Solar Energy Blog
0

Forum

Forum służy do wymiany pomysłów, uwag, spostrzeżeń, rozwiązań…
Zapraszamy do aktywnego udziału!
Przydatne skrót klawiszy:
alt+shift+h = pomoc edytora
alt+shift+z = dodatkowe menu edytora

 

WAŻNE: prośba ogromna o zakładanie nowych wątków, gdy pojawia się nowe zagadnienie. Aktualnie ciągną się pojedyncze tematy (“Kilka pytań nowicjusza”), które zaczęły się od uruchomienia falownika, a przeszły [wcale nie płynnie] do gwarancji i pomp ciepła. Jak Ci, którzy przyjdą po nas, mają się w tym odnaleźć???. Pytania nie związane z tematem danego wątku będą usuwane przez Administratora!

 

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Kod #103 - zbyt niskie napięcie AC

Page 1 of 2Next

Kod stanu #103 to zbyt niskie napięcie w sieci AC. Co może być przyczyną? Jak to zbadać?

Kod stanu #103 oznacza zbyt niskie napięcie po stronie AC. Przyczyną może być brak napięcia (np. brak połączenia elektrycznego) jednej z faz: L2 lub L3. Należy szukać: słabych połączeń kablowych na zaciskach aparatów w rozdzielni elektrycznej, bazie montażowej, itp.

Instalatorzy, którzy mają status FSP, powinni pomierzyć napięcia na polach lutowniczych płyty AC Filter Board (tej dolnej – pola pomiarowe są nad warystorami).

Dodane pliki:
  • DSC_0388_z_opis.jpg
Produkujemy falowniki od 1992 roku!

Witam. Chciałbym ogrzać kotleta. Co jakiś czas mniej więcej dwa razy w miesiącu wywali mi kod 103 zbyt niskie napięcie ac. No ale gdyby były poluzowane przewody to by to napięcie było zawsze niskie. A wydaje mi się że to wina dostawcy prądu jednak nie moja. Co o tym sądzicie?

Witam Panie Adamie,

 

Ciężko jest to udowodnić. Musiałby Pan mieć przez cały miesiąc podłączony analizator sieci na przyłączu głównym w budynku. Jednakże nawet jeżeli wyskoczyło by iż przez kilka chwil ma Pan napięcie poniżej napięcia akceptowalnego to i tak nie jest to podstawa do reklamacji. Operator może dokonać pomiarów. Problem jest  taki iż 90% lub 95%  średnich z pomiarów 15 min musi zawierać się w dopuszczalnych granicach. Aby mieć ponizej tych wartości to naprawdę musiałby mieć Pan bardzo słabe te parametry.

Pozdrawiam
TSN

Dzień dobry

Też borykam się z problemem błędu 103, sprawdziłęm i wyszło że dosłownie na 1-2 s. napięcie spada na jednej linii do 187 V ( czasami jest to dłuższy okres) i następnie podksakuje na 215 V. Problem jest w tym że falownik już się resetuje. Czasami mam tak 4-6 razy na godzinę. Czy można ustawić jakoś w falowniku aby granica dolnego AC była mniejsza - czy pozostaje te 195.5 V i nic z tym nie zrobie? Z zakładem nie wygram bo tak jak Pan pisze 90 % czasu napięcie mieści się w normie.

No i czy z takim częstym resetowaniem falownika nie jest to dla niego szkodliwe?

 

Witam.

Falownik stwierdza, że parametry zasilania nie spełniają  normy i  odłącza się ale pozostałe urządzenia pracują dalej choć  zbyt niskie napięcie również dla nich jest niezdrowe. Praca w takich warunkach jest niedopuszczalna.

Nie ma co grzebać w ustawieniach falownika, należy sprawdzić instalację wewnętrzną i/lub jakość zasilania z ZE. Znaleźć przyczynę problemu i ją usunąć.

Pozdrawiam

Dokladnie jak pisze kolega solekopv. Problem jest w zlaczu zasilajacym. Jezeli to nowa instalacja to jej pomiary odbiorcze na 99,99% byly fikcyjne. Proponuje szybko podejsc do rozwiazania tego problemu poniewaz przerwa pracy falownika to jedno a wynikajacy z tego faktu niebezpieczenstwo pozarowe/porazeniem to dwa i w sumie wazniejsze.

Dziękuję za odpowiedź

Przyczyna jest raczej jedna - ZE, mieszkam prawie na końcu linii, na linii większość domów ma jedną fazę i pewnie większość właśnie podłączona do tej najgorszej i jak wszyscy coś włączą to spada.

Elektryk przestawił mi zasilanie na bezpiecznikach tak że w domu mam rozprowadzone do gniazdek i oświetlenia tylko z dwóch faz ( tych stabilniejszych) ta najgorsza ( która spada nawet do 185 V) jest praktycznie nie używana w moim domu ( jest tylko w jednym gniazdku w kotłowni i nic nie jest do niego podłączone). Na liczniku pokazuje podobne wartości - więc to chyba raczej nie wina instalacji wewnętrznej. Do skrzynki z licznikiem mam ~22-24 m ( przewód 10mm2), falownik podłączony 6 mm2 - więc chyba wszystko ok.

Tak jak pisałem - z zakładem nic nie wskóram bo średnio mieszczą się w normie ( chyba że się mylę, to proszę o sprostowanie). Teraz jest w miarę stabilnie ( 225 /+-15 V. wszystkie trzy fazy) i dlatego pisałem czy nie można obniżyć AC na falowniku. U sąsiadów jest podobnie ( tylko nie mają fotowoltaiki i się przyzwyczaili) a u mnie resetowanie...

Rozumie że zostaje mi z tym żyć....

miałem to samo u siebie, podłaczyli mi jakis analizator do licznika w skrzynce i cos tam pomwierzyli oczywiscie mi tych pomiarów nie pokaż i twierdza że wszystko z ich strony jest wg normy. a mi srednio ra zna miesiac resetowanie sie robi bo napiecie na fazie spada poniżej 180 V, niezaleznie której fazie, nie jest to jedn ai ta sam afaza. i nie sa to stałe godziny, nie zalezy to tez od mojego obciązenia czy od nasłonecznienia. Wiec od czego to zalezy ?

Cytat z Szymon Grajek data 6 września 2020, 17:21

Dokladnie jak pisze kolega solekopv. Problem jest w zlaczu zasilajacym. Jezeli to nowa instalacja to jej pomiary odbiorcze na 99,99% byly fikcyjne. Proponuje szybko podejsc do rozwiazania tego problemu poniewaz przerwa pracy falownika to jedno a wynikajacy z tego faktu niebezpieczenstwo pozarowe/porazeniem to dwa i w sumie wazniejsze.

Panie Szymonie

Czy związku z tym ( to co opisałem wcześniej) nadal myśli Pan że jest u mnie jakieś niebezpieczeństwo - jeżeli tak to raczej muszę "prześwietlić" instalację wewnętrzną, czy jednak jest u mnie ok?.

Sugeruje Pan że związku z przerwą pracy falownika może być jakieś niebezpieczeństwo??

No i jak udowodnić firmie że pomiary "zrobiła tylko na papierze" - skoro wzięli za to kasę to chyba powinni wykonać te pomiary w rzeczywistości.

Page 1 of 2Next