to należy wybrać je z listy Urządzenia i Kanały.

Z poważaniem

Andrzej Długosz Eko-Anwa

503005359 oze@eko-anwa.pl

Dodane pliki:
  • Smart-Meter-2-liczniki-urzadzenia.jpg
  • Smart-Meter-2-liczniki-kanaly.jpg
  • Smart-Meter-2-liczniki-wykres.jpg
Agnieszka Granatowska and Mariusz Sieniawski have reacted to this post.
Agnieszka GranatowskaMariusz Sieniawski

Ale przecież to napisałem że w SolarWeb widać a w aplikacji nie więc nie wiem co ma to wnieść do tematu?

Witam, podłączam się pod temat.
Mam instalację 10kw na froniusie 10kw (umownie PV1) na razie bez licznika SM. W najbliższym czasie dokładam dodatkowe 7kw, instalacja na mikrofalownikach (PV2).
Chciałbym połączyć obie instalacje tak abym mógł monitorować uzyski i dystrybucję energii w apce solar.web.
Zanim wydam kolejne tysiące złotych chciałbym potwierdzić że potrzebuję dwóch liczników Smart Meter aby mieć pełny obraz sytuacji?
Jeden zaraz za instalacją PV2 aby monitorować jej produkcję a drugi na styku DOM-OSD aby monitorować ilość oddanej energii. Dobrze kombinuję?
- Czy konfiguracja solar.web na to pozwala?
- Czy będę widział sumaryczny wynik produkcji dla obu instalacji PV1+PV2?
- Czy jeżeli OSD pobiera haracz w wysokości 20-30% oddanej energii to czy konfiguracja licznika SM pozwala na uwzględnienie odpowiedniego mnożnika podczas podawania wartości energii oddanej do OSD?

z góry dziękuję za informacje!

Page 1 of 3Next